NITRA. Nevidiaci a slabozrakí majú svoj web. Internetová stránka www.hovoriaciweb.sk je prvou stránkou svojho druhu na Slovensku. Má pomôcť ľuďom s problémami zraku viac využívať internet.
Prvý na Slovensku
Znevýhodnená skupina ľudí stránkou získala prístup k internetovému on-line katalógu zvukových súborov. Vo formáte mp3 si môžu stiahnuť čokoľvek. „Je tam široké spektrum rôznych zvukových súborov, ktoré sú dostupné na internete, ale aj pre vidiaceho človeka je problém nájsť takéto súbory na jednom mieste. My sme sa množstvo zvukových súborov snažili roztriediť a kategorizovať tak, aby nevidiaci na jednom mieste získali prístup k rôznym druhom materiálov,“ povedal Norbert Vrabec, ktorý projekt koordinoval. „Hovoriaci web je pilotný projekt na Slovensku a jeho zámerom je okrem iného aj zvýšiť počítačovú gramotnosť nevidiacich,“ hovorí krajský šéf Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Josef Zbranek.
Na špecializovanej stránke tak nepočujúci nájdu bežne šírené zvukové záznamy, napríklad záznamy rozhlasových relácií. Okrem toho majú na stránku pribudnúť napríklad jazykové kurzy, vzdelávacie a osvetové materiály, inštruktážne aj zábavné nahrávky.
Inak ako vidiaci
„Mám len zvyšky zraku, takáto stránka je pre slabozrakých určite výborná vec,“ zhodnotil Peter Zbranek. Stránka automaticky spustí hlas, ktorý nevidiacich sprevádza po webe.
„Nadpis-úroveň štyri-relácie,“ oznámi rýchly akoby robotický hlas. Znie neprirodzene a ja mu takmer nerozumiem. „To je len zvyk, aj vy by ste si zvykli,“ hovorí František Ollé. Nevidí už od malička. V počítačoch sa však vyzná oveľa lepšie ako mnohí ľudia s výborným zrakom.
„Hlas mi hovorí nadpisy aj to, v ktorej úrovni sú. My sa pohybujeme po web stránkach inak ako vidiaci ľudia, máme veci akoby zoradené pod sebou,“ hovorí František Ollé.
Existuje program, ktorý všetko na webe nevidiacim bez problémov číta. Na novej webovej stránke pre nevidiacich sa dá aktivovať aj čítač obrazovky.
Fakty o hovoriacom webe
* prvý web pre nevidiacich
* zriadili ho v Nitre, pôsobnosť má celoslovenskú
* náklady naň dosiahli 9000 eur
* obsahuje zvukové súbory mp3 a podcast
* v skúšobnej prevádzke je od februára
* sú na ňom relácie, učebné texty aj jazykové kurzy.
Čítací stroj
František si v menu navolí príslušenstvo. Dostane sa k nemu riadok po riadku, pozorne pritom počúva stroj, ktorý mu prečíta, na akom je práve riadku. „Kalkulačka,“ počuje a šípkou schádza ďalej. „Poznámkový blok,“ ozve sa zo stroja a František klikne. Rozbalí sa poznámkový blok a František doň ťuká písmená. Aby sa nepomýlil, počítač mu oznámi, aké klávesy stláča. „Dobrý deň, ako sa máte,“ napíše pomaly. Text dá do bloku a počítač mu celý text prečíta. „Toto môžem spraviť s čímkoľvek, takto si prečítam emaily aj správy, ale aj jednotlivé slová alebo odseky,“ hovorí.
Zaúčať práci s internetom bude František Ollé ďalších nevidiacich. „Súčasťou projektu bolo totiž aj zriadenie internetovej miestnosti,“ hovorí Erika Šodorová z neziskovej organizácie Sina Nitra, ktorá je prevádzkovateľom hovoriaceho webu.