SEREĎ. Deviati súkromní lekári v Seredi žiadajú od mesta príspevok na mzdu za slúženie pohotovosti. Ich žiadosť na mestskom zastupiteľstve predložil riaditeľ Mestskej polikliniky Sereď Rastislav Bagar.
Nízke odmeny
Každý mesiac zabezpečujú lekári lekársku službu prvej pomoci pre obyvateľov Serede a okolia v rozsahu približne 555 hodín. Počas pohotovosti slúžia na ambulancii lekár a zdravotná sestra, čo spolu predstavuje mesačne okolo 1110 odpracovaných hodín.
Lekári hovoria, že výnosy z LSPP zďaleka nepokrývajú náklady na jej poskytovanie, preto nie je možné zvýšenie súčasných nízkych odmien pre lekárov a sestry slúžiacich na pohotovosti z príjmov LSPP.
Preto požiadali prostredníctvom mestského zastupiteľstva o príspevok na zabezpečovanie chodu LSPP v Seredi, ktorý by zlepšoval mzdové podmienky slúžiaceho personálu.
„Naša predstava je, že príspevok mesta Sereď by bol prerozdeľovaný Mestskou poliklinikou Sereď slúžiacim lekárom a sestrám podľa počtu odpracovaných hodín na ambulancii LSPP. Samotná výška príspevku je, samozrejme, na vašom zvážení, pre lepšie pochopenie navrhujeme vziať do úvahy mesačný počet hodín odpracovaných na LSPP, 1110, a vynásobiť ich výškou príspevku na 1 hodinu. Napríklad doplatok 2 eurá na hodinu predstavuje v mesačnom vyjadrení 2220 eur," píše sa vo výzve.
Do spádovej oblasti pohotovosti v Seredi patrí asi 37-tisíc ľudí, z toho 20-tisíc tvoria obyvatelia okolitých obcí.
„Tieto obce by mali taktiež prispievať na pohotovosť," dodal podľa tlačovej agentúry SITA primátor Vladimír Vranovič na ostatnom zastupiteľstve.
Obce nemajú dosť financií
Niektoré obce hovoria, že vzhľadom na finančnú krízu nemajú dostatok peňazí ani na chod vlastných samospráv, nie ešte na podporu lekárov. Druhí si myslia, že ak by našli podporu u obecného zastupiteľstva, možno by prispeli. Všetci sa zhodujú na tom, že ak chce primátor v tejto veci konať, mal by zvolať stretnutie všetkých starostov a o celej veci sa porozprávať detailne.
„Zatiaľ som žiadne oficiálne echo písomne alebo elektronicky nedostal. Ak by prišla konkrétna požiadavka, musela by sa prerokovať na zastupiteľstve. Ale verím tomu, že by sme hľadali kompromis, aby sme im pomohli," mieni Ľuboš Šúry, starosta Dolnej Stredy.
„Chápem zlú situáciu doktorov, ale u nás by to muselo schváliť obecné zastupiteľstvo. Tomu sa ale zdá, že zdravotníctvo je predražené, takže neviem, či by boli k tomuto kroku naklonení. Ale ja nie som v zásade proti," povedal starosta Paty Milan Čambálik.
„Prečo by sme ich mali podporovať, pomaly bude samospráva dotovať všetko, len neviem z čoho," povedal Stanislav Kis zo Šoporne.
„Keď išli polikliniku predávať, nepýtali sa obcí. Najprv rozhodujú o veci sami a potom chcú, aby sme prispeli, presne tak ako VÚC v Trnave, ktorý rieši záchytku. Ja si myslím, že keď má niekto na pitie, má aj na nocľah," uzavrel Václav Jurčaga zo Šintavy.