NITRA
DIVADLO ANDREJA BAGARA
7. 6. o 10.00 h - Mátohy, VS
7. 6. o 12.00 h - Mátohy, VS
8. 6. o 18.30 h - Balet SND made in: Canada, VS
9. 6. o 18.30 h - Lavv, Š
10. 6. o 18.30 h - Lavv, Š
11. 6. o 18.30 h - Testosterón, VS
12. 6. o 18.30 h - Testosterón, VS
13. 6. o 16.00 a 19.00 h - Radošinské naivné divadlo: Mám okno, VS
STARÉ DIVADLO KAROLA SPIŠÁKA
Efemérne ponímanie farieb - výstava malieb a fotografií Lívie Boliešikovej, Galéria Foyer v SDKS, potrvá do 26. 6.
11. 6. o 15.00 h - Záverečné vystúpenie SZUŠ ARS Studio, VS
12. 6. o 17.00 h - Žena, Boh, Čertisko a 7 zakliatych, premiéra pouličného predstavenia v parku na Sihoti (v prípade nepriaznivého počasia v SDKS)
13. 6. o 17.00 h - Žena, Boh, Čertisko a 7 zakliatych, II. premiéra pouličného predstavenia v parku
13. 6. o 16.00 h a 18.00 h - Old School Brothers, VS
CINEMAX NITRA
7. - 9. 6. o 16.40 a 18.20 h - Garfield 3D
7. - 9. 6. o 20.00 h - Street Dance 3D
7. a 8. 6. o 19.30 a 9. 6. o 17.30 h - Svitanie
7. - 9. 6. o 15.10, 18.00 a 20.50 h - Sex v meste 2
7. - 9. 6. o 16.00, 18.20 a 20.40 h - Princ z Perzie: Piesky
času
7. a 8. 6. o 17.30 h - Dažďová víla
ARTMAX: 9. 6. o 19.30 h - Whisky s vodou
NOVÉ ZÁMKY
MIER
8. a 9. 6. o 19.30 h - Oko v stene, thriller ČR/SR
11. - 13. 6. o 17.00 a 19.30 h - Robinn Hood, historický film USA
ŠTÚROVO
KINO DANUBIUS
8. 6. o 19.00 h - Légia, sci-fi USA
9. 6. o 19.00 h - Kawasakiho růže, dráma ČR
10. a 11. 6. o 19.00 h - Milujem ťa viac, komédia ČR
12. a 13. 6. o 19.00 h - Iron Man 2, akčný film USA
LEVICE
KINO JUNIOR
8. a 9. 6. o 18.30 h - Pevné puto,komédia USA
10. 6. o 19.00 h - Duša Paula Giamattiho, film Fr./USA, Filmový klub Otáznik
11. 6. o 18.30 h - Saw VI, horor USA/Kan/VB/Austr.
