NITRA
DIVADLO ANDREJA BAGARA
3. 5. o 18.30 h - Mŕtve duše, VS
4. 5. o 10.00 h - Mŕtve duše, VS
5. 5. o 19.00 h - Gaudeamus - galavečer UKF a SPU
6. 5. o 18.30 h - Modrá ruža, VS
7. 5. o 10.00 h - Modrá ruža, VS
STARÉ DIVADLO KAROLA SPIŠÁKA
3. 5. o 9.30 h - Palculienka, ŠT
4. 5. o 9.30 h - Koľko jahôd rastie na mori, ŠT
6. 5. o 9.00 a 10.30 h - Budkáčik a Dubkáčik, ŠT
7. 5. o 9.30 a 18.00 h - U Temnej Irmy a Chromej Krásky
9. 5. o 15.00 h - O psíčkovi a mačičke, VS
Obrázky - II. autorská výstava autistickej výtvarníčky Michaely Batelovej,Gáleria Foyer SDKS, potrvá do 6. 5.
Cyklus hispánskych filmov: Animované filmy
6. 5. o 18.30 h - El bosque animado, réžia Ángel de la Cruz a Manolo, v Kaviarni Tatra
FILMOVÝ KLUB (AULA UKF)
3. 5. o 20.00 h - Prorok, krimidráma Franc./Tal.
CINEMAX NITRA
3. - 5. 5. o 18.10 a 20.40 h - Súboj titanov 3D
3. - 5. 5. o 16.00 h - Ako si vycvičiť draka
3. - 5. 5. o 15.30, 18.00 a 20.30 h - Iron Man 2
3. - 5. 5. o 16.40 a (nehrá sa 5. 5.) 18.30 h - Pestúnka v akcii
3. a 4. 5. o 20.20 h - Oko ve zdi
Artmax: 5. 5. o 18.30 h - Babská jazda: Nine
NOVÉ ZÁMKY
KINO MIER
4. a 5. 5. o 19.30 h - Imaginarium Dr. Parnasa, mystery film VB/Kan./Fr.
6. a 7. 5. o 19.30 h - Bratia, dráma USA
7. a 8. 5. o 17.00 h - Twilight sága: Nov, romantický horor USA
8. a 9. 5. o 19.30 h - Na hrane temnoty, detektívny thriller USA/VB
ŠTÚROVO
KINO DANUBIUS
4. a 5. 5. o 19.00 h - Lov na exmanželku, romantická komédia USA
6. a 7. 5. o 19.00 h - Samec, komédia USA
8. a 9. 5. o 18.00 h - Artur a Maltazardova pomsta, animovaný film Fr.
LEVICE
KINO JUNIOR
4. a 5. 5. o 18.30 h - Kniha prežitia, akčný dobrodružný film USA
6. 5. o 19.00 h - Whisky s vodou, trpká komédia Nem., Filmový klub Otáznik
7. 5. o 18.30 h - Paranormal Activity, horor USA
8. a 9. 5. o 15.30 h - Planéta 51, animovaná komédia VB/Špan.
8. a 9. 5. o 18.30 h - 3 sezóny v pekle, milostná dráma ČR
SEREĎ
KINO NOVA
5. 5. o 19.00 h - Problémy v raji, komédia USA
6. a 7. 5. o 19.00 h - 3 sezóny v pekle, milostná dráma ČR
8. 5. o 17.00 a 9. 5. o 15.00 h - Alica v Krajine zázrakov, rodinný fantazijný film USA
ŠAĽA
DK
5. 5. o 20.00 h - Bronson, dráma VB
6. 5. o 20.00 h - Prekliaty ostrov, thriller USA
7. - 9. 5. o 20.00 h - Imaginarium Dr. Parnasa, mystery film VB/Kan./Fr.
