ČAKAJOVCE. Pár desiatok ľudí, medzi nimi hlavne dôchodcovia a mladí chlapci v obtiahnutých džínoch s kapucňami na hlave, si cez víkend pripomenuli 71. výročie vzniku prvej slovenskej republiky. Zhromaždili sa v Panteóne slovenských dejateľov v Čakajovciach, jedinom mieste na Slovensku, kde stojí socha Tisa.
Števko: Aj policajti by tu chceli stáť
Róbert Švec, šéf Slovenského hnutia obrody, ktoré akciu organizovalo, to chce zmeniť. Do niekoľkých rokov plánuje postaviť v každom krajskom meste sochu Tisovi. „Na Slovensku sú zatiaľ len jeho busty a pamätné tabule, sochy nie. Chceme osloviť veľké firmy, aby prispeli," povedal Švec. Okrem Tisa by rád videl v mestách aj sochy iných postáv z histórie.
Švec položil cez víkend k Tisovej soche veniec. Tisovi zarecitoval svoje vlastné básničky jeho bývalý žiak Michal Števko. Oduševneným prejavom velebil svojho niekdajšieho učiteľa a ďakoval všetkým, ktorí si naňho spomenuli. „Aj policajtom, ktorí nás strážia, hoci aj oni by tu chceli s nami stáť," vravel Števko. Asi tridsať policajtov v okolí monitorovalo situáciu. Zastavovali autá, ktoré smerovali na podujatie a vodičov legitimovali.
Švec kritizoval vládnu garnitúru
Tiso, ktorého pár ľudí oslavovalo, ostáva kontroverznou postavou dejín. Za jeho vlády na žiadosť Hitlera deportovali desaťtisíce Židov. Tých potom nacisti popravili v koncentračných táboroch.
Dvadsaťšesťročný Martin s vyholenou hlavou povedal, že Tiso spravil to, čo by urobil hociktorý „správny" štátnik. „Veľa o tejto téme čítam od rôznych historikov, niečo aj pamätníci povedia," podotkol Martin.
„Prvým slovenským prezidentom nebol Kováč, ale Tiso. To len mozgy vymývajú tam z parlamentu ľuďom, ale je to tak, či sa to niekomu ľúbi, alebo nie," povedala Anna Horková.
Švec na stretnutí tvrdo skritizoval súčasnú vládu. Vlastenecký zákon podľa neho predložili ľudia, ktorí „nemajú právo brať si do úst slová ako "národné" a "vlastenectvo", pretože je jasné, že tri mesiace pred voľbami sa hrajú na vlastencov". Nevylúčil, že aj on niekedy vstúpi do politiky.