Slovenská časť medzinárodného projektu Jánošík, Jánošík?Jánošík! bude mať premiéru dnes v Štúdiu Tatra Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.
NITRA. Projekt vznikol na základe dlhodobej spolupráce divadiel a kmeňových režisérov Divadla DRAK z Hradca Králové v Českej republike, poľského Teatru Lalka z Varšavy a Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Prvým podnetom na vzájomnú spoluprácu bolo úsilie pripomenúť si tvorcov a realizátorov mimoriadne úspešného umeleckého projektu z roku 1975, spoločnú slovensko-česko-poľskú inscenáciu Jánošík. Jej tvorcami boli členovia Divadla DRAK z Hradca Králové, Teatr, divadlo MARCINEK z poľskej Poznane a Krajské bábkové divadlo v Banskej Bystrici. Cieľom realizátorov súčasného projektu je vytvorenie spoločnej inscenácie, ale aj vznik prevádzkových inscenácií pre každé z divadiel.
Pravidlá a princípy tvorby jednotlivých inscenácií získali presné a jasné spoločné kontúry a styčné body, ktoré vznikali na pracovných stretnutiach jednotlivých tvorivých tímov. Hlavnou myšlienkou všetkých troch inscenácií sa po vzájomnej dohode stal Jánošík ako symbol vnútornej slobody. Na základe takto stanovenej hlavnej idey spoločnej inscenácie realizátori určili životné peripetie Juraja Jánošíka, ktoré sa musia v inscenáciách všetkých troch divadiel objaviť. Základných životných udalostí bolo určených sedem, pričom jedna z nich, život Jánošíka, bola ďalej rozdelená na osem úsekov. Vzniklo 15 situácií. Na realizáciu každej z týchto situácií si tvorivé tímy určili tri minúty. "Vznikli akoby puzzle, ktoré sa do spoločnej medzinárodnej inscenácie zložia ako do obrazu. Aby sa však tieto dali zložiť, bolo nutné dohodnúť sa na jednoduchom svietení a spoločnej základnej hracej ploche, akomsi ringu, v ktorom Jánošík bojuje o svoje miesto na slnku," uviedla dramaturgička Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Veronika Gabčíková. Tvorcovia projektu sa tiež dohodli, že prestavba na jednotlivé situácie bude spočívať iba v donesení predmetov hercami, čím sa spoločná inscenácia vyhne výraznejším prestavbám a časovým sklzom.Dôležitou súčasťou scénografie spoločnej i jednotlivých inscenácií je dohodnutých sedem predmetov, ktoré sa na javisku musia objaviť. Zjednocujúcim hudobným nástrojom sa po vzájomnej dohode stala fujara.
Pri akceptovaní všetkých spoločných atribútov vznikla česká inscenácia Jánošík, ktorá sa hrá od začiatku marca tohto roka. Koncom marca mala premiéru aj poľská časť projektu. Tvorcom slovenskej časti sú režisér Ondrej Spišák, dramaturgička Veronika Gabčíková, autor scenára Jozef Mokoš, scénograf Szilárd Borárosz a autor hudby Eugen Gnoth.