Majster deklasoval Banskú Bystricu a získal druhý bod v sérii

Basketbalisti Nitry nedali súperovi žiadnu šancu a po víťazstve 99:49 vedú vo štvrťfinále play-off 2:1 na zápasy.

Basketbalisti Nitry odviedli výbornú prácu, priam sfúkli súpera z palubovky. Na snímke sa tešia Novák s Crawfordom.Basketbalisti Nitry odviedli výbornú prácu, priam sfúkli súpera z palubovky. Na snímke sa tešia Novák s Crawfordom. (Zdroj: Štefan Balek)

Štvrťfinále – 2. zápas: BK SPU Nitra - ŠKP Banská Bystrica 99:49 (20:13, 34:8, 21:12, 24:16)
V základných zostavách oboch mužstiev prišlo k zmene, domáci šetrili Votroubka (bol po angíne), v nominácii hostí na zápas chýbal Hovaňák pre žalúdočné problémy.
Nitra od úvodného hvizdu kráčala k víťazstvu. Prvý kôš síce strelil Immink, ale už po 5 minútach majster viedol 13:4 a tréner Kováčik si bral time-out. V tejto minúte prišlo k zraneniu Crawforda, ktorý musel striedať s rozťatým obočím. Lekár Kóňa za asistencie maséra Grančaya mu v šatni tvár zašili a Američan sa v druhej štvrtine vrátil do zápasu. Druhá štvrtina bola v znamení veľkého tlaku Nitranov v obrane, Scott so Semanom získavali lopty a variabilný útok strieľal jeden kôš za druhým. Hosťom unikal vlak, znášali to ťažko a prišli viaceré hektické chvíle. Po intermezze Pohánku s Niparavičiusom sa do klbka zapojil Rendla, ktorý vrazil do Crawforda a od rozhodcov inkasoval diskvalifikačnú chybu. Nitra vyhrala úsek hry skóre 26:4 (!), veľký potlesk zožal Scott, ktorý zobral loptu Koczkášovi a vzápätí ukázal, že aj on vie lietať. O zápase bolo rozhodnuté už do prestávky, keď Hill s Tomekom dosiahli viac bodov ako celý tím Banskej Bystrice...
Po obrátke si zahrala celá nitrianska lavička (skórovali všetci 12 hráči!), avšak aj v tejto zostave Urbanov tím zvyšoval náskok. Hostia jednoducho zaostávali v hre pod oboma košmi. Nitranov môžu mrzieť len dve veci – to, že po smeči odstúpil z hry Crawford so zranenou nohou a fakt, že fanúšikovia sa nedočkali vytúženej stovky. A to hlavne vďaka zlej muške z trestných hodov. Napriek tomu, 50-bodový rozdiel hovorí jasnou rečou a minútový potlesk v stoji bol odmenou pre mužstvo za oduševnený výkon.

R Brziak, Pipíška, Lamoš, TH: 40/26 - 15/10, fauly: 18 - 26, trojky: 7 - 1, 5 OCH: 36. Kačáni, 37. Niparavičius, 600 divákov.
SPU: Tomek 17, Hill 16, Lehman 7, Crawford 7, Scott 6 (7 asist.) (Pohánka 14 (4), Novák 10, Žiak 6, Votroubek 5, Seman 4, Körner 4, Vido 3). Užitočnosť: Tomek 22, Scott 20, Hill 18, Lehman 12, Pohánka 12.
B. Bystrica: Immink 6, Dorazil 3, Niparavičius 3, Rendla 2, Strapec 2 (Znanec 12, Kačáni 10, Savovič 7, Marchyn 4, Koczkáš).
Stav série: 2:1.

Ostatné výsledky:
Spišská Nová Ves - Prievidza 100:97, stav série: 2:1.
Pezinok - Inter 88:85, konečný stav série: 3:0.
Handlová - Komárno 70:79, stav série: 2:1.

Po zápase: tréner Nitry Ľubomír Urban

S akým cieľom ste išli do zápasu?
- Do každého zápasu ideme s rovnakým cieľom, len rozdiel je v jeho interpretácii a realizácii hráčmi na ihrisku. Možno to hodnotiť z pohľadu výsledku, vyhrali sme, cieľ sme splnili, asi viac ten zápas netreba komentovať. V sobotu nás čaká veľmi ťažký zápas v Bystrici. Hrá sa séria na tri víťazstvá, stále je to len 2:1. Treba chladnokrvnosť a koncentráciu do ďalších zápasov.

Rozdiel medzi mužstvami bol vysoký, takže absencia Votroubka sa pod výsledok nepodpísala?
- To, že bol rozdiel taký, aký bol, svedčilo o motivácii našich hráčov. Vstúpili do zápasu úspešne a fázy v prvom polčase boli také, ako sa patrí, pretože sme hrali vynikajúco v obrane a z nej sa vychádza do útoku. Stano Votroubek má drobné zdravotné problémy, preto vyčerpávanie v dnešnom zápase by nebolo logickým ťahom, zvlášť, keď to hráči dobre rozbehli a ten začiatok tomu nasvedčoval. Ale napriek tomu aj Stano potrebuje minutáž, preto som ho v závere na šesť minút dal na pľac, pretože zápas je niečo iné ako tréning. Stano napriek svojim zdravotným problémom mal v zápase dobré akcie.

Teší vás, že sa strelecky presadili všetci hráči?
- Mali tú možnosť. Ono je to jednoduché. Basketbal je veľmi jednoduchý v tom, že pokiaľ družstvo hrá motivovane a hráči na lavičke prežívajú vývoj zápasu, tak nepotrebujú rozcvičovanie. Vbehnú do ihriska, zoberú loptu a takmer každú akciu dokážu úspešne realizovať.

Necháte si rozhodnutie na doma, alebo pôjdete do Banskej Bystrice s cieľom ukončiť sériu?
- Nemám rád takéto kalkulácie. Všetci súperi vrátane Pezinka prehrali tento rok v Banskej Bystrici, z tohto pohľadu by bolo trúfalé hovoriť o jasnom zámere ísť tam rozhodnúť o sérii. Rozhoduje sa na tri zápasy a tie musíme zozbierať.

Po zápase: tréner Banskej Bystrice Maroš Kováčik

Aké je vaše hodnotenie zápasu?
- Súper nás predčil vo všetkých herných ukazovateľoch a túto prehru jednoznačne beriem ako tréner na seba. Chlapcom nič nevyčítam z toho, čo sa stalo.

Môžete tú vašu chybu nejako rozviesť?
- Nechcem to konkretizovať. V podstate, či už z hľadiska prípravy na zápas, z hľadiska psychologickej prípravy sme ten zápas nezvládli

Kde bol Hovaňák?
- Hovaňák má už dva dni zdravotné problémy, ešte dnes zvracal, tak sme nechceli riskovať.

Prehrali ste o 50 bodov, ako sa bude motivovať mužstvo na ďalší zápas?
- To ešte uvidím. Vo štvrtok si najskôr pozriem video a určite neskladáme zbrane. Ako som už povedal pred pár dňami, kým nemá niekto tri víťazstvá, séria nie je skončená. Viem, že to budem mať ťažšie z hľadiska tej motivácie, ale pevne verím, že doma to bude úplne iný zápas.