NITRA
DIVADLO ANDREJA BAGARA
19. 4. o 10.00 h - Lavv, Š
19. 4. o 18.30 h - Mŕtve duše, VS
20. 4. o 10.00 h - Mŕtve duše, VS
20. 4. o 18.00 h - Divadlo z kaviarne: hosť večera - Eva Večerová, v priestoroch Radia caffé Max na Párovskej 2
20. 4. o 18.30 h - Lavv, Š
21. 4. o 17.00 h - Cena Pavla Straussa, slávnostné odovzdávanie ceny za trvalý prínos v oblasti kultúry a umenia, v programe účinkuje súbor Lúčnica, VS
22. 4. o 10.00 h - Lavv, Š
22. 4. o 18.30 h - Kolumbína, VS
22. 4. o 18.30 h - Lavv, Š
23. 4. o 18.30 h - Šťastné a veselé!, Š
24. 4. o 15.00 h - Testosterón, VS
STARÉ DIVADLO KAROLA SPIŠÁKA
19. 4. o 9.30 h - Farbičková princezná, Divadlo Žihadlo Malacky, VS
20. 4. o 9.30 h - Farbičková princezná, Divadlo Žihadlo Malacky, VS
21. 4. o 9.30 h - Farbičková princezná, Divadlo Žihadlo Malacky, VS
22. 4. o 16.00 h - 30. výročie ZŠ Fatranská Nitra, VS
23. 4. o 17.00 h - Súkromné konzervatórium v Nitre, VS
24. 4. o 17.30 a 19.00 h - Galaprogram SZUŠ Echo Nitra, VS
25. 4. o 15.00 h - Úsmev ako dar, koncert, VS
Obrázky - II. autorská výstava autistickej výtvarníčky Michaely Batelovej,Gáleria Foyer SDKS, potrvá do 6. 5.
Cyklus hispánskych filmov: Súčasné mesto
22. 4. o 18.30 h - 53 días de invierno, réžia Judith Colell
FILMOVÝ KLUB (AULA UKF)
19. 4. o 20.00 h Louise-Michel, komédia Fr.
CINEMAX NITRA
19. - 21. 4. o 15.30, 18.00 a 20.30 h - Súboj titanov 3D
19. - 21. 4. o 16.40, 18.40 a 20.40 h - Lov na exmanželku
19. a 20. 4. o 19.30 h - New York, milujem ťa
19. - 21. 4. o 17.30 a (hrá sa iba 21. 4.) 19.30 h - Priestupný rok
19. - 21. 4. o 16.10 a 18.10 h - Ako si vycvičiť draka 3D
19. a 20. 4. o 20.10 h - Bratia
Artmax: 21. 4. o 20.10 h - Staré, nové, požičané a modré
NOVÉ ZÁMKY
KINO MIER
20. a 21. 4. o 17.00 a 19.30 h - Kniha prežitia, dráma USA
22. 4. o 19.30 h - M. Forman: Co tě nezabije... , dokument ČR
22. - 25. 4. o 17.00 h - Artur a Maltazardova pomsta, animovaný film Fr.
22. - 25. 4. o 19.30 h - Prekliaty ostov, psychothriller USA
ŠTÚROVO
KINO DANUBIUS
20. a 21. 4. o 19.00 - Kniha prežitia, dráma USA
22. 4. o 19.00 h - Ctihodný občan, thriller USA
23. a 24. 4. o 19.00 h - Avatar, sci-fi USA
LEVICE
KINO JUNIOR
20. a 21. 4. o 18.30 h - Twilight sága: Nov, romantický horor USA
22. 4. o 19.00 h - Prorok, dráma Fr./Tal., Filmový klub Otáznik
23. 4. o 18.30 h - Môj život v ruinách, komédia USA/Šp.
24. a 25. 4. o 15.30 h - Artur a Maltazardova pomsta, animovaný film Fr.
24. a 25. 4. o 18.30 h - Prekliaty ostrov, triller USA
SEREĎ
KINO NOVA
20. a 21. 4. o 19.00 h - Zúfalci, komédia ČR
22. a 23. 4. o 19.00 h - Smrť čaká všade, akčný thriller USA
24. a 25. 4. o 19.00 h - Bratia, dráma USA
ŠAĽA
DK
21. 4. o 20.00 h - Medzi stenami, dráma Fr.