12. a 13. 6. o 15.30 h - Pestúnka v akcii, akčná komédia USA
12. a 13. 6. o 18.30 h - Oko v stene, thriller ČR/SR
SEREĎ
KINO NOVA
9. 6. o 20.00 h - Priestupný rok, romantická komédia USA
10. a 11. 6. o 20.00 h - Sex v meste 2, romantická komédia USA
12. 6. o 17.00 a 13. 6. o 15.00 h - Dažďová víla, romantická rozprávka ČR
ŠAĽA
DK
9. a 10. 6. o 20.00 h - Nezabudni na mňa - romantická dráma USA
11. - 13. 6. o 20.00 h - Pestúnka v akcii, akčná komédia USA
GALANTA
DK
8. a 9. 6. o 19.00 h - Na hrane temnoty
12. a 13. 6. o 19.00 h - Lov na exmanželku, romantická komédia USA
Pozvánky
NITRIANSKA GALÉRIA
Čiary básne - 9. 6. - 11. 7., Salón NG, výstava ilustrácií kníh poézie Jozefa Leikerta (autori ilustrácií: Katarína Caková, Miroslav Cipár, Karol Felix, Stanislav Harangozó, Vincent Hložník, Ľudovít Hološka, Stanislav Horný, Věruna Melčáková - Juneková, Miloš Kopták, Andrej Mazúr, Karol Ondreička, Bogdan Pančišin, Vladimír Petrík, Igor Rumanský, Ivan Schurmann, Katarína Slaninková, Georgi Stojanov, Otto Szabó, Helena Štolfová, Alexej Vojtášek), kurátorka: Elena Tarábková
Od podlahy - Galéria mladých, výstava potrvá do 13. 6., Jana Huliaková a Tomáš Cetera budú reagovať priamo na priestory galérie a predstavia svoju tvorbu, v ktorej každý pracuje s inými médiami a témami, kurátorka: Anna Maximová
Karol Pichler - Reprezentačné sály NG, potrvá do 4. 7., koncepcia výstavy sa sústreďuje na prezentáciu tvorby autora strednej generácie Karola Pichlera (1957), východiskom jeho tvorby sú neokonceptuálne tendencie, práca s textom, nápismi, znakmi, symbolmi, piktogramami, pracuje na poli objektu, inštalácie, fotografie a videu, v súčasnosti autor žije v Rio de Janeiro
Ateliér NG - výtvarný ateliér NG s ponukou výchovno-vzdelávacích programov, tvorivých dielní pre MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ, informácie u Eleny Tarábkovej (pedagog@nitrianskagaleria.sk, 037/657 96 41)
Ateliér Mladý tvorca - výtvarná tvorba k aktuálnym výstavám v ateliéri pre jednotlivcov od 8 do 25 rokov, každý štvrtok od 15. do 18. h, informácie: Elena Tarábková
Pastelkovo - výtvarný ateliér pre najmenších, otvorený každý utorok od 14. do 15.45 h pre deti od 4 do 8 rokov, informácie: Elena Tarábková
SYNAGÓGA
Slávnostné odovzdávanie maturitných vysvedčení študentom Strednej zdravotníckej školy v Nitre, študijný odbor zdravotnícky asistent - 7. 6. o 12.00 h, usporiadateľ: Stredná zdravotnícka škola v Nitre v spolupráci s Mestom Nitra
Viva il flauto - viva la musica - 9. 6. o 18.00 h, koncert žiakov dychového oddelenia a ich hostí, usporiadateľ: ZUŠ J. Rosinského v Nitre, vstup voľný
Vzťahy a premeny - autorka Slavka Laurová, výstava plastických obrazov potrvá do 9. 6.
Osudy slovenských Židov - stála expozícia holokaustu
Shraga Weil: Grafika - stála výstava
ZUŠ JOZEFA ROSINSKÉHO
Vernisáž výstavy žiackych prác - 7. 6. o 17.00 h, v priestoroch ZUŠ
