Pri Šali vyrastú rozsiahle skleníky. Investícia Holanďanov dosiahne takmer štyristo miliónov eur. Prácu nájde zhruba deväťsto ľudí.
ŠAĽA. Na pozemky pri Dusle Šaľa si robia zálusk Holanďania. V poliach medzi Šalou a Močenkom chcú postaviť skleníky, v ktorých sa majú pestovať paradajky, a zrejme aj iná zelenina či kvety.
Usadia sa pri Dusle
Iniciátorom projektu je spoločnosť EnergyPlant BV. Na vykurovanie a ochladzovanie skleníkov využije geotermálne zdroje energie. Množstvo oxidu uhličitého, ktoré vyprodukuje Duslo, by stačilo na prevádzkovanie približne 175 hektárov otvorených skleníkov.
Spolu s priestormi na garáže, stroje, pracovné pomôcky a firemné byty by spoločnosť v prvej fáze potrebovala asi tristo hektárov pozemkov, neskôr určite viac. „Najideálnejším riešením by bolo, keby obec a mesto získali potrebné pozemky a následne ich prenajali jednotlivým spoločnostiam pôsobiacim v skleníkovom poľnohospodárstve," píše sa v pláne, ktorým sa realizácia projektu riadi. „Celkovo sa uvažuje s maximálne štyristo hektármi v okolí Dusla v maximálnej vzdialenosti do kilometra od areálu podniku," informoval nás primátor Šale Martin Alfőldi.
Štyristomiliónová investícia
Ak všetko prebehne podľa predpokladov, skleníkový komplex naplno rozbehnú do roku 2012. Celková investícia do plánovaných 175 hektárov skleníkov, rozvodových potrubí, infraštruktúry a nevyhnutné úpravy v Dusle sa odhadujú na 300 až 400 miliónov eur.
Najväčším pozitívom pre región budú nové pracovné miesta, ktoré skleníky vytvoria. Zamestnanie by malo nájsť 680 stálych pracovníkov, 190 dočasných a až 1220 sezónnych brigádnikov. Pracovať budú zhruba v šiestich spoločnostiach, s ktorými sa ráta v prvej fáze projektu. „Záujem už prejavila jedna holandská spoločnosť, ktorá sa zaoberá pestovaním paradajok a chce v tomto regióne investovať. Zamýšľajú začať s podnikaním na výmere pätnásť hektárov skleníkov a ďalej sa rozrásť štvornásobne," povedal primátor Alfőldi.
V Holandsku miesta niet
Prečo si Holanďania vybrali Šaľu a Močenok na svoje podnikanie? Dotlačil ich k tomu predovšetkým nedostatok priestoru v domovskej krajine. V Holandsku je príchod ďalších spoločností pôsobiacich v skleníkovom poľnohospodárstve veľmi obmedzený, holandské spoločnosti preto hľadajú možnosti rozšírenia za hranicami. Pestovať zeleninu a kvety pre európsky trh chcú na miestach, ktoré nie sú nákladné a majú dlhodobú perspektívu. Šaľa a Močenok podľa EnergyPlant takými lokalitami sú. Spoločnosť si pochvaľuje napríklad dobrú možnosť na odbyt tovaru v okruhu tristo kilometrov - žije tu až 45 miliónov ľudí.
Lacná pracovná sila
„Je tu relatívne nízka hodinová mzda, lacné pozemky, dostatok možností využívania geotermálnych zdrojov pre skleníky, dostatok oxidu uhličitého a zvyškového tepla z Dusla a výhodou Slovenska je aj zavedenie eura," tvrdí spoločnosť. Oblasť Šale bodovala aj tým, že je nížinatá a prevažne agrárna, ponúka dostatok pracovnej sily a nachádza sa tu aj dostatočné množstvo dostupnej vody z rieky Váh.
Mestskí poslanci v Šali vzali na vedomie informáciu o zámere spoločnosti. Je pripravený aj časový harmonogram, podľa ktorého sa bude s investíciou postupovať. Ak pôjde všetko hladko, výstavba skleníkov sa začne v druhej polovici roku 2011. Od roku 2012 sa rozbehne samotná produkcia plodín zo skleníkov.