22. 4. o 20.00 h - Starí psi, komédia USA
24. a 25. 4. o 20.00 h - Zúfalci, komédia ČR
GALANTA
DK
20. a 21. 4. o 19.00 h - Kniha prežitia
24. a 25. 4. o 16.30 h - Ako si vycvičiť draka
24. a 25. 4. o 19.00 h - Vlkolak
Pozvánky
NITRIANSKA GALÉRIA
4-3-2-1... Márius Kopcsay - 22. 4. o 18.00 h,cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi, moderuje Dado Nagy
Drahomír Prihel: V skle maľované - Salón NG, kurátorka: Marta Hučková, výstava potrvá do 30. 5., v tvorbe sklára Drahomíra Prihela dominujú ekvivalenty ako život a svet, človek a vesmír, autor sa sústreďuje na sklenenú plastiku, úžitkové sklo a dizajn
Martin Špirec: ON a OFF - Bunker NG, kurátorka: Zuzana Duchová, výstava potrvá do 2. 5.
Ateliér maľby, Koceľova 23 - Reprezentačné sály NG, potrvá do 25. 4., výstava diel absolventov prof. Jána Bergera na VŠVU, kurátorka: Xénia Lettrichová,
Dynastia - Galéria mladých, výstava potrvá do 9. 5., výstava Zuzany Branišovej, reagujúca na problém zmien pôvodnej funkcie budov, napr. na veľkoobchody s lacným čínskym textilom
Pre každého - do 30. 5., Farebná galéria NG, výstava zo zbierok Nitrianskej galérie od slovenských výtvarnikov (Róbert Almási, Peter Augustovič, Karol Baron, Július Bártfay, Igor Benca, Albín Brunovský, Karol Félix, Ferdinand Hložník, Vincent Hložník, Michal Jakabčic, Dušan Kállay a Ján Keleman), výstava je realizovaná pre vzdelávací projekt Tvoriť môže každý, tvorí ho cyklus šiestich výtvarných tvorivých dielní a je určený pre zdravotne, telesne a mentálne postihnuté deti
Ateliér NG - výtvarný ateliér NG s ponukou výchovno-vzdelávacích programov, tvorivých dielní pre MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ, informácie u Eleny Tarábkovej (pedagog@nitrianskagaleria.sk, 037/657 96 41)
Ateliér Mladý tvorca - výtvarná tvorba k aktuálnym výstavám v ateliéri pre jednotlivcov od 8 do 25 rokov, každý štvrtok od 15. do 18. h, informácie: Elena Tarábková
Pastelkovo - výtvarný ateliér pre najmenších, otvorený každý utorok od 14. do 15.45 h pre deti od 4 do 8 rokov, informácie: Elena Tarábková
KAŠTIEĽ MOJMÍROVCE
Daniel Brunovský @ Jana Farmanová Šabíková: Obrazy - výstava
GALÉRIA UNIVERZUM
Iní - výstava neprofesionálneho umenia, potrvá do 24. apríla
SYNAGÓGA
Konfrontácie - 7. ročník festivalu umení
Vladimír Petrík: Rezonancie - vernisáž 25. 4. o 17.00 h, potrvá do 6. 5.
Hommage á Robert Schumann - 25. 4. o 18.00 h, hrá Československé komorné duo: Pavel Burdych (husle), Zuzana Berešová (klavír), diela R. Schumanna, B. Martinů, J. Straussa, F. Lehára
Osudy slovenských Židov - stála expozícia holokaustu
Shraga Weil: Grafika - stála výstava
ZUŠ JOZEFA ROSINSKÉHO
Školské kolo Nitrianskej lutny v sólovej hre na klavíri - 20. 4. v koncertnej sále ZUŠ
Tháliafest - 21. - 23. 4., festival literárno-dramatického odboru, pozostáva z dvoch častí: tvorivé dielne (pohyb, tanec a pohyb, herecká tvorba, práca s bábkou, umelecký prednes, tvorivá dramatika) - 21. a 22. 4., divadelná prehliadka pozvaných divadelných súborov v Starom divadle
Karola Spišáka v Klube Tatra - 23. 4. o 17.00 h
Klavírny recitál Martiny Janegovej - 22. 4. o 17.30 h v Synagóge
Koncert pedagógov a bývalých absolventov - 23. 4. o 17.30 h v Synagóge
PONITRIANSKE MÚZEUM
