Hangócku v nitrianskom mestskom parku spravujú rybári. Aj počas zimy je tento rybník sezónnou atrakciou. Korčuliari sa na zamrznutej ploche pohybujú na vlastné riziko.
K jazierku Hangócka prichádzajú dvakrát do týždňa nitrianski rybári. Pílkou presekávajú ľad, aby prevzdušnili vodu rybám, ktoré sú tu zazimované. „Nachádzajú sa tu rôzne druhy rýb, ale najviac je tu kaprov, čo je slovenské špecifikum," hovorí podpredseda mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Nitre Jozef Zlatohlávek.
Počas zimy sa rybník, ktorý vznikol po úprave koryta rieky v roku 1928, stáva sezónnou atrakciou najmä pre deti. Mestskí rybári, ktorí Hangócku spravujú, na niekoľkých miestach presekávajú ľad benzínovou pílkou. „Robí sa to v pracovných dňoch, nie cez víkendy, kedy je na rybníku najviac korčuliarov. „Vypílime otvor tridsať krát tridsať centimetrov, cez ktorý sa vypustí z vody nahromadený plyn. Označíme to červenou handričkou, aby bolo vysekaný otvor jasne vidieť," vysvetľuje podpredseda nitrianskych rybárov.
Rybári každý rok investujú do tabulí, ktoré oznamujú, že korčuľovanie na rybníkoch a jazierkach je na vlastné riziko. Ničia ich vandali, rybník už v týchto dňoch nie je označený. „Minulý rok boli plechové, niekto ich ukradol. Tento rok sme dali plastové a už ich porozbíjali, pravdepodobne hokejkou."
Podľa Zlatohlávka ryby neregistrujú otrasy spôsobené korčuliarmi. V tomto období sú vo vegetačnom pokoji. Zdržujú sa na dne, kde je voda najteplejšia. „Dôležité je zazimovanie rýb a ich kondícia. Pred zimou sme ich prikŕmili lepšie, kukuricou."
Presekávaním ľadu sa zabezpečí prevzdušnenie vody. Robí sa na viacerých miestach. Otvormi sa z vody uvoľnia plyny, za niekoľko hodín sa však ľad na vode opäť obnoví. „Ak by sa prekysličovanie nerobilo pravidelne počas celej zimy, ryby by uhynuli," konštatuje Zlatohlávek.
Martin, ktorý sa korčuľoval s deťmi na Hangócke, si myslí, že v období tuhých mrazov riziko nehrozí. „Na verejnom klzisku nemôžu mať hokejku a puk. Tu sa lepšie a zábavnejšou formou naučia korčuľovať."