Evanjelická cirkev na Slovensku si v týchto dňoch pripomína 400. výročie vzniku. V Nitre existuje samostatný evanjelický zbor 62 rokov, evanjelický chrám tu stojí jedno desaťročie.
NITRA. V súčasnosti je to už 400 rokov, čo zasadala Žilinská synoda, najvyšší reprezentant evanjelickej cirkvi vo vtedajšom Hornom Uhorsku. Nitriansky evanjelický cirkevný zbor si výročie pripomenie účasťou na celoslovenských oslavách v Žiline aj oslavami 10. výročia posvätenia evanjelického kostola v Nitre.
K 400. výročiu vyšla aj slávnostná poštová známka, autorom výtvarného návrhu, ktorý zobrazuje starobylý thurzovský oltár v kostole v Necpaloch, je Dušan Kállay.
Mesto prispelo na organ
„V Nitre žijú evanjelici už asi 350 rokov, samostatný evanjelický cirkevný zbor tu existuje 62 rokov. Po revolúcii bola ešte pre mnohých poslancov a zástupcov mesta nepredstaviteľná predstava výstavby evanjelického chrámu v Nitre. Kostol Svätého Ducha však stojí, tento rok v máji si pripomenieme 10. výročie jeho posvätenia," hovorí Ivan Eľko, zborový farár. „Teší ma, že už nie sme vnímaní ako votrelci. Mesto nás berie ako partnerov, svedčí o tom aj jeho výrazná podpora. Naposledy pri stavbe organu, ktorý ako umelecký artefakt slúži nielen evanjelikom. Mesto nám naň prispelo sumou 63 068 eur (1,9 milióna korún), jeho celková cena bola 180 534 eur (vyše 5,4 milióna korún)."
Oslavujú 400. výročie
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku bola po prvýkrát organizačne, právne a územne zriadená pred štyrmi storočiami - v roku 1610 práve zasadnutím spomínanej Žilinskej synody. „Zúčastnilo sa jej 23 predstaviteľov evanjelickej šľachty a 28 zástupcov evanjelického duchovenstva. Evanjelické cirkevné zbory na území dnešného Slovenska aj dovtedy existovali už asi 80 rokov - vznikali tak, že rímskokatolícke cirkevné zbory prijímali reformáciu a stávali sa evanjelickými," vysvetľuje Ivan Eľko. „Napriek tomu evanjelické zbory ešte formálne patrili pod právomoc rímskokatolíckej cirkvi. Až Žilinskou synodou sa od nej plne odčlenili."
Prežila prenasledovanie
Zriadili sa tri územné superintendencie (biskupstvá), Nitra patrila do Nitrianskej, ktorá mala sídlo v Bojniciach. Na čele superintendencií stáli evanjelickí farári - vzdelanci Eliáš Láni, Izák Abrahamides a Samuel Melik. Podľa slov Ivana Eľka vznik samostatnej evanjelickej cirkvi umožnila aj vtedajšia unikátna historicko-politická klíma. V Uhorsku sa stal kráľom Matej II., jeho zástupcom-palatínom bol Juraj Thurzo, iniciátor Žilinskej synody. Skončili sa stavovské povstania Štefana Bočkaya a prijal sa Bratislavský mier, ktorý dal náboženskú slobodu aj poddaným ľuďom. „Evanjelická cirkev aj po Synode prežila niekoľko vĺn náboženského prenasledovania a pokusov o likvidáciu. Pretrvala však až dodnes a počas svojej existencie dala slovenskému národu vzácne osobnosti spoločenského i politického života - od generácie štúrovcov, cez M. R. Štefánika až po evanjelikov, ktorí sa zapojili do SNP a v povojnových časoch sa snažili o demokratické usporiadanie politického života - Zaťko, Karvaš, Lettrich, Ursíny či Kvetko," dodal Ivan Eľko.
Autor: če