Skvosty dávnovekého Slovenska - stála archeologická expozícia klenotnicového typu
Každý pondelok o 14.30 h - Klub paličkovanej čipky
Každú párnu nedeľu o 10.00 h - stretnutie členov Slovenskej numizmatickej spoločnosti
PIARISTICKÝ KOSTOL SV. LADISLAVA
Ars Organi Nitra 2010: III. ročník medzinárodného organového festivalu - 25. 4. o 19.00 h, hrá David Di Fiore (USA), zahrá diela Johanna Sebastiana Bacha - Toccata a fúga d mol, Claudea Balbastreho - Où S'en vont Ces gais bergers, Juliusa Reubkeho - Sonáta na žalm 94, Joea Utterbacka - Spirit of God, Descend Upon My Heart, Marcela Duprého - Variations sur un Noël, Marca Enrica Bossiho - Studio sinfonico
KRAJSKÁ KNIŽNICA KAROLA KMEŤKA
Informačné výchovy pre študentov SŠ - celý mesiac podľa požiadaviek, Fr. Mojtu 18
10. ročník Čítajte s nami - celý mesiac, čitateľská súťaž pre 2., 3. a 4. ročníky ZŠ, Fr. Mojtu 18, pobočka Klokočina
Dievča z minulosti - 19. 4. o 10.00 h, beseda so Zuzkou Šulajovou, určené pre 2. stupeň ZŠ, Fraňa Mojtu 18
Hádankárske posedenie pri knihe - 21. 4. o 9.00 h, určené pre 1. stupeň ZŠ, pobočka Klokočina
Kronika znovuobjaveného času - 21. 4. o 10.00 h, beseda so spisovateľom Miroslavom Piusom, Fraňa Mojtu 18
Knižný škriatok Vendelín - 22. 4. o 9.00 h, rozprávanie o knižnici a rozprávkových postavách, určené pre MŠ a 1. stupeň ZŠ, Fraňa Mojtu 18
Hudobné majstrovstvo Tibora Andrašovana - 22. 4. o 16.00 h, hovorená bibliografia spojená s videoprojekciou filmu Majster kat, určené pre širokú verejnosť, Fraňa Mojtu 18
CVČ DOMINO
Športovo-dopravná súťaž pre deti - cyklistov zo sídliska Chrenová - 24. 4. od 10.00 h, CVČ Chrenová
Zaostrené na námestie: Plánovacie popoludnie - 25. 4. od 14.00 h, verejná diskusia o živote a využití Svätoplukovho námestia
KOS
Výtvarné spektrum - 23. 4. - 7. 5., výstava výtvarných diel krajského kola súťaže pre neprofesionálnych výtvarníkov, vernisáž 23. 4. o 17. 00 h
Spomienky cestovateľa: Singapur, Malajzia, Thajsko - 21. 4. o 18.00 h, rozprávanie o zážitkoch z cesty s premietaním fotografií s cestovateľom Martinom Kretterom
Ako písať projekty - 22. 4. o 9.00 h, metodika a technika vypracovania projektov zameraných na ekológiu, lektorky Ing. Katarína Béresová a Ing. Mária Chňapeková, spoluorganizátor Slovenská agentúra životného prostredia v Nitre
ĽUDOVÉ A SÚČASNÉ REMESLÁ
Šúpolienka - 19. a 21. 4. o 14.00 h, organizované tvorivé dielne pre žiakov ZŠ zamerané na zhotovovanie postavičiek z kukuričného šúpolia
Košíky zo šúpolia - 21. 4. o 16.00, tvorivá dielňa pre verejnosť, naučíte sa pliesť tradičné misky, dózy, košíky
KURZY
Joga - každý pondelok o 16.30 h, každý utorok o 16.00 a 17.30 h
Orientálny tanec I. stupeň - každý pondelok o 17.00 h
Relaxačné cvičenia - každý utorok o 10.30 h
KLUBY
Šach - každý utorok o 15.30 h deti a 16.30 h dospelí
Grafológia - 21. 4. o 17.00 h
VÝSTAVISKO AGROKOMPLEX
Bonsai Slovakia 2010 - 22. - 25. 4. od 9.00 do 18.00 h, 13. medzinárodná výstava bonsajov, suiseki a čaju
Gardenia - 22. - 25. 4. od 9.00 do 18.00 h, 14. medzinárodná výstava pre záhradníctvo, záhradkárov, priateľov bonsajov a kvetov
DOMEXPO - 22. - 25. 4. od 9.00 do 18.00 h
NITRIANSKA HVEZDÁREŇ
Večerné pozorovanie oblohy pre verejnosť - 22. 4. od 20.00 h
Exkurzie do astronomickej pozorovateľne -každú stredu a štvrtok o 9.00, 10.30 a 13.00 h, návštevu ohlásiť na tel. 037/653 74 49
