ŠAĽA. Dočasné nízkoprahové zariadenie poslanci schválili minulý rok, jeho prevádzka skončila 31. marca. Riaditeľ Organizácie sociálnych služieb Ľubor Gáll na mestskom zastupiteľstve upozornil, že za tri mesiace prevádzkové náklady dosiahli sumu 34-tisíc eur.
„Zákon hovorí o tom, že je to nevyhnutná starostlivosť týkajúca sa života a ľudskej dôstojnosti ľudí, ale to nemôže predsa stáť 29 eur na noc, keď v hoteli to stojí 22,50. Organizácii dochádzajú peniaze na opatrovateľskú službu, kde sú naozaj ľudia odkázaní, stratili schopnosť sami si pomôcť a na to peniaze nemôžeme mať?" povedal riaditeľ.
Vykurovanie starého objektu je drahé a neefektívne
Nocľaháreň je v jednoposchodovej budove, ktorá kedysi patrila mestskej teplárni. Pred spustením prešla iba základnou rekonštrukciou. „Je to starý objekt náročný na vykúrenie, na ktorom nie sú ani plastové okná. Darmo sme vykúrili poschodie, keď boli na prízemí odstavené radiátory a všetok chlad išiel hore," vysvetlil vedúci nocľahárne Roman Csikós.
Personálne služby nocľahárne zabezpečovali traja sociálni pracovníci, traja prevádzkoví pracovníci a upratovačka. Všetci na rôzne úväzky. „Časť nákladov boli aj náklady na mzdy. Ale takáto práca sa, tak ako sme zistili na Jazernej ulici, nedá robiť bez sociálnych pracovníkov a oni nemôžu dlhodobo pracovať bez mzdy ako dobrovoľníci. Je nereálne, aby tam chodili dva-trikrát do týždňa na päť hodín denne, aj počas sviatkov v priebehu troch mesiacov zadarmo," povedal Csikós.
Mesto chce do projektu zapojiť cirkev a podnikateľov
Výdavky mesta na fungovanie nocľahárne by chcel odbremeniť tým, že sa pokúsi do projektu nocľahárne vo väčšej miere zapojiť cirkev a podnikateľské subjekty.
„Chceli by sme, aby Slovenská katolícka charita do pomoci ľuďom bez domova vstúpila ako rovnocenný partner mestu Šaľa a taktiež osloviť väčšie firmy s myšlienkou pomoci. Tiež budeme hľadať spôsoby ako znížiť náklady na energie, či už oddelením prízemia dverami, respektíve sprchami na žetóny. Pokúsime sa aj sponzorsky vyriešiť výdaj polievok počas obedov, keďže podobne sa nám podarilo zabezpečiť stravu v nocľahárni."
„Máme síce dve vývarovne s kapacitou do 80, ale varíme tam skoro 100 obedov pre dôchodcov. Čiže nemáme ani hrnce navyše, aby sme mohli tie polievky uvariť. Sme pripravení to urobiť, ale najskôr sa musí postaviť nová kuchyňa tak, ako je v návrhu," povedal Gáll. Dotkol sa ho aj fakt, že v súvislosti so zhodnotením nocľahárne bol ako štatutárny zástupca Organizácie sociálnych služieb obídený. Na to, že jeho meno nefigurovalo v materiáli predkladanom na zastupiteľstve, reagovali aj poslanci.
„Bol to spoločný materiál, my sme od neho brali ekonomické údaje," vysvetlil prednosta Ladislav Gáll.
„Spoločný materiál je taký, na ktorom sú všetky podpisy obidvoch strán. Tu jeden chýba," povedal László Gyurovszky.
„Myslím si, že keď to malo patriť pod Ľubora Gála, malo byť aj v jeho záujme, aby spolupracoval na činnosti, prevádzke a záverečnom hodnotení. Dovolím si tvrdiť, že nebyť iniciatívy Romana Csikósa, pani Zelezníkovej a Rudolfa Kuklovského nemáme nocľaháreň ani dnes," uzavrel primátor Martin Alföldi.