Oslavy Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu podporilo v Nitre najviac návštevníkov - 495. Najväčší záujem bol o Nitriansku katedrálu.
NITRA. Nitra sa po siedmykrát zapojila do osláv Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu. V súťaži slovenských miest o najväčší počet návštevníkov sa už tretí raz umiestnila na prvej priečke. V Nitre bezplatné prehliadky pamätihodností využilo 495 účastníkov, druhé skončili Košice (250) a tretia Bratislava (210).
Bezplatné prehliadky kostolov
Nitranov dopoludnia 20. februára Horným a Dolným mestom sprevádzali študenti UKF v Nitre. S historickým centrom sa zoznámili aj najmenší turisti na detských prehliadkach. Propagačné materiály, ktoré rozdávali pracovníci Nitrianskeho informačného systému (NISYS), priblížili Nitranom i turistom najznámejšie pamiatky nášho mesta. Popoludní si účastníci prehliadok v sprievode profesionálnych sprievodcov cestovného ruchu pozreli piaristický kostol sv. Ladislava, Synagógu, evanjelický kostol Ducha Svätého, kalvínsky kostol, kostolík kráľa Štefana na Párovciach, kostol Navštívenia Panny Márie na Farskej ulici aj kostol Narodenia Panny Márie v Horných Krškanoch.
Najväčší záujem bol o katedrálny chrám sv. Emeráma, kde sa oslavy slávnostne otvorili. Zúčastnil sa ich aj primátor Jozef Dvonč, vedúci NISYS Juraj Novák a ďalší zástupcovia mesta. „Sme radi, že záujem o prehliadky kultúrno-historických pamiatok mesta je veľký, ale bolo by dobré, keby takého prehliadky prebiehali celý rok. Aby nielen Nitrania, ale aj turisti mohli spoznať krásy, ktoré tu máme," uviedol Jozef Dvonč.
Vymreli dve tretiny ľudí
Návštevníkom sa venovali externý sprievodca NISYS Emil Paliatka a vedúci tímu reštaurátorov katedrálneho chrámu Vladimír Plekanec. „Nitriansky katedrálny chrám tvorí dolný kostol, gotický horný a románsky kostolík (kaplnka sv. Emeráma). Chrám sa usiluje o zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO," uviedol Emil Paliatka. Ako ďalej vysvetlil, najslávnejšie v našej histórii je 9. storočie. „Asi v roku 828 na požiadanie kniežaťa Pribinu na tomto kopci vysvätil salzburský arcibiskup Adalrám prvý chrám. Zhruba v roku 866 prišli do Nitry na požiadanie Svätopluka vierozvestci sv. Cyril a Metod, ktorí tu založili teoretické základy kresťanstva. Za svojho pôsobenia založili 32 kostolov a 11 kláštorov. Nitra sa okolo roku 900 stala časťou Veľkomoravskej ríše. Neznamenalo to úpadok - naopak, ďalší rozkvet," povedal Paliatka. „Neskôr sme sa stali na dlhých 900 rokov súčasťou uhorskej ríše, plienili nás tatárske, turecké, kráľovské, aj cisárske vojská. Niekoľkokrát Nitru dobyli a hradisko vypálili. Začiatkom 14. storočia tu v dvoch epidémiách vymreli asi dve tretiny obyvateľstva. V 17. storočí hrad vyhorel, ale biskup Erdödy ho dal znovu postaviť vrátane horného aj dolného kostola."