DIECÉZNE MÚZEUM
Keď písmo prehovorí - expozícia faksimilií dokumentov o najstarších dejinách kresťanstva na území Slovenska, otvorené každý deň okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h
MISIJNÝ DOM NA KALVÁRII
Zo zberateľskej činnosti misionárov - denne od 14.00 do 18.00 h, tel. 037/7769401 alebo 037/7769411
DOM MATICE SLOVENSKEJ
PRAVIDELNÉ PODUJATIA:
Po - pi: 9.00 - 15.00 h - úradné hodiny DMS
Ut: každý párny 15.00 - 17.00 h - stretnutia klubu filatelistov pri DMS
Ut: druhý v mesiaci 16.30 h - zasadnutie výboru MO MS v Nitre, 15.00 - 16.00 h - pre členov a sympatizantov MO MS
Št: 6.30 h - šachový klub, 10.00 - 11.30 h - nácvik Ssk Nevädza pri DMS Nitra a Centre seniorov v Nitre, 15.00 - 16.00 h - úradné hodiny pre členov a sympatizantov MO, 17.00 h - stretnutie OZ ARCHA
Ne: 15.00 h - stretnutie OZ Archa
SLOVENSKÉ POĽNOHOSPODÁRSKE MÚZEUM
Najstaršie dejiny poľnohospodárstva na Slovensku do konca stredoveku, vývoj sejby, zberu a mlatby obilia, vývoj poľnohospodárskych strojov a hnacích agregátov, poľnohospodárske letectvo, história spracovania potravín
Skanzen: Málotriedna katolícka škola, pekáreň, mliečnica, mlyny, pálenica, lisovne oleja, čistička osív, voštinársky záboj, včelíny, vinohradnícky dom, salaše a senníky, Nitrianska úzkokoľajná parná poľná železnica - expozície sú pondelok zatvorené, utorok až sobota od 9.00 - 16.00 h, nedeľa od 10.00 - 16.00 h
KAŠTIEĽ BELADICE - PUSTÝ CHOTÁR
Prírodná galéria umeleckej keramiky
NOVÉ ZÁMKY
Galéria umenia: Stála expozícia stredoeurópskeho umenia 16. - 20. storočia z daru akad. mal. Ernesta Zmetáka a Mgr. Danice Zmetákovej • Stála expozícia Lajosa Kassáka
Ľubomír Markusek - do 15. 5.,výstava predkladá práce z rokov 1979 - 1989: maľby, kresby, plastiky
KINO MIER
Svetelné znečistenie - do 30. 4. od 8.00 do 16.00 h, výstava o príčinách a dôsledkoch svetelného znečistenia nočnej oblohy, vplyv na život organizomov, v Minigalérii MsKS, Kino Mier
XIX. Jarný ekofestival „Temná strana svetla" - 19. - 22. 4., prehliadka filmov z medzinárodnej súťaže Envirofilm 2009
DK
Vyhodnotenie najúspešnejších žiakov mesta za rok 2009 - 21. 4.
DMS
Divadlo Paradox: Živých nás nedostanú - 23. 4. o 18.45 h
Múzeum J. Thaina: Africké bábky - oživení duchovia Afriky - do 30. 6. • Z klenotnice ľudového umenia (národopisná expozícia) • Pamätná izba Antona Bernoláka, Gergely Czuczor (život a dielo) • Po stopách našich predkov • Praveké dejiny Svodína a dva zaniknuté kostoly v Svodíne (vysunutá expozícia)
ROS
Publikácie o regióne - výstava
ŠAĽA
SD VEČA
Zumba - 21. 4. od 19.00 do 20.00 h, 20. a 22. 4. od 18.00 do 19.00 a od 19.00 do 20.00 h
Tvorivé dielne - 22. 4. od 16.00 do 17.30 h
KS VEČIERKA
Stretnutie šalianskych výtvarníkov - 19. 4. o 18.00 h
Rómsky klub - 20. 4. o 15.00 h
Tvorivé dielne pre dospelých - 23. 4. o 17.00 h
DK
Divadlo Šok: Cesta - 23. 4. o 19.00 h
Šalianske divadelné dni - 23. a 24. 4.
SEREĎ
KINO NOVA
FREE TIME CLUB: Možnosť hrať spoločenské hry (biliard, stolný tenis, človeče nehnevaj sa, scrabble, kartové hry) - každá streda, piatok, sobota od 17.00 do 21.00 h
Spoločenské hry St. Petersburg, Tibet - každá nepárna sobota od 17.00 h
Sudoku - každý nepárny piatok o 17.00 hod.
