ŠAĽA/GALANTA/DUNAJSKÁ STREDA. Ekonomická kríza sa dotkla aj majiteľov záložní. Obchody im stagnujú, zaznamenávajú pokles v predaji.
Možno obmedzia pracovnú dobu
„Keď niekto príde, tak skôr založí, nekupuje takmer nikto. Je kríza, na šperky neostáva toľko, nie je to bežný sortiment," povedali nám zo šalianskej záložne Grand. „Zlata, ktoré je náš jediný sortiment, sa predáva ďaleko menej, ľudia ho nekupujú, ale skôr nechávajú. Zákazníci, ktorí už nič nemajú, nechodia, pribudli iní, ale počet približne zostal," zareagoval Peter Augustín zo záložne Nešporova.
„Už nemám záložňu, nevynášala mi, ale známi hovorili, že ľudia viac zakladajú. Možno je to tým, že stúpla cena zlata a predáva sa za viac peňazí," povedal majiteľ už neexistujúcej šalianskej Ľudovej záložne Dušan Kacír.
Niektoré záložne pritlačila kríza k múru až tak, že uvažujú minimálne nad obmedzením pracovnej doby. „Keď sa to bude zhoršovať, tak k tomu budeme musieť pristúpiť," povedali nám z dunajskostredskej záložne Gold.
Kto začne, toho to nepustí
Záložne sa zhodujú, že zákazníkov pribúda najmä pred sviatkami. Záložne navštívia ľudia podľa ich slov aj vtedy, keď je účtovné obdobie a musia platiť faktúry.
„Keď musia niečo doplácať, pomôžu si s tou sumou, ktorú im požičiame, potom prídu až o pol roka, keď je nejaké vyúčtovanie, ale je to rôzne, máme aj stálych klientov. Viete, keď niekto začne chodiť, potom ho to nepustí, vždy tie peniažky chýbajú," skonštatovala Izabela Žužkovičová z galantskej záložne.
„Sú to väčšinou starší ľudia, dôchodcovia. Najčastejšie chodia začiatkom mesiaca, keď dostanú faktúry na doplatenie a tiež koncom mesiaca. Pred sviatkami pribúda zákazníkov viac, potrebujú peniaze na darčeky a podobne," vysvetlili zo záložne Pawn Bank v Dunajskej Strede.
Autor: LAZ