NITRA
DIVADLO ANDREJA BAGARA
17. 5. o 18.30 h - Divadlo Pygmalion Viedeň: Woyzeck, predstavenie v nemčine, Š
18. 5. o 11.00 h - Statky zmätky, VS
19. 5. o 18.30 h - Kolumbína, VS
20. 5. o 10.00 h - Kolumbína, VS
20. 5. o 17.00 h - Prezentácia nových slovenských kníh, organizuje Literárny klub Janka Jesenského
21. 5. o 18.30 h - Sardinky na scénu, prosím!, VS
22. 5. o 18.30 h - Testosterón, VS
STARÉ DIVADLO KAROLA SPIŠÁKA
Efemérne ponímanie farieb - výstava malieb a fotografií Lívie Boliešikovej, Galéria Foyer v SDKS, potrvá do 26. 6.
17. 5. o 9.30 h - Jánošík, ŠT
18. 5. o 9.30 h - Jánošík, ŠT
19. 5. o 9.30 h - Jánošík, ŠT
20. 5. o 9.30 h - Jánošík, ŠT
23. 5. o 15.00 h - Budkáčik a Dubkáčik, ŠT
Cyklus hispánskych filmov: Animované filmy
20. 5. o 18.30 h - Nocturna, una aventura mágica, réžia Adrián García a Víctor Maldonado, v Kaviarni Tatra
FILMOVÝ KLUB (AULA UKF)
17. 5. o 20.00 h - Na sever, komediálna dráma Nór.
CINEMAX NITRA
17. - 19. 5. o 18.10 a 20.40 h - Súboj titanov 3D
17. - 19. 5. o 16.00 h - Ako si vycvičiť draka 3D
17. - 19. 5. o 15.30, 18.00 a 20.30 h - Nezabudni na mňa
17. - 19. 5. o 18.20 a 20.50 h - Iron Man 2
17. - 19. 5. o 15.00, 17.40 a 20.20 h - Robin Hood
17. a 19. 5. o 16.20 h - Protektor
NOVÉ ZÁMKY
KINO MIER
17. 5. o 17.00 a 19.30 h - Súboj titanov 3D, fantasy USA
19. 5. o 17.00 a 19.30 h - Sherlock Holmes, akčno-dobrodružný film VB
20. 5. o 19.30 h - Louise-Michel, čierna komédia Fr., Filmový klub
21. - 23. 5. o 17.00 a 19.30 h - Pestúnka v akcii, akčná komédia USA
ŠTÚROVO
KINO DANUBIUS
18. 5. o 19.00 h - Súbojtitanov 3D, fantasy USA
19. 5. o 19.00 h - Légia, sci-fi USA
21. 5. o 19.00 h - Môj život v ruinách, romantická komédia USA
22. a 23. 5. o 19.00 h - Bratia, dráma USA
LEVICE
KINO JUNIOR
18. a 19. 5. o 18.30 h - Súboj titanov 3D, fantasy USA
20. 5. o 19.00 h - Control, film VB, Filmový klub Otáznik
21. 5. o 18.30 h - Box, sci-fi thriller USA
22. a 23. 5. o 18.30 h - Alica v Krajine zázrakov, rodinný dobrodružný film USA
SEREĎ
KINO NOVA
18. a 19. 5. o 19.00 h - Lov na exmanželku, romanticko-akčná komédia USA
20. a 21. 5. o 19.00 h - Box, sci-fi thriller USA
22. a 23. 5. o 19.00 h - Imaginárium Dr. Parnassa, dobrodružný mystery film
ŠURANY
KINO HVIEZDA
21. 5. o 17.00 h - Princezná a žaba, animovaná rodinná komédia USA
ŠAĽA
DK
20. 5. o 20.00 h - Kawasakiho ruže, dráma ČR
21. - 23. 5. o 20.00 h - 3 sezóny v pekle, milostná dráma ČR/SRN/SR
GALANTA
DK
18. a 19. 5. o 19.00 h - Samec
22. a 23. 5. o 16.30 h - Alica v krajine zázrakov
Pozvánky
NITRIANSKA GALÉRIA
Týždeň Nitrianskej galérie - 18. - 23. 5., pri príležitosti Medzinárodného dňa galérií a múzeí
18. 5.: Výtvarná interaktívna hra s nitrianskou výtvarníčkou Soňou Mrázovou pre žiakov od 11 do 14 rokov - 10. - 12.00 h, Pastelkovo - 14.00 - 15.45 h, Miro Nicz v priamom prenose - 18.00 h, prezentácia monografie o výtvarníkovi M. Niczovi za účasti umelca, autoriek E. Kapsovej, M. Sikorovej, L. Stachovej a vydavateľa K. K. Bagalu