DK
Cvičenie jogy - každú stredu od 18. do 20.00 h
Kurz pestovania ovocných plodín v záhradkách - do 14. 6., prednášky, konzultácie, demonštrovanie a praktické cvičenia
MAMA KLUB
Deň krásy s Mary Kay - 20. 4. od 10.00 do 12.00 h, poradenstvo v starostlivosti o pleť, ukážka výrobkov a líčenie
Tvorivé dielne pre deti - 20. 4 od 16.00 do 18.00 h a 21. 4. od 10.00 do 12.00 h
MESTSKÉ MÚZEUM SEREĎ - FÁNDLYHO FARA
ZBIERKOVÝ PREDMET MESIACA: Hlinené krčiažky z prvej pol. 20. storočia
Ženy a ich záľuby v minulých storočiach - výstava potrvá do 28. 5.
STÁLE EXPOZÍCIE
Prehistória seredského regiónu, Hrad Šintava
VÝSTAVY
Archeologický výskum Šintavského hradu, Sereď na dobových pohľadniciach, Zachráňme kaštieľ v Seredi
LEVICE
DK DRUŽBA
Levické divadelné dni - 19. - 23. 4., prehliadka amatérskych divadelných súborov, denne predstavenia dopoludnia od 10.00 h, večerné predstavenia od 19.00 h
Divadlo ARTEATRO: Ivan Bukovčan: Kým kohút nezaspieva - 19. 4., nadčasový príbeh slovenského dramatika, plný napätia, ktorý nevypovedá len o hrôzach života v období svetovej vojny, ale odkrýva ľudské charaktery v existenciálne vyhrotených situáciách, hrajú Juraj Slezáček, Ivo Heller, Karol Čálik, Anna Maľová, Milada Rajziková a ďalší
GALÉRIA JOZEFA NÉCSEYOHO
Trinásta komnata - potrvá do 9. 5.
KAPITÁNSKA BUDOVA
Svet ako ho vidíme my - potrvá do 9. 5., celoslovenská výstava výtvarných prác ľudí s telesným a ťažkým telesným postihnutím
ŠURANY
Mestské múzeum - Synagóga:
Kultúrne zariadenie Šurany - Nitriansky Hrádok: Slovenská Trója - stála
výstava fotografií Deža Németha z archeologického výskumu lokality Zámeček
Odievanie a čas - výstava odevov • Stála expozícia o dejinách mesta • Kalvárie - do 30. 4., výstava zapožičaná z Krajského pamiatkového úradu Nitra predstavuje kalvárie v Nitrianskom kraji
Zaujímavosť - funkčný hodinový stroj z roku 1887, ktorý pochádza zo šurianskeho kostola
KOMÁRNO
KOMÁRŇANSKÉ DNI
Dôstojnícky pavilón: Hommage á Chopin - Schumann - 22. 4. o 18.00 h,
koncert žiakov a pedagógov ZUŠ v Komárne
Gymnázium Hansa Selyeho: 3. ročník kultúrno-historického tábora na zachovanie národných kultúr - 23. - 25. 4.
Nádvorie Kostola reformovanej cirkvi: Z ruky do ruky - 24. 4. od 10.00 do 19.00 h, benefičný knižný trh v prospech Tomáša Czézingera,
Mestské kultúrne stredisko: IX. Vox Humana - 24. 4. o 18.00 h, jarný koncert komárňanských speváckych zborov
Jókaiho divadlo: Milenci z Ancony - 25. 4. o 15.00 h, hudobná hra v dvoch častiach
Dôstojníky pavilón: Koncert vážnej hudby - 25. 4. o 18.00 h
GALÉRIA LIMES
KOMP - výstava Rotary Clubu, potrvá do 16. mája
GALANTA
GOS
Dielňa detskej dramatickej tvorivosti - každý piatok od 14.30 do 17.30 h
Deň Zeme - 22. 4., kultúrno-spoločenské podujatie so slávnostným sadením stromčekov, v areáli Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Galante
OKRES GALANTA
Alkohol a mládež, Kriminalita a mládež - cyklus prednášok pre žiakov ZŠ a SŠ
MsKS
To najlepšie z RND - 19. 4. od 19.00 h
RENESANĆNÝ KAŠTIEĽ
Hmotné doklady osídlenia Galanty a jej okolia
Výber z archívnych prameňov a múzejných zbierok
História renesančného kaštieľa
Miestopis Galanty a jej okolia
Meštianska bytová kultúra z konca 19. storočia
Maľovaný ľudový nábytok z konca 19. storočia