NITRA. Podľa NSK akciová spoločnosť kraja Energo-SK za rok 2009 neprávom vyfakturovala nemocniciam 146 721 eur bez DPH za spotrebu tepla a teplej vody. Za päť rokov to činí viac ako 25 miliónov eur, uviedol dnes na tlačovej besede bývalý generálny riaditeľ oboch nemocníc Martin Naništa. “Dosť vážne pochybujem o kvalite tohto posudku. Ak má pán Naništa takúto analýzu, tak nech s ňou operuje na súde. Ak mal pochybnosti, mohol sa súdiť s Energom-SK už dávno,” povedala pre agentúru SITA podpredsedníčka kraja Ľubica Burdová a zdôraznila, že Energo-SK má ceny schválené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.
Naništa poukázal na to, že nová nezisková organizácia v správe kraja naďalej využíva majetok neziskových organizácií, ktoré nemocnice spravovali do konca februára. Ako uviedla Burdová, 28. februára zanechali neziskovky nemocnice bez dozoru a ani ich samosprávnemu kraju neodovzdali. “Čo je majetkom predošlého prevádzkovateľa, môžeme zistiť až po skončení inventarizácie, ktorá práve prebieha. Potom mu vydáme v rámci stanoveného harmonogramu všetky veci, ktoré mu patria,” skonštatovala. Ako ďalej dodala, neziskovky mali možnosť dohodnúť si s krajom v rámci trojmesačnej výpovednej lehoty odnesenie vecí, čo však neurobili.
Naništa sa ďalej na tlačovej besede pýtal, či využíva nová nezisková organizácia, ktorá zatiaľ nemá povolenie na prevádzkovanie nemocničnej lekárne, zásoby ešte pôvodnej neziskovej organizácie. “My zabezpečujeme dodávku liekov zákonným spôsobom. Aj počas pôsobenia predošlého prevádzkovateľa bola nemocničná lekáreň zásobovaná dodávkami z verejnej lekárne patriacej do siete ich lekární,” reagovala Burdová. Zároveň odmietla Naništove slová, že topoľčianska nemocnica momentálne nespĺňa základné materiálno-technické ani personálne vybavenie a označila to za Naništovo “zbožné prianie”.
Nitriansky samosprávny kraj vypovedal v novembri 2009 nájom neziskovým organizáciám, ktoré nemocnice prevádzkovali päť rokov. Odôvodnil to ich dlhmi za energie, ktoré majú byť vo výške zhruba milión eur. Výpovedná lehota im uplynula 28. februára. Spor medzi neziskovkami a krajom vyústil do niekoľkých trestných oznámení. Kraj od nich vymáha dlhy za energie, neziskovky chcú naopak vymáhať náhradu škody za zmarené investície predbežne vyčíslené na 13 až 17 miliónov eur.