GALANTA. Pracovníci Inšpektorátu životného prostredia v Bratislave vykonali na konci minulého roka v galantskej spaľovni dve kontroly. Ich predmetom bolo dodržiavanie povinností prevádzkovateľa zdroja znečisťovania ovzdušia podľa Zákona o ovzduší. Výsledky previerok nezistil žiadne porušenia.
Povolené dve zmeny
Z výsledkov merania, ktoré vykonala spoločnosť EnviroTeam Slovakia, s.r.o., z Košíc, vyplýva, že emisné limity pre dioxíny a furány v zmysle vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR boli dodržané. Správa o diskontinuálnom oprávnenom meraní emisií polychlórovaných dibenzodioxínov a dibenzofuránov v spaľovni bola 3.marca doručená aj Obvodnému úradu v Galante.
„Neboli porušené právne predpisy a neboli zistené nedostatky pri prevádzkovaní spaľovne, ktoré by zakladali vecný a právny dôvod na jej zrušenie," povedal hovorca trnavskej župy Ivan Krajčovič.
Spokojnosť s výsledkom meraní vyjadril konateľ súkromnej spoločnosti CO-Medika, ktorá spaľovňu prevádzkuje od júla minulého roka. Jej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, ktorý prenajíma spaľovňu prostredníctvom svojej spoločnosti SMS, s.r.o.
„Veľmi tvrdo sme vyše roka pracovali na tom, aby sme dosahovali takéto emisie a aby sme nikoho neohrozovali. Oficiálne máme zatiaľ povolené rannú a poobednú zmenu, myslím, že dvakrát po osem hodín mi bude stačiť," povedal Ľubomír Ďurčo.
Obyvateľov blízkych bytoviek informácia o pravdepodobnom ďalšom fungovaní spaľovne sklamala.
„Čo narobíme, v tomto štáte je všetko možné. Prekáža to každému, ale aspoň aby to nešlo 24 hodín," myslí si pán Karol. „Možno to nie je nebezpečné, ale ide z toho zápach, ktorý nám znepríjemňuje život. Nemôžeme vetrať a ani vešať bielizeň a pre hluk zasa spať. Minule môj dvojročný syn našiel krvavú skúmavku na zemi," sťažuje sa Katka.
„Ľudia tu majú neďaleko záhradky a hovoria, že aj na to im to nepriaznivo pôsobí," dodáva jej suseda pani Julka.
Spaľovňa sa nerozšíri
Spaľovňu nebezpečných odpadov uviedli do prevádzky v roku 1986. Odvtedy sa dvakrát zmodernizovala a tiež prešla niekoľkými etapami ekologizácie. Na zápach a hluk sa sťažujú Galanťania dlhodobo, minulý rok v októbri spustili proti jej fungovaniu petíciu. Predsedom petičného výboru bol poslanec Národnej rady SR Zoltán Horváth.
„S výsledkom petície som čiastočne spokojný, pretože sme ňou zabránili, aby sa spaľovňa rozširovala. Spoločnosť CO-Medika mala urobiť megaprojekt a plánovala do nej zvážať odpad z celého Trnavského kraja a aj širšieho okolia," povedal poslanec.
Dodal, že opätovne požiada ministra životného prostredia Jozefa Medveďa o vykonanie ďalších kontrol.
„Požiadal som už aj župana Tibora Mikuša o zrušenie zmluvy. Tiež mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie, kde je otvorený územný plán. V júni by sa malo hlasovať o tom, aby sa spaľovňa z neho vyňala," uzavrel iniciátor petície.