Absolventské koncerty hudobného odboru - 8. a 10. 6. o 17.30 h v Synagóge
Gitarová párty - 11. 6. o 17.30 h v Starej telocvični pri ZUŠ
Tanečný workshop so Zuzanou Hájkovou - 12. a 13. 6. v priestoroch tanečného odboru
Piaristický kostol sv. Ladislava
XX. medzinárodný festival sakrálnej hudby Musica Sacra - 13. 6. o 19.00 h, otvárací koncert: Komorný orchester Czech virtuosi - dirigent: Ľubomír Mikeska, umelecký vedúci: Karel Procházka, Musica da camera Brno - dirigent: Martin Franze, soprán - Ivana Tomašeková - Mikesková, tenor - Ondřej Koplík, barytón - Pavel Katsiushyn (Bielorusko), program: G. Verdi, J. S. Bach, S. Barber, F. Schubert, J. Novák
PONITRIANSKE MÚZEUM
R1 - Nitra - Tekovské Nemce, Banská Bystrica - Archeologické objavy - vernisáž 8. 6. o 14. h, výstava predstaví predmety od doby kamennej až po stredovek, ktoré sa našli pri archeologických prieskumoch vykonávaných na všetkých úsekoch PPP projektu rýchlostná cesta R1
Skvosty dávnovekého Slovenska - stála archeologická expozícia klenotnicového typu
Každý pondelok o 14.30 h - Klub paličkovanej čipky
Každú párnu nedeľu o 10.00 h - stretnutie členov Slovenskej numizmatickej spoločnosti
KRAJSKÁ KNIŽNICA KAROLA KMEŤKA
Informačné výchovy pre študentov SŠ - celý mesiac podľa požiadaviek, Fr. Mojtu 18
Malý princ - 7. 6. o 9.30 h, hovorená bibliografia z tvorby Antoina Marie Roger de Saint-Exupéryho spojená s čítaním z knihy Malý princ (110. výročie narodenia), určené pre 1. a 2. stupeň ZŠ, Fr. Mojtu 18
Moja mama je bosorka... a iné kúzla Gabriely Futovej - 10. 6. o 9.00 h, beseda o prečítaných knihách, určené pre 2. stupeň ZŠ, pobočka Klokočina
Lepšie ako včera - 10. 6. o 10.00 h, beseda so spisovateľom Jozefom Banášom a humoristom Rasťom Piškom, určené pre študentov SŠ, členov Literárneho klubu Janka Jesenského a verejnosť, Fr. Mojtu 18
Vrcholný predstaviteľ džezovej hudby Louis Armstrong - 10. 6. o 10.30 h, hudobno-slovné pásmo, určené pre ÚNSS, Fr. Mojtu 18
Slávnostné vyhodnotenie X. ročníka čitateľskej súťaže Čítajte s nami - 11. 6. o 9.00 h, vyhlásenie výsledkov čitateľskej súťaže žiakov 2., 3. a 4. ročníkov ZŠ, Fr. Mojtu 18
Tajomný svet oceánov - 11. 6. o 9.00 h, prezentácia kníh z oblasti náučnej literatúry, určené pre 2. stupeň ZŠ, pobočka Klokočina
KYNEK
Športovo-branná súťaž Šidielka v akcii - my to dokážeme - 11. 6. od 14.00 v parku Liečebno-výchovného sanatória na Kyneku, určené pre deti zo špeciálnych tried ZŠ nitrianskeho regiónu, súťaže v stolnom tenise, minifutbale, orientačnom preteku, aktivity v tvorivých dielňach so športovou tématikou, prihlásiť sa možno na tel. 0904 302 771, Jozef Baňár
CVČ DOMINO
Vyhodnotenie IV. ročníka Zoborskej Pyramídy - 11. 6., podujatie pre ŠK ZŠ mesta Nitry
Výstava prác detí ZÚ z umeleckej a technickej oblasti - 8. - 17. 6.
SLOVENSkÁ POĽNOHOSPODÁRSKA KNIŽNICA
Výstavy Fotografie a dokumenty a Insitné umenie z Kovačice a Padiny - potrvajú do 20. 6.
