ŠAĽA. Do projektu Školské ovocie, ktorý sa spustil od septembra minulého roka, sa zapojili už aj niektoré šalianske materské a základné školy. Jeho cieľom je zvýšiť konzumáciu ovocia a zeleniny u detí, vplývať na zmenu ich stravovacích návykov a predchádzať chorobám z nadhmotnosti a obezity. Za dotované výrobky platia rodičia detí od troch do dvadsať centov, zvyšok sa hradí z peňazí Európskej únie.
Objednávku posielajú mailom
„Máme jedného dodávateľa, ktorý nám dodáva raz do týždňa jablkovú šťavu a dvakrát do týždňa jabĺčka. Sú kvalitné, sedia na kusy, aj na hmotnosť. Pondelok mu posielame objednávku mailom, v utorok a štvrtok dostaneme tovar, takže nám nestojí ani nič na sklade," hovorí Viera Kováčová, vedúca školskej jedálne MŠ Budovateľská.
„Oboje im veľmi chutí, zo všetkého ovocia majú deti v škôlke najradšej jabĺčka. Hľadám dôvod, prečo je to inak v školách. Tam je údajne problém s tým, že deti buď ovocie vyhadzujú alebo sú vyberavé a zjedia skôr nektarinku ako broskyňu."
„Keď vidím, ako v jedálni deti odhadzujú celé jablká a banány, tak sa mi do toho programu ani veľmi nechce. S týmto problémom zápasí každá škola," potvrdzuje riaditeľka ZŠ Ľudovíta Štúra Lýdia Muráriková.
Hoci už začala na programe pracovať a uzatvorila zmluvu s dodávateľom, váha, kedy a či ho vôbec spustí. Nechce, podľa jej slov, finančne ani technicky zaťažiť školskú jedáleň. Demotivujú ju aj predchádzajúce skúsenosti s konzumáciou ovocia u detí.
„Je to veľmi pekná myšlienka, ale v prvom rade by bolo treba domácnosti zaťažiť nejakou výchovou, respektíve prevýchovou, pretože deti majú veľmi zlé výživové návyky už z domu. Badáme to v školskej jedálni, deti na polievky nechodia a keď sa ich pýtame, čo by jedli a čo poznajú, tak je to len hamburger a bageta. Preto sme nerozhodní v programe, nechceme sa pozerať na koše a školský dvor plný jabĺk, kto by potom odpratával ten odpad," mieni riaditeľka Lýdia Muráriková..
Pôdohospodárska platobná agentúra
Eduard Lacko, riaditeľ ZŠ Murgaša považuje program za dobrý, ale legislatívne nedoriešený. Upozornil, že traja dodávatelia, ktorí ho oslovili, nemali podľa neho vo „veci jasno".
„Prišli s ponukami, ktoré boli dosť komplikované a neboli ani dostatočne pripravení. Mal som pocit, ako keby ani oni sami nevedeli, čo presne robiť, ako postupovať, ako sa to bude hlavne prefinancovávať," vysvetľuje riaditeľ. Do programu sa zapojí až vtedy, „keď sa vykryštalizuje".
„Naše deti dostávajú ovocie cez stravnú jednotku vďaka mliečnemu programu, na ktorom sa ušetria finančné prostriedky. Ale skôr by som bol hlavne za šťavy, pretože nie všetky deti si vážia jabĺčko."
Hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Belická odkazuje všetkým dodávateľom a školám, aby sa v prípade akýchkoľvek nejasností obrátili na Pôdohospodársku platobnú agentúru.
„Okrem toho sú všetky informácie na našej webovej stránke pod názvom Školské ovocie."
Ovocie budú striedať
Kladné fungovanie Ovocného a zeleninového programu potvrdila ZŠ Krátka. Začala s ním v marci, vedúca školskej jedálne Zuzana Ivanová hovorí, že sa im veľmi osvedčil.
„Uvažujeme aj o rozšírení sortimentu. Možno vyskúšame hrušky, broskyne, slivky, všetko bude závisieť od sezóny. Predsa len je to pre deti zaujímavejšie, keď sa ovocie strieda," vraví Ivanová. Dodala, že „najväčšia dračka" je o ovocnú šťavu.
„Je hustejšia, deti ju majú rady, tak ako aj jablko. Kto z tých menších ho nezje, vezme ho domov, tí väčší do neho dva- trikrát zahryznú a je po ňom."