Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Šokujúca prehra basketbalových majstrov

Hoci Nitrania vyhrali úsek od 21.-26. min. skóre 21:0, nestačili na bratislavský Inter. Dametri Hill nezaznamenal ani bod.

Branislav Tomek bol s 34 bodmi najlepším strelcom Nitry.Branislav Tomek bol s 34 bodmi najlepším strelcom Nitry. (Zdroj: SITA - M. Havran)

Nitrianski basketbalisti si pripísali druhú domácu prehru v sezóne. S Interom sa rozhodne nečakala.

36. kolo: BK SPU Nitra - BK Inter Bratislava 83:92 (14:27, 21:19, 31:11, 17:35). Nitrania privítali Inter, s ktorým vyhrali všetky tri doterajšie vzájomné zápasy v sezóne. Hostia nastúpili s novou posilou, americkým krídelníkom Michaelom Andersonom (201 cm), ktorý ukázal rýchle nohy i skokanské schopnosti. Práve jeho debut bol zrejme výborným impulzom pre celé mužstvo Bratislavčanov, ktoré bojuje o účasť v play off.
Už prvá štvrtina patrila prekvapujúco hosťom, ktorí boli pohyblivejší, nabudení a mali lepšiu streleckú mušku. V 9. min. zvyšoval Gavran na šokujúcich 8:22. Hostia viedli najvyššie o 15 bodov (16:31). Majster však predsa len zapol a začal sťahovať odstup. Lehman znižoval už na 31:36, ale v polčase si žltočierni opäť vybudovali dvojciferný náskok (35:46). Tretie dejstvo začali Nitrania ako z veľkej knihy. Súperovi brali jednu loptu za druhou, celkovo vyhrali 6-minútový úsek 21:0 (!) a razom viedli 56:45! Zdalo sa, že majster odrazil nápor Interu a dokráča si k očakávanému víťazstvu. Ešte v 32. min. viedla Nitra 70:60, lenže hosťom sa začala dariť zónová obrana, v útoku sa rozbláznil Anderson a začali im padať aj trojky. V záverečných minútach si Bratislavčania aj podoskakovali lopty, kým domáci kazili útok za útokom (celkovo zaznamenali 26 stratených lôpt). Už 10 sekúnd pred koncom zápasu tréner Urban podišiel ku kolegovi Vidinovi a blahoželal mu k víťazstvu.

R Hlinka, Matejčík a Cetl, TH: 11/8 - 24/19, fauly: 20 - 12, trojky: 3 - 7, 500 divákov.

SPU: Crawford 13, Votroubek 11, Vido 2, Hill, Seman (Tomek 34 (11 dosk.), Lehman 14, Scott 5, Novák 4).
Užitočnosť: Tomek 37, Lehman 19, Votroubek 12, Scott 12.

Inter (najviac bodov): Anderson 28, Štefanac 19, Ravasz 13.

Ľubomír Urban, tréner:
„Keď sa pozriete na skóre, napadnú vás nejaké myšlienky pri hodnotení. Hlavne, keď si pozrieme kolónky hráčov a ich efektivitu, mnohé to nasvedčuje. Rád by som sa pristavil pri hráčovi číslo 5 a jeho štatistitkách, to hovorí za všetko. Okrem toho bolo dnes veľmi markantné to naše nepohyblivé mužstvo, ktoré prespalo začiatok zápasu. Náznak zlepšenia bol po dohovore v polčase. Po tom, ako sme sa dostali do vedenia, sme sa vrátili k predošlému spôsobu boja.
Vnímam to ako modelovú situáciu, aká nás môže čakať v play-off. Dopadlo to tak, ako to dopadlo. Budeme musieť na reagovať. Modelová situácia spočívala v tom, keď prevalíme zápas do nášho vedenia, tí hráči, ktorí nám pomohli k vedeniu, nám pomohli aj jeho strate. Ja som po zápase hovoril s našimi legionármi. Keď toto nastane v play-off, nebude možné riskovať striedaním. Bude to o tom, či mužstvo má v sebe mentálne sily. Toto zlyhanie si musíme spolu prebrať, aby sa nestávalo. Takých situácií bude v play-off viac. Nosní hráči si to musia dokázať ustrážiť. De facto sme prehrali štvrtú štvrtinu o 20 bodov, je to aj otázka kondície viacerých hráčov. Niekedy sa to dosť ťažko s niektorými natrénovať. Nezaslúžili sme si vyhrať, pretože Inter pôsobil živšie, kompaktne, pomohol im nový Američan, v doležitých momentoch dokázala robiť nebezpečné situácie pre seba, ale aj pre ostatných. Bežecky sme proti súperom tri štvrtiny zápasu zaostávali. Od prvej minúty sme boli prispatí, nereagovali na pohyb súpera.
Či som nemohol poslať na palubovku Nováka alebo Semana? Všeličo sa dalo robiť. Prečo by som to mal takto riešiť? Zápas mi slúžil ako model. Hráči, čo zvrátili zápas, si to musia ustrážiť. V play-off nemôžem riskovať, že hráči, čo sedeli 12 minút na lavičke, prídu a budú efektívni. Na palubovke boli naši základní hráči, dvaja rozohrávači, od ktorých sa očakáva, že nebudú strácať lopty a budú to mať pod kontrolou, nemali to.
Tomek musí nájsť dosť kondície, hoci trénuje len večer, že to vydrží. Po tom, ako hrali Seman alebo Novák v prvom polčase, je otázne, či by boli prospešní. Ak by som vystriedal a hráči z lavičky by urobili chyby, čo potom? Takto by sme mohli diskutovať až do zajtra rána.
Tiež sme znova pri takej situácii, ktorá sa nám stala aj vlani v play off. Nemyslím si, že pri svojej nemohúcnosti v obrane si Hill môže dovoliť neskórovať, aj keď bude hovoriť, že nedostal lopty, mohol k tomu zápasu inak pristúpiť, hral okolo 15 minút.
Je to poučné pre nás.“

Ostatné výsledky 36. kola: Pezinok - Banská Bystrica 80:58, Žilina - Handlová 80:85, Komárno - Prievidza 113:96, Svit - Spišská Nová Ves 71:77, Levice mali voľno.

1. Pezinok 33 29 0 4 2861:2401 62
2. Nitra 33 24 0 9 2747:2493 57
3. Handlová 33 19 0 14 2727:2681 52
4. Prievidza 33 18 0 15 2620:2576 51
5. Sp. N. Ves 32 18 0 14 2536:2498 50
6. B. Bystrica 33 14 0 19 2471:2440 47
7. Komárno 33 14 0 19 2561:2578 47
8. Inter 32 14 0 18 2344:2518 46