Pozvánky
NITRIANSKA GALÉRIA
Karol Pichler - vernisáž 6. 5. o 17.00 h, Reprezentačné sály NG, potrvá do 4. 7., koncepcia výstavy sa sústreďuje na prezentáciu tvorby autora strednej generácie Karola Pichlera (1957), východiskom jeho tvorby sú neokonceptuálne tendencie, práca s textom, nápismi, znakmi, symbolmi, piktogramami, pracuje na poli objektu, inštalácie, fotografie a videu, v súčasnosti autor žije v Rio de Janeiro
EN FACE: Zaostrené na súčasný portrét - vernisáž 6. 5. o 18.00 h, Bunker NG, potrvá do 6. 6., kurátorka: Andrea Juneková, autori: Peter Barényi, Lenka Cisárová, Eja Devečková, Andrea Juneková, Peter Homola, Peter Čintalan, Martin Kleibl a ďalší
Drahomír Prihel: V skle maľované - Salón NG, kurátorka: Marta Hučková, výstava potrvá do 30. 5., v tvorbe sklára Drahomíra Prihela dominujú ekvivalenty ako život a svet, človek a vesmír, autor sa sústreďuje na sklenenú plastiku, úžitkové sklo a dizajn
Večery výtvarných reflexií - 5. 5. o 18.00 h s Drahomírom Prihelom
Dynastia - Galéria mladých, výstava potrvá do 9. 5., výstava Zuzany Branišovej, reagujúca na problém zmien pôvodnej funkcie budov, napr. na veľkoobchody s lacným čínskym textilom
Pre každého - do 30. 5., Farebná galéria NG, výstava zo zbierok Nitrianskej galérie od slovenských výtvarnikov (Róbert Almási, Peter Augustovič, Karol Baron, Július Bártfay, Igor Benca, Albín Brunovský, Karol Félix, Ferdinand Hložník, Vincent Hložník, Michal Jakabčic, Dušan Kállay a Ján Keleman), výstava je realizovaná pre vzdelávací projekt Tvoriť môže každý, tvorí ho cyklus šiestich výtvarných tvorivých dielní a je určený pre zdravotne, telesne a mentálne postihnuté deti
Ateliér NG - výtvarný ateliér NG s ponukou výchovno-vzdelávacích programov, tvorivých dielní pre MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ, informácie u Eleny Tarábkovej (pedagog@nitrianskagaleria.sk, 037/657 96 41)
Ateliér Mladý tvorca - výtvarná tvorba k aktuálnym výstavám v ateliéri pre jednotlivcov od 8 do 25 rokov, každý štvrtok od 15. do 18. h, informácie: Elena Tarábková
Pastelkovo - výtvarný ateliér pre najmenších, otvorený každý utorok od 14. do 15.45 h pre deti od 4 do 8 rokov, informácie: Elena Tarábková
KAŠTIEĽ MOJMÍROVCE
Daniel Brunovský @ Jana Farmanová Šabíková: Obrazy - výstava
SYNAGÓGA
Vladimír Petrík: Rezonancie - výstava obrazov, potrvá do 6. 5.
Osudy slovenských Židov - stála expozícia holokaustu
Shraga Weil: Grafika - stála výstava
PONITRIANSKE MÚZEUM
Skvosty dávnovekého Slovenska - stála archeologická expozícia klenotnicového typu
Každý pondelok o 14.30 h - Klub paličkovanej čipky
Každú párnu nedeľu o 10.00 h - stretnutie členov Slovenskej numizmatickej spoločnosti
UNIVERZITY a ULICE MESTA
Nitrianske univerzitné dni - do 7. 5., komplex odborných, športových, umeleckých a spoločenských podujatí v spolupráci UKF, SPU a Mesta Nitry
PONDELOK 3. 5.
12 hodín vysielania IRŠ Mladosť SPU - ŠD Mladosť SPU, 14.00 - 02.00 h
Silná ruka nitrianskych univerzít (armwrestling) - Seminárna miestnosť KTVaŠ PF, Tr. A. Hlinku 1, 14.00 h, súťaž o najsilnejšieho chlapa UKF
Plážový volejbal - športový areál ŠD Mladosť SPU, 11.00 h, turnaj mix družstiev oboch univerzít
Tenisový turnaj - tenisové dvorce ŠD Mladosť SPU, 11.00 h, turnaj mix družstiev oboch univerzít
Streetball Challenge Open - športový areál ŠD Mladosť SPU, 11.00 h
Nočný výstup na Zobor - ŠD Mladosť SPU, ŠD Zobor UKF, odchod o 19.00 h
UTOROK 4. 5.
Veľtrh študentských organizácií - foyer pod aulou SPU, od 9.00 h do 12.00 h, prezentačná akcia členov kresťanského združenia FONS SPU a Lumen UKF
Dni hispánskej kultúry - Univerzitný tvorivý ateliér, B. Slančíkovej 1, 4. 5. - 6. 5., cieľom je priblíženie kultúrnych, umeleckých a spoločenských špecifík španielsky hovoriacich krajín odbornej aj širokej verejnosti, 4. 5. o 10.30 h - Barraca Eslovaca - Výťah, Salvador Enríquez - divadlená hra študentov bilingválnej sekcie Párovského gymnázia, 12.00 h - Poďme na tapas! - degustácia a recepty, 19.00 h - kurz salsy s Katherine Rodríguez, 6. 5. o 10.00 h - Zabávame sa so španielčinou - kurz špan. jazyka s ludickými aktivitami, 11.00 h - Kde bolo, tam bolo - výučba španielčiny prostredníctvom rozprávok pre deti, 13.00 h - odovzávanie cien súťaže Mikropoviedka v španielčine 2010, 14.30 - Tancujeme v Andalúzii, kurz sevillanas
Karneval v Riu po slovensky - začiatok o 16.30 h, trasa alegorického sprievodu povedie od zimného štadióna cez Svätoplukovo námestie a pešiu zónu k areálu SPU, prezentácia tanečných škôl, súborov oboch univerzít a záujmových združení mesta Nitry.
