Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen

Nitra podľahla o 7 bodov, Pezinok má prvý mečbal

V stredajšom treťom finálovom zápase play-off slovenskej basketbalovej extraligy mužov zvíťazil Pezinok nad Nitrou 76:69 (41:40) a zabezpečil si prvý mečbal. Pezinok vedie v sérii 2:1, hrá sa na tri víťazstvá. Štvrtý finálový duel je na programe v sobotu

Americkí rozohrávači Jackson a Scott.(Zdroj: SITA)

V stredajšom treťom finálovom zápase play-off slovenskej basketbalovej extraligy mužov zvíťazil Pezinok nad Nitrou 76:69 (41:40) a zabezpečil si prvý mečbal. Domáci AB Cosmetics položil základ svojho stredajšieho úspechu nad úradujúcim šampiónom v tretej štvrtine, v ktorej zvíťazil 19:10. Pezinok vedie v sérii 2:1, hrá sa na tri víťazstvá. Štvrtý finálový duel je na programe v sobotu 15. mája v Nitre.

Finále play-off - tretí zápas - výsledok - streda (hrá sa na 3 víťazstvá):
AB Cosmetics Pezinok - BK SPU Nitra 76:69 (21:21, 20:19, 19:10, 16:19). Stav série 2:1.

Obaja tréneri urobili zmeny v základných pätorkách. Rón tentoraz od začiatku nenechal Miloševiča na lavičke. Prvý kôš dosiahol Jackson efektným „tipdunkom“. Hneď úvod duelu bol strhujúci, útoky sa rýchlo striedali. Za stavu 11:9 Tomek dvakrát našiel Hilla pod košom a americký pivot otáčal na 11:13 v prospech majstra. Pezinok zakrátko viedol 16:13, ale v priebehu 1 minúty vzali hostia súperom dve lopty a zo šestiek profitovali Crawford s Novákom - 16:19. Prvá perióda sa skončila vyrovnaným skóre 21:21. Do konca prvého polčasu sa tímy naťahovali o každý bod, vo vedení sa striedali. Po Semanovej trojke vyhrávali hostia 36:34. Rozdiel nebol nikdy vyšší ako jeden kôš. Posledné slovo polčasu mal Crawford, keď znižoval na 41:40. Tento stav držal celý nitriansky tábor stále v nádeji, že hosťom sa podarí uchmatnúť dôležitý druhý bod v sérii. Polčasovými streleckými lídrami boli Miloševič a Hill zhodne so 14 bodmi.
Tretia štvrtina bola kľúčová. Domáci zlepšili obranu, hostia sa nevyvarovali niekoľkých chýb pod oboma košmi a hlavne sa ťažšie presadzovali v útoku, keď za 10 minút zakončili košom minimum vypracovaných akcií. V 23. min. Seman nedal spod koša a z protiútoku Jackson trestal trojkou - 48:43. V 28. min. Nicholson zo šestiek prvýkrát zvyšoval na dvojciferný rozdiel - 58:48. V poslednej časti Lukjanec zvyšoval na najvyšší rozdiel 15 bodov (68:53), Nitrania kontrovali šnúrou 9:2 a keby Pohánka trafil voľnú trojku, mohol upraviť dve a pol minúty pred koncom na 70:65. Ale namiesto toho prišli dve trojbodové akcie Jacksona a bolo rozhodnuté.
Hostia odohrali o poznanie lepší zápas ako prvý v Pezinku. V konečnom účtovaní im veľmi chýbala presnejšia muška spoza oblúka, keď premenili len 4 z 23 pokusov. Viackrát sa mýlili aj obávaní strelci ako Votroubek, Pohánka či Seman. Celkovo vo finálovej sérii má tím Nitry iba 25-percentnú streľbu trojok, pričom v predchádzajúcich sériách práve táto činnosť bola doménou Urbanovho tímu.

Rozhodovali M. Brziak, Gabara, Pipíška, TH: 22/19 - 21/17, fauly: 18 - 20, trojky: 7 - 4, 5 OCH: 37. Scott, 950 divákov.
AB COSMETICS: Jackson 22, Nicholson 17, Miloševič 14, Mičuda a Kozlík po 8 (Lukjanec 6, Snopko 1, Míčka).
BK SPU: Hill 18, Tomek 17, Crawford 16, Novák 6, Scott 5 (Seman 5, Vido 2, Lehman, Votroubek, Pohánka). Užitočnosť: Tomek 25, Crawford 17, Hill 15, Novák 11.

S loptou Jackson, Tomek stráži Nicholsona. FOTO: SITA

Hlasy

František Rón (tréner Pezinka): "Samozrejme, že nás teší stredajší triumf. Máme mečbal a pokúsime sa ho využiť. O osude tretieho finálového stretnutia rozhodla tretia štvrtina. My sme vydržali vytrvalo brániť a chytili sme sa aj v útoku, keď nám tam padli aj pomerne jednoduché koše, čo nás upokojilo. Zápas bol veľmi vyrovnaný, tak ako som očakával. Naťahovali sme sa o každý bod."

Stanislav Votroubek (pivot Nitry): "Nedarilo sa nám v streľbe spoza trojkového oblúka. Vytvorili sme si pomerne slušné strelecké pozície, no nedokázali sme ich premeniť. O osude stretnutia rozhodla tretia štvrtina. My sa pokúsime v ďalšom zápase zvíťaziť, v Nitre hráme pred vypredanou domácou halou lepšie. Ja verím, že sa ešte do Pezinka vrátime na rozhodujúci piaty duel. Rozhodne je to v našich silách.

9. Ako tipovali lídri v 15. kole 74
  10. Ronald Frkala a priame kopy – lepšia love story ako Twilight (gól jesene č. 9 - VIDEO) 65