Krajské osvetové stredisko
KAŽDÝ ŠTVRTOK dielňa ľudových remesiel
Modelovanie zo slaného cesta - 10.00 - 12.00 h pre deti predškolského veku
Gobelínový a hviezdičkový steh - technika vyšívania - 14.00 - 16.00 pre dospelých
Ľudové a súčasné remeslá
Servítková technika - 7. a 9. 6. o 14.00 h, organizované tvorivé dielne pre deti
KURZY
Joga - každý pondelok o 16.30 h, každý utorok o 16.00 a 17.30 h
Orientálny tanec I. stupeň - každý pondelok o 17.00 h
Relaxačné cvičenia - každý utorok o 10.30 h
KLUBY
Šach - každý utorok o 15.30 h deti a 16.30 h dospelí
KOS je spoluorganizátor
Fotoklub Nitra na cestách - 1. - 30. 6., výstava fotografií v Synagóge v Šahách v rámci levického Mesiaca fotografie
Nitrianska hvezdáreň
Exkurzie do astronomickej pozorovateľne -každú stredu a štvrtok o 9.00, 10.30
a 13.00 h, návštevu ohlásiť na tel. 037/653 74 49
DIECÉZNE MÚZEUM
Keď písmo prehovorí - expozícia faksimilií dokumentov o najstarších dejinách kresťanstva na území Slovenska, otvorené každý deň okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h
MISIJNÝ DOM NA KALVÁRII
Zo zberateľskej činnosti misionárov - denne od 14.00 do 18.00 h, tel. 037/7769401 alebo 037/7769411
DOM MATICE SLOVENSKEJ
M. R. Štefánik: Život a práca - výstava v spolupráci so Štefánikovou
spoločnosťou v Nitre
PRAVIDELNÉ PODUJATIA:
Po - pi: 9.00 - 15.00 h - úradné hodiny DMS
Ut: každý párny 15.00 - 17.00 h - stretnutia klubu filatelistov pri DMS
Ut: druhý v mesiaci 16.30 h - zasadnutie výboru MO MS v Nitre, 15.00 - 16.00 h - pre členov a sympatizantov MO MS
Št: 6.30 h - šachový klub, 10.00 - 11.30 h - nácvik Ssk Nevädza pri DMS Nitra a Centre seniorov v Nitre, 15.00 - 16.00 h - úradné hodiny pre členov a sympatizantov MO, 17.00 h - stretnutie OZ ARCHA
Ne: 15.00 h - stretnutie OZ Archa
SLOVENSKÉ POĽNOHOSPODÁRSKE MÚZEUM
Otvorenie návštevníckej sezóny 2010 - sprístupnená nová výstava „Na prvej koľaji pozor!", potrvá do októbra 2010
Sprístupnené sú expozície: * Vývoj poľnohospodárstva od najstarších čias po stredovek * Poľnohospodárske motívy v umení * Sejba, zber a mlatba obilnín * Tradičné remeslá (spracovanie ľanu a konope, modrotlač, debnárstvo, kolárstvo, garbiarstvo, kováčstvo) * Spracovateľstvo - vývoj potravinárskeho priemyslu (vinohradníctvo a vinárstvo, pivovarníctvo, liehovarníctvo, cukrovarníctvo, konzervárenstvo, mlynárstvo, pekárstvo, olejárstvo, mäsiarstvo, mliekárstvo) * Poľnohospodárske stroje: hnacie agregáty, traktory, geple, turbíny, motory * Poľnohospodárske letectvo * Ochrana roľníckej usadlosti pred požiarom * Doprava v minulosti - pripravovaná expozícia na 3. štvrťrok 2010
Ojedinelý súbor ľudovej architektúry predstavuje skanzen (múzeum v prírode): škola, mliečnica, pálenica, lisovne oleja - klasická/ľanová a strojová, voštinársky záboj, valcový mlyn, kamenný mlyn, vinohradnícky hajloch a konzum. Ostatné objekty sú prístupné len na prehliadku z exteriéru: pekáreň, salaš, zimná maštaľ, čistička osív, stupa na konope - valcová a kladivová, valcha, senníky, včelíny, ranostredoveká roľnícka usadlosť, symbolický cintorín
Unikát: úzkokoľajná parná poľná železnica
Knižnica: obsahuje 42 877 knižných jednotiek (aj časopisy), je prístupná v čase otváracích hodín múzea. Expozície SPM sú otvorené: november - marec: pon-štv 10.00 - 16.00, apríl - október: pon-štv 9.00-16.00, v piatok, sobotu a nedeľu bude múzeum otvorené len pre 2 dni vopred nahlásené skupinové návštevy minimálne 10 ľudí. Nahlasovanie návštev na tel. čísle: 0911 404 001.