Bažant Majáles - areál „V" SPU, Akademická ul. (parkovisko pri bývalej vojenskej katedre), 17.00 h, jedna z najväčších študentských akcií NUD 2010, vystúpenie hudobných skupín a súťaže
STREDA 5. 5.
Budúcnosť poľnohospodárstva SR - spoločenská miestnosť ŠD Mladosť SPU, 15.00 h, odborná prednáška poslancov parlamentu Bélu Bugára a Zsolta Simona
Galavečer Gaudeamus - Divadlo Andreja Bagara, 19.00 h, vrcholné hudobno-umelecké a spoločenské podujatie NUD 2010, galakoncert hudobných telies a speváckych zborov i jednotlivcov z radov študentov UKF a členov umeleckých súborov združených v Klube kultúrnej a záujmovej činnosti SPU, oceňovanie víťazov športových súťaží UKF a SPU
Čaša vína pri príležitosti ukončenia NUD 2010 - priestory DAB, 20.30 h, spoločenské stretnutie rektorov nitrianskych univerzít a primátora mesta Nitry s účinkujúcimi a hosťami galavečera
Futbalový zápas medzi študentmi SPU a UKF o Putovný pohár rektorov nitrianskych univerzít - futbalový areál FC Nitra, 14.00 h, najväčšia športová akcia NUD 2010
PIARISTICKÝ KOSTOL
Ars Organi Nitra 2010: III. ročník medzinárodného organového festivalu - 9. 5. o 19.00 h, hrá Mária Plšeková (SR) - organ, Leonhard Leeb (Rakúsko) - trúbka, program: J. Stanley - Voluntary č. 1, Voluntary č. 7, Op. 7, J. S. Bach - Passacaglia c mol, A. Vivaldi - Concerto B dur, J. L. Krebs - Liebster Jesu, wir sind hier, Wachet auf, ruft uns die Stimme, J. Haydn - Concerto Es dur, C. Franck - Chorál a mol, J. B. G. Neruda - Concerto Es dur
KRAJSKÁ KNIŽNICA KAROLA KMEŤKA
Informačné výchovy pre študentov SŠ - celý mesiac podľa požiadaviek, Fr. Mojtu 18
10. ročník Čítajte s nami - celý mesiac, čitateľská súťaž pre 2., 3. a 4. ročníky ZŠ, Fr. Mojtu 18, pobočka Klokočina
CVČ DOMINO
Slávik Slovenska - súťaž v speve ľudových piesní
MESTSKÝ PAR na SIHOTi
Míľa pre mamu - 8. 5. od 15.00 do 18.00 h, štart je o 16.00 h, registrcia 15.00 a 17.00 h, podujatie s bohatým programom pre všetkých: vernisáž výtarných prác detí MŠ, FS Vretienko a brušné tance (ARS Studio), hip-hopový súbor (Domino CVČ), tanečný súbor (SZUŠ Tralaškola), divadielko z Pezinka: Tri zlé princezné, maľovanie na tvár, súťaže, hry, výtvarné dielne
KOS
Výtvarné spektrum - do 7. 5., výstava výtvarných diel krajského kola súťaže pre neprofesionálnych výtvarníkov, vernisáž 23. 4. o 17. 00 h
Ako písať eko-projekty - 6. 5. o 9.00 h, seminár k metodike a technike vypracovania a realizácie projektov zameraných na ekológiu
Výtvarné dialógy - 7. 5. o 16.00 h, stretnutie priateľov výtvarného umenia - interpretácia umeleckých diel v ART galérii
ĽUDOVÉ A SÚČASNÉ REMESLÁ
Točená bižutéria - 5. 5. o 16.00 h, technikou quilling si vytvoríte náušnice, prívesky, prstienky - originálnu bižutériu na leto
KAŽDÝ ŠTVRTOK dielňa ľudových remesiel
Textilná hračka - 10.00 - 12.00 h pre deti predškolského veku
Flanderská krajka - technika háčkovania - 14.00 - 16.00 pre dospelých
KURZY
Joga - každý pondelok o 16.30 h, každý utorok o 16.00 a 17.30 h
Orientálny tanec I. stupeň - každý pondelok o 17.00 h
Relaxačné cvičenia - každý utorok o 10.30 h
KLUBY
Šach - každý utorok o 15.30 h deti a 16.30 h dospelí
Grafológia - 5. 5. o 17.00 h
Fotoklub - 6. 5. o 17.00 h (vernisáž výstavy fotografií v Šahách)
Nitrianska hvezdáreň
Zasadnutie astronomickej rady - 6. 5. o 17.00 h,
o 18.00 Astronomická poradňa