19. 5.: Monotypia - práca s dielom zo zbierok NG, 9.00 - 12.30 h pre školy, 14.00 - 16.00 h pre verejnosť (výtvarná dielňa pod vedením Eleny Tarábkovej), Urob si sám - 18.00 h, výtvarná akcia pre verejnosť na nádvorí
20. 5.: Sadrové sgrafito - práca s dielom zo zbierok NG - 9.00 - 12.30 h pre školy, 14.00 - 16.00 h pre verejnosť, (tvorivá dielňa pod vedením Eleny Tarábkovej), Bertl Mütter (trombón), Miki Skuta (klavír): 10 initial epilogues - 18.00 h, súčasná improvizácia
21. 5.: Modelované sny - práca s dielom zo zbierok NG, 9.00 - 12.30 h pre školy, 14.00 - 16.00 h pre verejnosť, (práca s keramickou hlinou pod vedením Eleny Tarábkovej)
22. 5.: Tvoriť môže každý - 9.30 - 15.00 h, výtvarná dielňa pre hendikepovaných žiakov ŠZŠ
Od podlahy - Galéria mladých, výstava potrvá do 13. 6., Jana Huliaková a Tomáš Cetera budú reagovať priamo na priestory galérie a predstavia svoju tvorbu, v ktorej každý pracuje s inými médiami a témami, kurátorka: Anna Maximová
Karol Pichler - Reprezentačné sály NG, potrvá do 4. 7., koncepcia výstavy sa sústreďuje na prezentáciu tvorby autora strednej generácie Karola Pichlera (1957), východiskom jeho tvorby sú neokonceptuálne tendencie, práca s textom, nápismi, znakmi, symbolmi, piktogramami, pracuje na poli objektu, inštalácie, fotografie a videu, v súčasnosti autor žije v Rio de Janeiro
En face: Zaostrené na súčasný portrét - Bunker NG, potrvá do 6. 6., kurátorka: Andrea Juneková, autori: Peter Barényi, Lenka Cisárová, Eja Devečková, Andrea Juneková, Peter Homola, Peter Čintalan, Martin Kleibl a ďalší
Drahomír Prihel: V skle maľované - Salón NG, potrvá do 30. 5., kurátorka: Marta Hučková, v tvorbe sklára Drahomíra Prihela dominujú ekvivalenty ako život a svet, človek a vesmír, autor sa sústreďuje na sklenenú plastiku, úžitkové sklo a dizajn
Pre každého - do 30. 5., Farebná galéria NG, výstava zo zbierok Nitrianskej galérie od slovenských výtvarnikov (Róbert Almási, Peter Augustovič, Karol Baron, Július Bártfay, Igor Benca, Albín Brunovský, Karol Félix, Ferdinand Hložník, Vincent Hložník, Michal Jakabčic, Dušan Kállay a Ján Keleman), výstava je realizovaná pre vzdelávací projekt Tvoriť môže každý, tvorí ho cyklus šiestich výtvarných tvorivých dielní a je určený pre zdravotne, telesne a mentálne postihnuté deti
Ateliér NG - výtvarný ateliér NG s ponukou výchovno-vzdelávacích programov, tvorivých dielní pre MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ, informácie u Eleny Tarábkovej (pedagog@nitrianskagaleria.sk, 037/657 96 41)
Ateliér Mladý tvorca - výtvarná tvorba k aktuálnym výstavám v ateliéri pre jednotlivcov od 8 do 25 rokov, každý štvrtok od 15. do 18. h, informácie: Elena Tarábková
Pastelkovo - výtvarný ateliér pre najmenších, otvorený každý utorok od 14. do 15.45 h pre deti od 4 do 8 rokov, informácie: Elena Tarábková
RADIO CAFÉ MAX
Divadlo z kaviarne: Beseda s herečkou DAB Danielou Kuffelovou - 18. 5. o 18.00 h
SYNAGÓGA
Nitriansky festival Supertrieda - 17. 5. od 9.00 h, európsky projekt zážitkového učenia
Vzťahy a premeny - autorka Slavka Laurová, výstava plstických obrazov potrvá do 9. 6.
