VEĽKÝ MEDER. Na termálnom kúpalisku vo Veľkom Mederi sa vlani znížila návštevnosť o vyše 15 percent oproti predchádzajúcemu roku. Vedenie chce preklenúť toto číslo výstavbou nových atrakcií.
Chcú osloviť rodiny s deťmi
Minulý rok postavili pre deti Korytnačí hrad a Hrad orliaka morského, najdlhší lanový park na Slovensku a dobudovali novú klimatizáciu.
„Chceme tým osloviť najmä rodiny s deťmi na celoročnú návštevu. Cez týždeň k nám prichádzajú väčšinou seniori, ktorí majú viac voľného času, ale počas víkendu vidíme, že už prichádzajú aj rodiny s deťmi," vraví Pavol Molnár z marketingového oddelenia.
Momentálne prebiehajú na kúpalisku stavebné práce novej krytej haly, ktorá spojí krytý komplex s rodinným bazénom, detským ihriskom a cukrárňou.
„Všímame si najmä obrovskú konkurenciu z Maďarska a nemôžeme si dovoliť nechať odlákať návštevníkov, musíme preto aj my niečo robiť," dodal Molnár.
Treba zlepšiť ekonomickú situáciu
Opatrnejší pohľad na boj s krízou má riaditeľ kúpaliska v Horných Salibách Edmund Csiba. Ten zaznamenal nižšiu návštevnosť o 12 percent.
„Nechceme zatiaľ budovať nič, pokiaľ ľudia nebudú mať peniaze, tak môžeme mať hocijaké lákadlo, nepomôže to. Aby nám bolo lepšie, treba najprv zlepšiť ekonomickú situáciu. Keď budeme investovať, z čoho potom budeme splácať?" uvažuje Csiba.
Vedenie Thermalparku v Dunajskej Strede nevie odhadnúť, čo bolo príčinou nižšieho počtu zákazníkov po minulé roky.
„Nevieme, či ľudia neprišli pre nedostatočný komfort, v tom čase sme totiž budovali wellnes a rotundu, alebo preto, že nemali peniaze nazvyš. Menej zákazníkov sme si všimli hlavne v ubytovaní v kempingu," hovorí predseda predstavenstva Thermal park DS Ferenc Andrássy.
Práce uhradia z úveru
Termálne kúpalisko v Dunajskej Strede čaká aj tento rok revitalizácia. Staré, takmer 30-ročné potrubia vymenia za nové. Znížia sa tak prevádzkové náklady na spotrebu termálnej a úžitkovej vody.
„Minimalizuje sa tým havarijný stav technológie bazénov, rozvodov vody a technických zariadení," povedal riaditeľ. Dodal, že vonkajšie prietočné bazény sa zmenia na recirkulačné a termálna energia sa využije aj na kúrenie vo vonkajších bazénoch.
Stopercentným akcionárom Termal park Dunajská Streda je mesto. Všetky práce na kúpalisku uhradí z úveru, eurofondy čerpať nemôže. V rámci Regionálneho operačného programu je podmienkou pridelenia nenávratného finančného príspevku prevádzkovanie nekomerčnej infraštruktúry.
„Nakoľko termálne kúpalisko je prevádzkované za účelom dosahovania zisku, nie je možné, aby jeho vlastník žiadal o nenávratný finančný príspevok v rámci ROP," upresnila Michaela Pokrývková z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Investície za 120 miliónov korún by sa mali ukončiť v priebehu dvoch rokov. Budú sa robiť etapovite.
„Aby sme nenarúšali chod sezóny a minimalizovali straty kúpaliska počas hlavnej sezóny."