Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia

Majster bez problémov vyhral v Leviciach

Po stredajšom domácom zakopnutí sa basketbalisti Nitry otriasli a s prehľadom vyhrali krajské derby.

Nitrania bezpečne vyhrali v Leviciach, loptu má v ruke domáci odchovanec Pohánka.(Zdroj: Soňa Bačíková)

37. kolo: Astrum Levice - BK SPU Nitra 72:98 (30:42).
Veľké derby stretnutie začali levickí basketbalisti tak, ako sa na domáci celok patrí. Terlanda vyhral rozskok, a spolu s Lutovským poslali Levice do štvorbodového vedenia. Proti však bol Tomek s Crawfordom, Klein v 4. min. vyrovnal na 10:10, ale potom sa majster predsa len odpútal. Po šnúre 0:6 si vyžiadal oddychový čas domáci lodivod Peter Jankovič. Po ňom sa dostala do hry aj nová akvizícia v žlto-zelenom drese Ivica Blagojevič, ale Nitrania postupne zvyšovali vedenie, pretože domáci basketbalisti pokazili v útoku niekoľko dobrých príležitostí. Začiatok druhej štvrtiny patril Scottovi, Votroubek udivoval svojimi presnými trojkami. Po jednej z nich za stavu 18:31 si Jankovič opäť vybral time-out. Klein potom efektne zablokoval pri smeči Crawforda, Terlanda dal trojku, zabodoval aj Blagojevič a po Hillovom útočnom faule si pre zmenu vyžiadal oddychový čas aj kormidelník Nitry Ľubomír Urban. Záver polčasu sa Nitranom vydaril, pretože ďalšiu trojku pridal Votroubek a po ňom aj Crawford. Tretiu časť načal troma bodmi Scott (30:46), Crawford predviedol parádny prienik, ktorý zakončil smečom a keď bývalý rozohrávač Levíc zvýšil na 34:54, Jankovič bral opäť oddychový čas. Po ňom sa však začalo dariť obrovskému Hillovi, Votrobek dal ďalšiu trojku a keď sa žlto-zeleným pod košom súpera vôbec nedarilo, pred záverečnou štvrtinou bol stav 49:72. Na jej začiatku sa domáci ešte raz nadýchli k obratu. Šnúrou 7:2 sa Levice dostali na dostrel osemnástich bodov (56:74), ale to bolo všetko. Nitrania mali v závere hru pod kontrolou a keby Crawfordovi vyšiel posledný útok, majster by Leviciam vrátil stovku z minulého roka.

R Gabara, Bohucký, Špirka, TH: 16/14 - 20/12, fauly 14 - 19, 5 OCH: 38. Blagojevič - 37. Pohánka, trojky: 4 - 6, 1000 divákov.
ASTRUM: Terlanda 16, Jurík 16, Klein 10, Lutovský 9, Grznár 2 (Blagojevič 11, Nemčok 3, Kráľ 3, Krkoš 2).
SPU: Tomek 15 (12 doskokov), Crawford 13 (9 asist.), Seman 7, Pohánka 4, Novák 2 (Hill 22, Votroubek 16 (4 trojky), Scott 13, Lehman 6). Užitočnosť: Crawford 24, Tomek 23, Hill 22, Scott a Votroubek 19.

Hlasy trénerov

Peter Jankovič, tréner Levíc: „Nitra potvrdila svoju kvalitu, napriek tomu to nemuselo takto skončiť. Urobili sme viacero chýb, mňa nevynímajúc. Bránili sme veľmi zle, hlavne pod košom sa nám nedarilo ubrániť súpera, tam sa zápas lámal. Musíme sa z tejto prehry poučiť. Majster je však úplne inde, má iné ambície ako my, to musíme jednoducho rešpektovať.“

Ľubomír Urban, tréner Nitry: „V obrane sme dnes hrali celkom dobre, ale podobne ako v predchádzajúcich zápasoch, ešte to nie je ideálne. Vieme vytvoriť na súpera dostatočný tlak a tým ho dostať do úzkych, ale niektorým hráčom opäť chýba disciplína. V situáciách, keď si všetci hráči na palubovke splnia obranné povinnosti, dokážeme odolať a útoky ubrániť. V útočnej fáze nám vychádzala koncepcia, ale aj napriek tomu sa tri štvrtiny zápasu niesli v napätom duchu. Votroubek má jednu z najľahších úloh v mužstve. Je tam na to, aby strieľal. Dnes sme videli, že keď sa Levice už-už nadychovali, zabodoval spoza oblúka, čo bolo tiež dôležité. Aj on však musí pridať v obrannej činnosti. S výkonom v derby stretnutí som však celkovo spokojný, vezieme dva body.“

Ostatné výsledky: Komárno - Žilina 91:78, Levice - Nitra 72:98, Inter - Svit 68:75, Spiš. N. Ves - Pezinok 80:72, B. Bystrica – Handlová hrajú v nedeľu, Prievidza mala voľno.

1. Pezinok 34 29 5 2933:2481 63
2. Nitra 34 25 9 2845:2565 59
3. Handlová 33 19 14 2727:2681 52
4. Spiš. N. Ves 33 19 14 2616:2570 52
5. Prievidza 33 18 15 2620:2576 51
6. Komárno 34 15 19 2652:2656 49
7. B. Bystrica 33 14 19 2471:2440 47
8. Inter 33 14 19 2412:2593 47