Rytmus Latinskej Ameriky - 18. 5. o 9.00 a 10.30 h, výchovný koncert pre 2. stupeň ZŠ a SŠ
Teatro Fatal & Gipsy Jazz Trio - 22. 5. o 19.00 h, akustický inštrumentálny tandem SR - Japonsko: Jakub Ursíny - klavír, spev, Jana Bútorová - husle, spev, Takumi Ide - kontrabas, Peter Vavro - gitara, spev, Martin Štefik - husle, Juraj Turanský - akustická gitara, Konzi - akustická gitara
Osudy slovenských Židov - stála expozícia holokaustu
Shraga Weil: Grafika - stála výstava
ZUŠ JOZEFA ROSINSKÉHO
Tancovačka - tancovanie starších s mladšími - 17. - 20. 5., v triedach tanečného odboru na ZUŠ
Interný gitarový koncert - 19. 5. o 17.30 h v koncertnej sále ZUŠ
Interný spevácky koncert - 20. 5. o 17.30 h v koncertnej sále ZUŠ
Výchovné koncerty pre MŠ a ZŠ: Hudobné nástroje - 18. a 21. 5. o 8.30 a 10.00 h v koncertnej sále ZUŠ
PONITRIANSKE MÚZEUM
Skvosty dávnovekého Slovenska - stála archeologická expozícia klenotnicového typu
Každý pondelok o 14.30 h - Klub paličkovanej čipky
Každú párnu nedeľu o 10.00 h - stretnutie členov Slovenskej numizmatickej spoločnosti
PIARISTICKÝ KOSTOL
Ars Organi Nitra 2010: III. ročník medzinárodného organového festivalu - Pavel Kohout (ČR) - 23. 5. o 19.00 h, program: J. S. Bach - Concerto C dur, Nun komm, der Heiden Heiland, Fantázia G dur, Aria variata alla maniera Italiana, F. Liszt - Fantázia a fúga na B-A-C-H, W. Albright - Sweet Sexteenths: A Concert Rag for Organ, K. J. Mulder - Organe Fantasy (improvizácia na známe melódie)
KAVIAREŇ TATRA v SDKS
Najtart - večer plný umenia - 18. 5. o 18. h, téma: feminizmus, beseda so spisovateľkou Uršuľou Kovalyk, výstava diel Petra Šagáta a koncert skupiny Youcoco, moderátorka večera: Beata Belancová
ULICE MESTA
Tesco beh pre život - 22. 5. od 11.00 h, Fond Tesco spolu s Nadáciou Výskum rakoviny organizuje 3. ročník charitatívneho projektu Tesco Beh pre život,štart je od 11.00 h od VÚB banky na Štefánikovej triede, trasa dlhá 4 km ide cez centrum mesta do parku a cez námestie späť, program: klaun Pepele, skákací hrad, maľovanie tvárí, koncert Roba Šimka a MassRiot, ochutnávky
MESTSKÁ ŠPORTOVÁ HALA
Koncert skupiny Smokie - 19. 5., koncert britskej hudobnej legendy, predkapela MATKA GURÁŽ
KRAJSKÁ KNIŽNICA KAROLA KMEŤKA
Informačné výchovy pre študentov SŠ - celý mesiac podľa požiadaviek, Fr. Mojtu 18
10. ročník Čítajte s nami - celý mesiac, čitateľská súťaž pre 2., 3. a 4. ročníky ZŠ, Fr. Mojtu 18, pobočka Klokočina
Nezabudnuteľný svetový tenor Luciano Pavarotti - 17. 5. o 13.30 h, počúvanie hudobných ukážok, určené pre členov ÚNSS, Fr. Mojtu 18
Správnou výživou ku zdraviu - 19. 5. o 10.00 h, prednáška o výžive, Fr. Mojtu 18
Lietame ako vtáci - 20. 5. o 9.30 h, beseda sLadislavom Šaškom, určené pre 1. stupeň ZŠ, Fr. Mojtu 18
Slovenský film 60. rokov: Spomienka na dramatika, scenáristu a publicistu Ivana Bukovčana - 20. 5. o 16.00 h,hovorená bibliografia spojená s videoprojekciou Zvony pre bosých,určené pre širokú verejnosť, Fr. Mojtu 18
CVČ DOMINO
