MOJMÍROVCE. Deväť žien sa zhromaždí na Obecnom úrade v Mojmírovciach v miestnosti plnej látok, nožníc a nitiek. Posadia sa za stôl. Je na ňom niekoľko šijacích strojov, za ktorými strávia najbližších takmer sedem hodín, žehlička, žehliaca doska. Nad ženami stojí Edita Furulášová a okolo poskakuje niekoľko nezbedných detí. Pani Edita učí skupinu krajčírskemu remeslu.
Meno, potom priezvisko
Medzi ženami pozorne počúvajú lektorkine slová aj Iveta a Hilda Horváthové. Matka s dcérou sa do kurzu prihlásili, aby si ľahšie dokázali nájsť prácu. „Všeličo sme sa tu naučili, nielen šiť,“ hovorí Hilda. Aj písať životopis. „Ukázali nám, že najskôr sa píše meno, potom priezvisko, potom dátum narodenia, a ďalšie veci. Musíme to vedieť, aby sme dostali prácu,“ hovorí Iveta Horváthová.
Obe sú súčasťou projektu Romafashion. Určený je rómskym ženám a má ich naučiť šiť. Po takmer dvoch mesiacoch vzdelávania projekt ukončia skúšky. Ak ich ženy spravia, získajú akreditáciu ako dámska krajčírka. „Budú sa môcť lepšie uplatniť na trhu práce, pretože oficiálne získali novú zručnosť,“ povedala terénna sociálna pracovníčka z Mojmíroviec Alžbeta Zemanová.
Od záster k blúzkam
„Začiatok sme mali ťažký, pretože mnohé z týchto žien nemali žiadnu skúsenosť so šitím,“ hovorí lektorka. Začínali s obyčajnými zásterami a len postupne sa prepracovali na blúzky, košele a nohavice.
V dedine pôsobí rómsky Klub Romale. Deti z klubu vystupujú na rôznych kultúrnych a spoločenských akciách. Ženy z kurzu sa pod vedením Edity Furulášovej natoľko vypracovali, že dokázali ušiť kroje pre deti z klubu. „Dievčatkám pekné farebné sukne a košieľky, chlapcom čierne elegantné nohavice a košele,“ hovorí o práci žien terénna pracovníčka Alžbeta Zemanová.
Výsledkom projektu sú aj tradičné rómske kroje pre deti a dospelých v tanečných súboroch v Mojmírovciach a Zbehoch.
Ženy sa tiež dozvedeli zaujímavosti o tradičných rómskych odevoch a histórii Rómov.
Doučovanie
Ženy do projektu vyberali sociálni pracovníci priamo v dedine. Doslova chodením od domu k domu.
V Mojmírovciach s 2800 obyvateľmi žije asi 500 Rómov. Majú problémy hlavne s bývaním, peniazmi a vďaka nízkemu vzdelaniu aj s hľadaním práce. „Trvalo najmenej pol roka, kým sme si získali ich dôveru. Zo začiatku nás nebrali. Pýtali sa nás, ako im inak chceme pomôcť, ak nie finančne,“ povedala Zemanová. Častými návštevami ale rómska komunita zistila, že pomôcť sa dá aj inak ako len peniazmi. „Doučovali sme napríklad aj deti zo sociálne slabších rodín, v ktorých rodičia nevedeli učivo vysvetliť. Ich prospech sa výrazne zlepšil. Kým predtým napríklad jedno dieťa prepadlo v prvom ročníku aj trikrát, po doučovaniach prešlo ďalej,“ povedala Alžbeta Zemanová.
Prehliadka v Grécku
Projekt zameraný na šitie je medzinárodným. Okrem Slovenska sú doň zapojené Španielsko, Grécko, Turecko a Česko. „Vznikol ako súčasť integrácie Rómov, má pomôcť rómskym ženám,“ hovorí Agnes Horváthová z Občianskeho združenia Pro Futuro. Záverečná módna prehliadka krojov zo všetkých krajín sa uskutoční v Grécku.