ŠAĽA. Verejným zhromaždením chceli v piatok obyvatelia Šale upozorniť predstaviteľov štátnej správy, mesta a masmédií na neúnosnú dopravnú situáciu v meste, ktorú spôsobuje aj chýbajúci obchvat.
Organizátori akcie Beňadik Nétry a Helena Nétryová chceli pôvodne aj zablokovať cestu. V oznámení o zvolaní zhromaždenia to však neuviedli.
„Mesto ich upozornilo, že ak sa akcia zásadne odchyľuje od oznámenia, môže byt podľa zákona rozpustená. Napokon pri rokovaní v stredu zvolávateľ pristúpil na návrh mesta podľa zákona o zhromažďovacom práve a súhlasil s iným miestom z dôvodu dodržania verejného poriadku v meste," povedal primátor Martin Alföldi.
Celomestská petícia
O obchvate začalo mesto rokovať so Slovenskou správou ciest v roku 2004. Pripravovaný obchvat by sa mal začať budovať v roku 2013. 12 kilometrov bude stáť približne 66 miliónov eur.
„V súčasnosti je ukončený projekt pre územné rozhodnutie, do konca mája by mala byť ukončená štátna expertíza, na tretí štvrťrok je plánované obstarávanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie," povedal primátor na zhromaždení Šaľanom, ktorí bojujú za urýchlenie výstavby cestného obchvatu.
Vyzval všetkých Šaľanov, aby „spojili sily s mestom a vytvorili celomestskú, respektíve celookresnú petíciu".
„A poďme spolu na Slovenskú správu ciest a ministerstvo dopravy. Ja tam chodím pravidelne."
Jeho návrh podporila aj Zuzana Martináková. „V prvom rade je potrebné sa zjednotiť, aby ste vytvorili jednu veľkú masu ľudí, ktorá požaduje to, čo jej právom patrí. Spolu dosiahnete viac a kompetentní potom musia ustúpiť vašim oprávneným požiadavkám," povedala politička.
Križovatka smrti
Na zhromaždení požadovali organizátori aj zobojsmernenie ulíc Štúrova a Kráľovská. Tým by chceli preklenúť nepriaznivý stav dopravnej situácie aspoň do začatia výstavby obchvatu.
„Bývame na nešťastnej križovatke smrti Kráľovská a SNP, pred piatimi rokmi to bola tichá ulica, odkedy sa premávka v Šali zjednosmernila, nastalo tu peklo. Autá idú z piatich smerov, je pre nás obtiažne aj vyjsť z domu autom," povedala Helena Nétryová.
„Križovatka ciest Kráľovská a Ulica SNP nespĺňa podmienky rozhľadu, čo spôsobuje časté dopravné nehody," píše sa v petícii, do ktorej podpisy zbierajú obyvatelia Kráľovskej ulice. Členom petičného výboru a obyvateľom dotknutej ulice je aj mestský poslanec Peter Gomboš.
„Za posledné roky stúpol počet osobných a hlavne nákladných áut enormne, doprava na našej ulici je frekventovanejšia, znepríjemňuje nám životy, poškodzuje majetky a zdravie. Sčítavaním áut sme zistili, že za jeden deň prešlo ulicou 9122 vozidiel. Situácia je alarmujúca v podstate v celom meste, preto by sme potrebovali obchvat," vysvetlil poslanec.
„Dynamické zaťaženie danej cesty nespĺňa požadované parametre a enormne zaťažuje dané objekty. Objekt na Kráľovskej ulici, na ktorom som spravil znalecký posudok, je vzdialený od osi komunikácie asi 30 metrov a normu prevyšuje o 30 percent, čo potom tie bližšie objekty? Tým každý majiteľ stráca na hodnote svojej nehnuteľnosti," uviedol Igor Klačko, znalec na statiku a odhad hodnoty.
Štúrova nebude jednoprúdová
Druhá časť petície Kráľovskej ulice sa zasadzuje za nezrealizovanie takých zmien, ktoré by ešte viac sťažili dopravnú situáciu na danej ulici. Naráža sa tým na štvrtý bod v petičnej požiadavke obyvateľov Štúrovej ulice, ktorí už oznámili aj dátumy svojich protestných akcií. 21.mája by mali zablokovať prejazd áut cez ulicu.
Obyvatelia Štúrovej ulice požadovali „zjednoprúdnenie" cesty, zníženie rýchlosti na štyridsiatku, zavedenie mýta na ceste 1.triedy 1/75 a vylúčenie ťažkej nákladnej dopravy nad 3,5 tony. Svoje požiadavky adresovali primátorovi. Ten so Slovenskou správou ciest minulú stredu o probléme rokoval. Tá uviedla, že nevidí dôvod na zmenu parametrov cesty.
„Splnenie požiadavky vytvoriť na Štúrovej ulici iba jeden jazdný pruh a rozšíriť krajnice by malo za následok spomalenie dopravy, nakoľko zjednosmernenie danej ulice vyplynulo z vysokej intenzity dopravy v danom úseku, vzniklo by upchatie ulice zhustením premávky v danom úseku a parkovanie na krajnici by viedlo k náročnejšiemu výjazdu z dvorov."
Mesto je podľa slov primátora v najbližšej dobe pripravené zvolať rokovania s kompetentnými k opätovnému prehodnoteniu stanoviska.
Na riešeniu hluku a otrasov odporučila primátorovi Slovenská správa ciest tiež osadiť nové kanalizačné poklopy s gumovým tesnením do nivelety vozovky a tiež upraviť aj ostatné poklopy. Po odstránení nedostatkov by mali byť podľa Slovenskej správy ciest otrasy aj hluk podstatne znížené.
Primátor obdržal aj písomné stanovisko z Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR o prehodnotení cesty prvej triedy 1/75 a zaradení do mýtneho systému.
„Naším záujmom je v súčasnosti analyzovať stav uplatňovania mýtneho systému a prípadné rozsiahle zmeny budú vykonané najskôr v roku 2012. Zabrániť prejazdu nákladných vozidiel po nespoplatnených cestách prvej triedy nie je úplne možné, nakoľko by to malo za následok zastavenie zásobovania obyvateľstva a zabrzdenie rozvoja podnikania," napísal Ľubomír Vážny.
Primátorovi odporúča riešiť aktuálnu situáciu úpravou dopravného značenia. „Podľa mňa je to neriešiteľný problém," reagoval primátor.
Protestujúci. (vpravo Helena Nétryová, Igor Klačko)