NITRA. Zakladateľ breakdancovej skupiny Old School Brothers, ktorú diváci vyhlásili za talent Slovenska, začínal s tancom v otrasných podmienkach. René Šurda z Obýc trénoval na gumolíne kdesi na ulici, bez videoklipov a niekoho, kto by ho viedol.
Gumolín a ulica
Hneď po vojne si René kúpil gumolín, aby mal na čom trénovať. Oplieskal na to svoju prvú výplatu. Prvé otočky na hlave a tanečné kroky skúšal pod holým nebom, niekde na basketbalovom ihrisku. Keď sa zozimilo, hľadal po okolitých dedinách vhodné priestory a nepohrdol ničím, čo malo strechu a štyri steny.
Nebol internet, nemal prístup ku klipom iných breakdancerov. René mal osemnásť, keď v televízii videl prvé breakdancové klipy od skupín RUN DMC a Flying Steps. Zapáčili sa mu a pohyby v klipoch začal napodobňovať.
Čo nemali oni, majú iní
Od tých čias prebehlo niekoľko rokov. René s bratom Rolandom založili breakdancovú skupinu Old School Brothers. Zopár ľudí sa v nej vystriedalo, kým sa zostava utriasla. A potom prišiel rok 2008 a s ním najväčší komerčný úspech tanečníkov. Sympatickí breakdanceri presvedčili Slovensko, že majú nadanie, a vyhrali súťaž, v ktorej išlo o najväčší talent. Len niečo viac ako rok po súťaži si otvorili v Nitre vlastnú tanečnú školu.
„Ako som kedysi trénoval, tieto deti nikdy nezažijú. V porovnaní s tým im dávame luxus, všetko majú zabezpečené. Ak by sme im povedali, že sme pri tréningoch nemali tanečné klipy, riadnu tanečnú podlahu a nebol ani internet, tak nám neuveria," hovorí B-boy René.
Tanečnú školu Old School Brothers slávnostne otvorili na nitrianskej Hôrke v budove, kde sídli aj mestská polícia. Zrekonštruované priestory si skupina prenajala od mesta a čiastočne sama si ich aj opravila. René miešal betón, najmladšia členka Kamilka (14) upratovala a vyzdobovala priestory, ostatní tiež priložili ruku k dielu.
Tanečnú školu slovenských talentov z OSB pokrstila Tina. FOTO: (R)
Rekordy v otočkách na hlave
B-boys už vo svojej škole netancujú na gumolíne, ale na riadnej podlahe. Dostali ju sponzorsky a stihli na nej už prekonať slovenské rekordy. René dal 51 točiek na hlave bez rúk a jeho brat Roland 40-krát urobil baby windmill.
Do tanečnej školy im chodí asi stovka detí od najmenších sedemročných až po tínedžerov. Old School Brothers hovoria, že im nejde o kvantitu, ale o kvalitu. „Našou filozofiou je mať do sto deti kvalitných. Nechceme, aby sa stávalo, že sem rodičia „odložia" štyristo detí, celé by to stále malo byť hlavne o tanci," povedal šéf Old School Brothers.
Desaťročný chlapec cestuje zo Žiliny
René pripustil, že mnoho detí sa do školy prihlásilo len preto, aby videli a obdivovali tanečníkov z televízie naživo. Niežeby skupinu záujem detí netešil, ale fanúšikovia im môžu fandiť doma alebo na vystúpeniach. V škole chcú takých, čo sú ochotní na sebe makať. „Vidíme v tých mladých budúcnosť. My tu večne nebudeme, breakdance aj so všetkými tými silovými prvkami sa dá robiť maximálne tak do štyridsiatky. Preto dúfam, že nejaké talenty sa u nás v škole nájdu, nahradia nás a budú tancovať v Old School Brothers," povedal René.
A jeden taký talent už na obzore je. Desaťročný chlapec zo Žiliny. Dvakrát týždenne pendluje aj s rodičmi na trase Žilina - Nitra len preto, aby mohol trénovať s niektorým z tanečníkov OSB. „Je to extrém, zdá sa nám neuveriteľne, že chodí takú diaľku. Ale chalanisko je šikovný, možno by sme ho aj časom pribrali, keď sa uchytí," prezradil René.
Všestranní
Kto decká v škole trénuje? Najviac vyučuje Roland, Miro a Peťo. Kamilka nemôže, je ešte primladá, nová členka Katka má tanečnú školu v Galante, Mišo má pred maturitou a René to celé tak akosi vedie. Môžu rôzni tréneri naučiť všetky prvky? René hovorí, že môže. Chalani totiž musia byť všestranní. „Mirko má napríklad vymakaný poping, ja ho tak neviem, ale viem to decká naučiť, a to úplne stačí."
Akoby toho nebolo málo, skupina musí makať aj sama na sebe. Bratia Šurdovci pricestujú z niekoľko desiatok kilometrov vzdialených Obých, Mišo zo Zlatých Moraviec, Kamilka z Vrábeľ, Katka z Galanty, Peťo zo Serede. Aj keď niekto z B-boys odučil v niektorý deň až dve skupiny detí, je to stále slabá výhovorka na to, aby večer netrénoval. A hoci je to fest náročné na kondičku aj výdrž, breakdanceri chcú zvládnuť seba aj svojich detských zverencov.
Pretože ako povedal René, vlastná tanečná škola je rozprávka, v ktorej sa ocitol a von z nej nechce. „Predtým som bol zvyknutý, že som robil, chodil som do práce a čakal na výplatu ako každý slušný človek, ktorý sa snaží zarábať. Teraz zarábam oveľa viac, ale ani necítim, že niečo robím, je to moja zábava. Dobre si ale uvedomujem, že o pol roka sa všetko môže zmeniť, preto si na tú rozprávku ani nechcem zvyknúť. Ani ja, ani nikto zo skupiny, Držíme sa pevnými nohami na zemi."
Miro sa venuje deťom, René školu manažuje. FOTO: (TH)