Song - 20. 5. o 9.00 h, súťaž v speve v cudzom jazyku (Nj,Aj) pre ZŠ a SŠ, CVČ Domino
Kľúče od pevnosti Zobor - 22. 5. o 11.00 h, KT Zobor, Morušova č. 2
KOS
Správaj sa normálne - 17. - 28. 5., práce žiakov z projektu vedeného KR PZ Nitra, vernisáž 18. 5. o 10.00 h, spojená s ukážkou práce policajného zboru
Farebný svet detí - 17. - 31. 5., kolektívna výstava prác detí zo Špeciálnej základnej a Praktickej školy na Červeňovej ulica v Nitre
Biologická olympiáda - 20. 5. o 8.00 h, kategória D, okresné kolo vedomostnej súťaže pre ZŠ a osemročné gymnázia
Znie pieseň z Podzoboria - 23. 5. o 16.00 h, folklórny festival v KD Žirany
Ľudové a súčasné remeslá
Maľovanie na kamene - 17. a 19. 5. o 14.00 h, organizované tvorivé dielne pre deti zamerané na zdobenie kamienkov akrylovými farbami
KAŽDÝ ŠTVRTOK dielňa ľudových remesiel
Textilná hračka - 10.00 - 12.00 h pre deti predškolského veku
Flanderská krajka - technika háčkovania - 14.00 - 16.00 pre dospelých
KURZY
Joga - každý pondelok o 16.30 h, každý utorok o 16.00 a 17.30 h
Orientálny tanec I. stupeň - každý pondelok o 17.00 h
Relaxačné cvičenia - každý utorok o 10.30 h
KLUBY
Šach - každý utorok o 15.30 h deti a 16.30 h dospelí
Grafológia - 19. 5. o 17.00 h
Fotoklub - 20. 5. o 16.00 h, vernisáž výstavy fotografií v Šahách
Equilibrium - 19. 5. o 17.00 h
Klub diabetikov a poradenstvo nielen pre diabetikov - 20. 5. o 16.00 h, téma: Úprava životosprávy a zoznámenie sa so sacharidovými jednotkami, vedie diétna sestra Klaudia Šugrová, Konverzačná mapa - edukačná sestra Viola Šulganová
KOS je spoluorganizátor
Protidrogový deň - 17. 5. o 8.00 h, interaktívne animácie z oblasti zdravého životného štýlu pre deti MŠ a ZŠ vo Vinodole
NITRIANSKA HVEZDÁREŇ
Večerné pozorovanie oblohy - 20. 5. od 20.30 h, pre verejnosť
Astronomický večer - 21. 5. od 19.00 h, pre verejnosť
Exkurzie do astronomickej pozorovateľne -každú stredu a štvrtok o 9.00, 10.30 a 13.00 h, návštevu ohlásiť na tel. 037/653 74 49
DIECÉZNE MÚZEUM
Keď písmo prehovorí - expozícia faksimilií dokumentov o najstarších dejinách kresťanstva na území Slovenska, otvorené každý deň okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h
MISIJNÝ DOM NA KALVÁRII
Zo zberateľskej činnosti misionárov - denne od 14.00 do 18.00 h, tel. 037/7769401 alebo 037/7769411
DOM MATICE SLOVENSKEJ
M. R. Štefánik: Život a práca - výstava v spolupráci so Štefánikovou spoločnosťou v Nitre
PRAVIDELNÉ PODUJATIA:
Po - pi: 9.00 - 15.00 h - úradné hodiny DMS
Ut: každý párny 15.00 - 17.00 h - stretnutia klubu filatelistov pri DMS
Ut: druhý v mesiaci 16.30 h - zasadnutie výboru MO MS v Nitre, 15.00 - 16.00 h - pre členov a sympatizantov MO MS
Št: 6.30 h - šachový klub, 10.00 - 11.30 h - nácvik Ssk Nevädza pri DMS Nitra a Centre seniorov v Nitre, 15.00 - 16.00 h - úradné hodiny pre členov a sympatizantov MO, 17.00 h - stretnutie OZ ARCHA
Ne: 15.00 h - stretnutie OZ Archa
SLOVENSKÉ POĽNOHOSPODÁRSKE MÚZEUM
Otvorenie návštevníckej sezóny 2010 - sprístupnená nová výstava „Na prvej koľaji pozor!"