Kardinála väznili v súkromnej kaplnke
Návštevníkom ukázal aj miesta v románskom Pribinovom kostolíku, kde sú uložené sekundárne relikvie sv. Cyrila a Metoda, sv. Emeráma, sv. Terezky z Lisieu a pravé relikvie sv. Svorada a Benedikta. Títo mnísi 33 rokov žili v Svoradovej jaskyni na Zobore. „Máme tu aj pravú relikviu, ktorú nám závidí celý svet - kúsok kosti sv. Cyrila, ktorú sme dostali z Vatikánu," dodal Emil Paliatka. V hornom kostole účastníkom prehliadky ukázal hlavný oltár katedrály z pravého salzburského mramoru. V zadnej časti horného kostola je organ zo začiatku minulého storočia so 130 píšťalami, okná pod ním vedú do súkromnej kaplnky kardinála Korca, kde bol za bývalého režimu päť rokov väznený. Nachádza sa tu aj krstiteľnica z 1. polovice 16. storočia, prvá bronzová v svojej podobe, aká bola na Slovensku vyrobená majstrami z Banskej Štiavnice.
Najzdobnejšia baroková pamiatka
Šéf tímu reštaurátorov Vladimír Plekanec návštevníkom priblížil históriu budovania katedrály, jej nákladnú výzdobu a rekonštrukčné práce, ktoré tu prebiehajú od roku 2006. „Katedrála sv. Emeráma je svedectvom bohatej histórie nitrianskeho biskupstva a kontinuálneho vývoja piatich storočí. Budovali a obnovovali ju bohatí nitrianski biskupi. Horný kostol katedrály je jednou z najvzácnejších a nazdobnejších barokových pamiatok na Slovensku. Je výsledkom poslednej väčšej barokovej prestavby zo začiatku 18. storočia," uviedol Plekanec. Autorom fresiek a olejomalieb je taliansky umelec Gottlob Antonio Galliarti. V dolnom kostole, v ktorom bude po Veľkej noci rekonštrucia pokračovať, sú na stenách premaľby od nitrianskych maliarov Massányiho a Schűleho. „V katedrále sa nachádza veľmi významná pamiatka - oltárny reliéf so scénou Snímania z kríža a Kladenia do hrobu. Ich autorom je salzburský sochár Johann Pernegger, hoci mnohých ich dokonalosť zvádza pripísať autorstvo talianskemu sochárovi Donatellovi či jeho žiakom."
Do Nitry by mal prísť pápež
Unikátom nitrianskej katedrály je podľa Plekanca tabernákulum - pripomienka renesančného obdobia. „Je to špičkové dielo stredoeurópskeho významu od florentských kameňosochárov. Na území bývalého Uhorska sa nachádzajú len tri podobné - dve v Budapešti, jedno v Pécsi. To nitrianske je dokonca najstaršie - z roku 1497," vysvetlil Plekanec.
Hrad a katedrála boli počas svojej existencie viackrát dobyté cudzími vojskami, Turci si tu dokonca zriadili stajňu, ničili ich zub času, nepriaznivé klimatické podmienky a necitlivé zásahy pri obnovách. Prešli viacerými rekonštrukciami, posledná veľká bola v roku 1933. Súčasné rekonštrukčné práce by mali byť ukončené v rokoch 2012-13, v čase osláv 1150. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie. V tejto súvislosti by mal Nitru navštíviť aj pápež Benedikt XVI.
Krásne zrekonštruovaná katedrála je jednou z najvzácnejších a najzdobnejších barokových pamiatok SR.
Zľava Vladimír Plekanec a Emil Paliatka, ktorí návštevníkov oboznámili s históriou a rekonštrukciou nitrianskej katedrály.
Prehliadky v Nitre otvoril práve v katedrále primátor Jozef Dvonč (druhý vpravo).
Rekonštrukcia ešte čaká na oltár sv. Barbory a kazateľnicu, zakryté igelitom.
Výzdoba od Gottloba Antonia Galliartiho.
Vzácny reliéfny oltár od JohannaPerneggera.
Vladimír Plekanec návštevníkov zoznámil s bohatou históriou chrámu.
Okná do súkromnej kaplnky, kde bol väznený kardinál Korec.
Bronzová krstiteľnica z prvej polovice 16. storočia.
Kaplnka sv. Emeráma na základoch staríého románskeho kostolíka, v jej stenách nej sú uložené vzácne relikvie. FOTO: (ČE)