Exkurzie do astronomickej pozorovateľne -každú stredu a štvrtok o 9.00, 10.30 a 13.00 h, návštevu ohlásiť na tel. 037/653 74 49
DIECÉZNE MÚZEUM
Keď písmo prehovorí - expozícia faksimilií dokumentov o najstarších dejinách kresťanstva na území Slovenska, otvorené každý deň okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h
MISIJNÝ DOM NA KALVÁRII
Zo zberateľskej činnosti misionárov - denne od 14.00 do 18.00 h, tel. 037/7769401 alebo 037/7769411
DOM MATICE SLOVENSKEJ
PRAVIDELNÉ PODUJATIA:
Po - pi: 9.00 - 15.00 h - úradné hodiny DMS
Ut: každý párny 15.00 - 17.00 h - stretnutia klubu filatelistov pri DMS
Ut: druhý v mesiaci 16.30 h - zasadnutie výboru MO MS v Nitre, 15.00 - 16.00 h - pre členov a sympatizantov MO MS
Št: 6.30 h - šachový klub, 10.00 - 11.30 h - nácvik Ssk Nevädza pri DMS Nitra a Centre seniorov v Nitre, 15.00 - 16.00 h - úradné hodiny pre členov a sympatizantov MO, 17.00 h - stretnutie OZ ARCHA
Ne: 15.00 h - stretnutie OZ Archa
SLOVENSKÉ POĽNOHOSPODÁRSKE MÚZEUM
Otvorenie návštevníckej sezóny 2010 - sprístupnená nová výstava „Na prvej koľaji pozor!"
Najstaršie dejiny poľnohospodárstva na Slovensku do konca stredoveku, vývoj sejby, zberu a mlatby obilia, vývoj poľnohospodárskych strojov a hnacích agregátov, poľnohospodárske letectvo, história spracovania potravín
Skanzen: Málotriedna katolícka škola, pekáreň, mliečnica, mlyny, pálenica, lisovne oleja, čistička osív, voštinársky záboj, včelíny, vinohradnícky dom, salaše a senníky, Nitrianska úzkokoľajná parná poľná železnica - expozície sú pondelok zatvorené, utorok až sobota od 9.00 - 16.00 h, nedeľa od 10.00 - 16.00 h
KAŠTIEĽ BELADICE - PUSTÝ CHOTÁR
Prírodná galéria umeleckej keramiky
NOVÉ ZÁMKY
KNIŽNICA A. BERNOLÁKA
Katarína Mocáková: FotoGrafika - vernisáž 3. 5. o 18.00 h, potrvá do 31. 5.
Galéria umenia
Stála expozícia stredoeurópskeho umenia 16. - 20. storočia z daru akad. mal. Ernesta Zmetáka a Mgr. Danice Zmetákovej • Stála expozícia Lajosa Kassáka
Ľubomír Markusek - do 15. 5.,výstava predkladá práce z rokov 1979 - 1989: maľby, kresby, plastiky
KINO MIER
Novozámocká hudobná jar: Deň matiek - Všade vonia mamou - 9. 5. o 15.00 h
Huby tajomné aj užitočné - 3. - 31. 5. 8.00 - 16.00 h, výstava o hubách od A do Z, v minigalérii MsKS
Múzeum J. Thaina
Poslovia mágie - do 29. 6. • Z klenotnice ľudového umenia (národopisná expozícia) • Pamätná izba Antona Bernoláka, Gergely Czuczor (život a dielo) • Po stopách našich predkov • Praveké dejiny Svodína a dva zaniknuté kostoly v Svodíne (vysunutá expozícia)
ŠAĽA
SD VEČA
Tvorivé dielne - 6. 5. od 16.00 do 17.30 h
Aj chudnúť sa dá s radosťou - každý utorok a štvrtok v mesiaci 18.00. - 19.00 a 19.00 - 20.00 h a každá streda v mesiaci 19.00 - 20.00 h
KS VEČIERKA
Stretnutie šalianskych výtvarníkov - 3. 5. o 18.00 h
Rómsky klub - 4. 5. o 15.00 h
Tvorivé dielne pre dospelých - 7. 5. o 17.00 h
NÁMESTIE PRED MsÚ
Míľa pre mamu - 8. 5. od 16.30 h, súčasťou podujatia je aj možnosť darovania krvi od 15.00 h
DK
Oldies party: DJ KUKO - 8. 5. 20.00 - 04.00 h
SEREĎ
KINO NOVA
FREE TIME CLUB: Možnosť hrať spoločenské hry (biliard, stolný tenis, človeče nehnevaj sa, scrabble, kartové hry) - každá streda, piatok, sobota od 17.00 do 21.00 h
Spoločenské hry St. Petersburg, Tibet - každá nepárna sobota od 17.00 h
Sudoku - každý nepárny piatok o 17.00 hod.