Najstaršie dejiny poľnohospodárstva na Slovensku do konca stredoveku, vývoj sejby, zberu a mlatby obilia, vývoj poľnohospodárskych strojov a hnacích agregátov, poľnohospodárske letectvo, história spracovania potravín
Skanzen: Málotriedna katolícka škola, pekáreň, mliečnica, mlyny, pálenica, lisovne oleja, čistička osív, voštinársky záboj, včelíny, vinohradnícky dom, salaše a senníky, Nitrianska úzkokoľajná parná poľná železnica - expozície sú pondelok zatvorené, utorok až sobota od 9.00 - 16.00 h, nedeľa od 10.00 - 16.00 h
KAŠTIEĽ BELADICE - PUSTÝ CHOTÁR
Prírodná galéria umeleckej keramiky
NOVÉ ZÁMKY
KNIŽNICA A. BERNOLÁKA
Katarína Mocáková: FotoGrafika - výstava potrvá do 31. 5.
Galéria umenia
Milota Havránková: Retrospektíva - 20. 5. - 19. 6., návrat autorkinej tvorby v roku jej životného jubilea, po viac ako 30 rokoch, do Nových Zámkov, je významnou predstaviteľkou súčasnej slovenskej fotografie.
Stála expozícia stredoeurópskeho umenia 16. - 20. storočia z daru akad. mal. Ernesta Zmetáka a Mgr. Danice Zmetákovej • Stála expozícia Lajosa Kassáka
REŠTAURÁCIA BEREK
Tamás Takáts - 17. 5. o 18.00 h, koncert speváka a rozhovor, hity skupín Karthago a Dirty Blues Band
KINO MIER
Huby tajomné aj užitočné - do 31. 5., výstava o hubách od A do Z, v minigalérii MsKS
Múzeum J. Thaina
Poslovia mágie - do 29. 6. • Z klenotnice ľudového umenia (národopisná expozícia) • Pamätná izba Antona Bernoláka, Gergely Czuczor (život a dielo) • Po stopách našich predkov • Praveké dejiny Svodína a dva zaniknuté kostoly v Svodíne (vysunutá expozícia)
ŠAĽA
SD VEČA
Tvorivé dielne - 20. 5. od 16.00 do 17.30 h
Aj chudnúť sa dá s radosťou - každý utorok a štvrtok v mesiaci 18.00. - 19.00 a 19.00 - 20.00 h a každá streda v mesiaci 19.00 - 20.00 h
KS VEČIERKA
Rómsky klub - 18. 5. o 15.00 h
Tvorivé dielne pre ZŠ - 18. 5. o10.00 h
Tvorivé dielne pre ZŠ - 19. 5. o10.00 h
SEREĎ
KINO NOVA
FREE TIME CLUB: Možnosť hrať spoločenské hry (biliard, stolný tenis, človeče nehnevaj sa, scrabble, kartové hry) - každá streda a sobota od 16.00 do 20.00 h, štvrtok od 14.00 do 16.00 h, piatok od 17.00 do 21.00 h
Spoločenské hry St. Petersburg, Tibet - každá nepárna sobota od 17.00 h
Sudoku - každý nepárny piatok o 17.00 hod.
