Jeden policajt zostal pripútaný na vozík. Škodu od Barnáša priamo na súde vymáhať nemôže. Nárok si musí uplatniť cez políciu, lebo bol zranený v službe.
NITRA. Bývalý policajt František Barnáš (40), ktorý postrelil svojich kolegov, s odvolaním na krajskom súde neuspel. Trest 25 rokov odňatia slobody mu neznížili.
Barnášovi sa nepozdávala ani náhrada škody, ktorú má zaplatiť Krajskému riaditeľstvu PZ v Nitre. Ide o 41 966 eur, ktoré boli vyplatené na sociálnych dávkach postreleným policajtom.
Rozsudok je právoplatný
Barnášova obhajkyňa povedala, že policajti pochybili, keď nemali oblečené nepriestrelné vesty: „Mohli aj oni zabrániť takémuto následku, keby si obliekli vesty. Mali na to čas."
Krajský súd výšku škody potvrdil. Na rozdiel od okresného súdu však rozhodol, že postrelení policajti Morvay a Krta si nemôžu vymáhať odškodnenie v občiansko-právnom konaní priamo od Barnáša. Nárok si môžu uplatňovať len cez KR PZ Nitra, pretože boli zranení v službe.
František Barnáš (40) dostal za pokus o vraždu svojich kolegov 25 rokov v ústave s najprísnejším stupňom stráženia. Rozsudok je už právoplatný.
Pôvodne Barnášovi hrozilo doživotie. Podľa okresného súdu by bolo potrebné aj preto, že strieľal ako príslušník polície na svojich kolegov, ktorých poznal. Ťažko ich zranil, jeden zostal na vozíku. Jediným dôvodom, prečo Barnáš nedostal najvyšší trest, je vyjadrenie znalca - podľa neho je tu nádej na resocializáciu.
K streľbe prišlo v septembri 2008, krátko potom, ako Barnáš s tromi kumpánmi vylúpil benzínku. Ich unikajúce auto zastavili policajti. „Nedá mi nepovedať, že ma to skutočne všetko nesmierne mrzí a naozaj som sa nepokúsil zastreliť príslušníkov polície," povedal Barnáš na súde. Tvrdí, že nie je vrah - strieľal vraj len do vzduchu, aby spôsobil chaos a ušiel.
Súd podľa obhajkyne nezohľadnil, že za 20 rokov policajnej služby bol jej klient 36-krát odmenený a len trikrát potrestaný. „Ochraňoval spoločnosť 20 rokov, raz zlyhal," poznamenala.
Kumpánom tresty znížili
Policajtom bol v minulosti aj Jozef Burda (34), ktorý spolu s Barnášom spáchal lúpež. Zároveň šoféroval auto napriek súdnemu zákazu. Pôvodne dostal trest 11 rokov a 10 mesiacov v ústave s najnižším stupňom stráženia. Okresný súd použil asperačnú zásadu, čo trest navýšilo. Jeho obhajca to napadol, na odvolacom súde uspel. Burda dostal klasický úhrnný trest v trvaní 7,5 roka.
Trest za ozbrojenú lúpež znížili aj bývalému stolnému tenistovi Mariánovi Ištokovičovi (33). Namiesto pôvodných 7,5 roka si má odsedieť sedem rokov v ústave s najnižším stupňom stráženia.
Ištokovič sa rok po lúpeži skrýval v zahraničí. Na súde tvrdil, že spanikáril, pretože mu deň po streľbe istý vyšetrovateľ zavolal, že zomreli ľudia. „Akonáhle som sa dozvedel, že boli len zranení, prihlásil som sa," povedal. Po návrate na Slovensko chcel uzavrieť dohodu o vine a treste. Prokurátor však nesúhlasil. Dohodu uzavrel len s jedným páchateľom - Martinom Chlebcom, ktorý za ozbrojenú lúpež dostal 5 rokov.
Ištokovič to považuje za nepomer. „Zo subjektívneho hľadiska sa vám to môže zdať prísne, ale s Chlebcom bola uzatvorená dohoda, s vami nie," reagovala sudkyňa.
Zľava Jozef Burda, Marián Ištokovič a František Barnáš na krajskom súde, ktorý vo štvrtok rozhodoval o ich odvolaniach proti prvostupňovému rozsudku.