Burza zberateľských predmetov a starožitností - 8. 5. od 8.00 do 14.00 h
NÁMESTIE SLOBODY
Kladenie vencov pri príležitosti 65. výročia ukončenia II. svetovej vojny - 6. 5. o 16.30 h, spojené s udelením pamätných medailí priamym účastníkom odboja
DK
Cvičenie jogy - každú stredu od 18. do 20.00 h
Kurz pestovania ovocných plodín v záhradkách - do 14. 6., prednášky, konzultácie, demonštrovanie a praktické cvičenia
MESTSKÉ MÚZEUM SEREĎ - FÁNDLYHO FARA
ZBIERKOVÝ PREDMET MESIACA: Hlinené krčiažky z prvej pol. 20. storočia
Ženy a ich záľuby v minulých storočiach - výstava potrvá do 28. 5.
STÁLE EXPOZÍCIE
Prehistória seredského regiónu
Hrad Šintava
VÝSTAVY
Archeologický výskum Šintavského hradu
Sereď na dobových pohľadniciach
Zachráňme kaštieľ v Seredi
LEVICE
DK DRUŽBA
Čepček - 4. 5. o 18.00 h, súťaž v speve ľudových piesní detí do 15 rokov
Perlová parta- 5. 5. o 18.00 h, súťaž v speve ľudových piesní od 16 - 75 rokov
Close Harmony Friends - 6. 5. o 19.00 h, koncert a´capelovej formácie
Pocta matkám - 7. 5. o 16.30 h, benefičná akadémia pri príležitosti Dňa matiek
CK Junior
Burza filatelistov - 9. 5. od 8.00 do 13.00 h
Galéria Jozefa Nécseyoho
Trinásta komnata - potrvá do 9. 5.
Kapitánska budova
Svet ako ho vidíme my - potrvá do 9. 5., celoslovenská výstava výtvarných prác ľudí s telesným a ťažkým telesným postihnutím
Dobóovský kaštieľ
Absolventské práce výtvarného odboru ZUŠ - do 9. 5.
ŠURANY
Mestské múzeum - synagóga
Slovensko moje - 7. 5. - 3. 9., 19. ročník regionálnej výtvarnej súťaže, ktorú pripravuje DMS v Šuranoch, práce žiakov ZŠ, ZUŠ a špeciálnych ZŠ z Nitrianskeho kraja, okrem toho sa prezentujú aj absolventi výtvarného odboru ZUŠ Šurany.
Kultúrne zariadenie Šurany - Nitriansky Hrádok: Slovenská Trója - stála výstava fotografií Deža Németha z archeologického výskumu lokality Zámeček Odievanie a čas - výstava odevov • Stála expozícia o dejinách mesta
Zaujímavosť - funkčný hodinový stroj z roku 1887, ktorý pochádza zo šurianskeho kostola
GALANTA
GOS
Dielňa detskej dramatickej tvorivosti - každý piatok od 14.30 do
17.30 h
Tvoja správna voľba - do 7. 5., interaktívna výstava spojená
s workshopom s protidrogovou tematikou
DK
Deň matiek - 5. 5. (ZŠ SNP)
Slávik Slovenska - 6. 5.
Galantská míľa pre mamu - 8. 5.
OKRES GALANTA
Alkohol a mládež, Kriminalita a mládež - cyklus prednášok pre žiakov ZŠ
a SŠ
RENESANČNÝ KAŠTIEĽ
Výstava obrazov Marca Gerbi - 6. 5. o 17.00 h
Hmotné doklady osídlenia Galanty a jej okolia
Výber z archívnych prameňov a múzejných zbierok
História renesančného kaštieľa
Miestopis Galanty a jej okolia
Meštianska bytová kultúra z konca 19. storočia
Maľovaný ľudový nábytok z konca 19. storočia