DK
Repete pre Ivana - 17. 5. o 18.00 h, hudobno-zábavné spomínanie na Ivana Krajíčka pri príležitosti jeho nedožitých 70. narodenín
Cvičenie jogy - každú stredu od 18. do 20.00 h
Kurz pestovania ovocných plodín v záhradkách - do 14. 6., prednášky, konzultácie, demonštrovanie a praktické cvičenia
Divadlo vo Zvolene: Fotríci a tínedžeri - 18. 5. o 8.15 a 10.00 h, organizované pre II stupeň ZŠ a SŠ
MESTSKÉ MÚZEUM SEREĎ - FÁNDLYHO FARA
ZBIERKOVÝ PREDMET MESIACA:
Hlinené krčiažky z prvej pol. 20. storočia
Ženy a ich záľuby v minulých storočiach - výstava potrvá do 28. 5.
STÁLE EXPOZÍCIE
Prehistória seredského regiónu
Hrad Šintava
VÝSTAVY
Archeologický výskum Šintavského hradu
Sereď na dobových pohľadniciach
Zachráňme kaštieľ v Seredi
LEVICE
NÁMESTIE HRDINOV
Netradičný levický jarmok - 21. a 22. 5., pivné slávnosti s vystúpeniami hudobných a tanečných skupín
TEKOVSKÉ MÚZEUM
Dni fotografie v Leviciach 2010 - do 31. 5.
Dobóovský kaštieľ
Jaroslav Kučera (ČR), Garik Avanesian (ČR), Dorota Sitnik (Poľsko) - do 11. 6.
Kapitánska budova
Andrász Bozsó (Maďarsko) - do 11. 6.
DK DRUŽBA
S mamou - podujatie 19. 5. je z technických príčin zrušené
Lenka Filipová - 24. 5. o 19.00 h, koncert českej speváčky
OcÚ Tekovské Lužany
Krása a zručnosť - 22. 5., VII. regionálne stretnutie mažoretkových súborov,
program: 9.00 - 9.45 - prezentácia a príprava súborov v KD, 10.00 - 10.45 -sprievod a pochodové defilé od OcÚ k parku, 11.00 - pódiové vystúpenia,
ŠURANY
Mestské múzeum - synagóga
Slovensko moje - do 3. 9., 19. ročník regionálnej výtvarnej súťaže, ktorú pripravuje DMS v Šuranoch, práce žiakov ZŠ, ZUŠ a špeciálnych ZŠ z Nitrianskeho kraja, okrem toho sa prezentujú aj absolventi výtvarného odboru ZUŠ Šurany.
Kultúrne zariadenie Šurany - Nitriansky Hrádok: Slovenská Trója - stála
výstava fotografií Deža Németha z archeologického výskumu lokality Zámeček Odievanie a čas - výstava odevov • Stála expozícia o dejinách mesta
Zaujímavosť - funkčný hodinový stroj z roku 1887, ktorý pochádza zo šurianskeho kostola
GALANTA
GOS
Dielňa detskej dramatickej tvorivosti - každý piatok od 14.30 do 17.30 h
Katarína Kóšová - do 28. 5., výstava diel členky Klubu výtvarníkov Galantská paleta
OKRES GALANTA
Máj: Alkohol a mládež, Kriminalita a mládež - cyklus prednášok pre žiakov ZŠ a SŠ
Spoznávanie hodnôt ľudovej kultúry - vlastivedno-poznávacie exkurzie pre žiakov ZŠ
kostol sv. Štefana kráľa
Divertimento musicale 2010 - 23. 5., festival komornej a symfonickej hudby
MsÚ
Proti škodlivým závislostiam bez hraníc - do 28. 5., medzinárodná výstava prác detí a mládeže, vyhodnotenie 18. 5.
MsKS
Koncert skupiny The Ramblers v M Klube - 21. 5. od 18.30 do 21.30 h
The best of Tour 2010 Lenky Filipovej - 25. 5. o 19.00 h v estrádnej sále
RENESANČNÝ KAŠTIEĽ
Hmotné doklady osídlenia Galanty a jej okolia
Výber z archívnych prameňov a múzejných zbierok
História renesančného kaštieľa
Miestopis Galanty a jej okolia
Meštianska bytová kultúra z konca 19. storočia
Maľovaný ľudový nábytok z konca 19. storočia
Autor: če