KAŠTIEĽ BELADICE - PUSTÝ CHOTÁR
Prírodná galéria umeleckej keramiky
Záhradná slávnosť Tralaškoly, Tralalandu a Park hotela Tartuf - 11. 6. o 17.00 h, multiumelecké predstavenie žiakov, pedagógov a ich hostí
NOVÉ ZÁMKY
KINO MIER
Neželaní votrelci - 4. - 30. 6., invázne rastliny okolo nás, výstava s prezentáciou a filmovou projekciou
Stretnutie s biológom Liborom Ulrychom - 7. 6. o 8.00, 10.00, 12.00 a 17.30 h
Galéria umenia
Milota Havránková: Retrospektíva - do 19. 6., návrat autorkinej tvorby v roku jej životného jubilea, po viac ako 30 rokoch, do Nových Zámkov, je významnou predstaviteľkou súčasnej slovenskej fotografie.
Stála expozícia stredoeurópskeho umenia 16. - 20. storočia z daru akad. mal. Ernesta Zmetáka a Mgr. Danice Zmetákovej • Stála expozícia Lajosa Kassáka
Múzeum J. Thaina
Poslovia mágie - do 29. 6. • Z klenotnice ľudového umenia (národopisná expozícia) • Pamätná izba Antona Bernoláka, Gergely Czuczor (život a dielo) • Po stopách našich predkov • Praveké dejiny Svodína a dva zaniknuté kostoly v Svodíne (vysunutá expozícia)
ŠAĽA
SD VEČA
Aj chudnúť sa dá s radosťou - každý utorok a štvrtok v mesiaci 18.00. - 19.00 a 19.00 - 20.00 h a každá streda v mesiaci 19.00 - 20.00 h
Tvorivé dielne - 10. 6. od16.00 do 17.30 h
KS VEČIERKA
Stavanie hradov s piesku - 9. 6. o 15.00 h
SEREĎ
KINO NOVA
FREE TIME CLUB: Možnosť hrať spoločenské hry (biliard, stolný tenis, človeče nehnevaj sa, scrabble, kartové hry) - každá streda a sobota od 16.00 do 20.00 h, štvrtok od 14.00 do 16.00 h, piatok od 17.00 do 21.00 h
Spoločenské hry St. Petersburg, Tibet - každá nepárna sobota od 17.00 h
Sudoku - každý nepárny piatok o 17.00 hod.
DK
Cvičenie jogy - každú stredu od 18. do 20.00 h
Kurz pestovania ovocných plodín v záhradkách - do 14. 6., prednášky, konzultácie, demonštrovanie a praktické cvičenia
MESTSKÉ MÚZEUM SEREĎ - FÁNDLYHO FARA
ZBIERKOVÝ PREDMET MESIACA:
Peňažný denník statku zhabaného a bez gazdu, z roku 1935
Kremnické variácie mladých umelcov - vernisáž 9. 6. o 17.00 h, šperky, módne doplnky, rytecké práce, medirytiny, mechanické hračky, hlavolamy, marionetky i kováčske práce
STÁLE EXPOZÍCIE
Prehistória seredského regiónu
Hrad Šintava
VÝSTAVY
Archeologický výskum Šintavského hradu
Sereď na dobových pohľadniciach
Zachráňme kaštieľ v Seredi
LEVICE
HRADNÉ NÁDVORIE
Levické hradné slávnosti - 12. 6. v areáli hradu a podhradia, 10.30 h - historický sprievod mestom, 13.00 h - otvorenie slávností: bohatý kultúrny program, ukážky tradičných remesiel...
DK DRUŽBA
Luskáčik - 10. 6. o 10.00 h, ZUŠ Levice, Súkromné konzervatórium Nitra a Tanečné divadlo Uránia uvádzajú vo svojom naštudovaní balet P. I. Čajkovského
TEKOVSKÉ MÚZEUM
Dobóovský kaštieľ
Jaroslav Kučera (ČR), Garik Avanesian (ČR), Dorota Sitnik (Poľsko) - do 11. 6.
Kapitánska budova
Andrász Bozsó (Maďarsko) - do 11. 6.
ŠURANY
Mestské múzeum - synagóga
Slovensko moje - do 3. 9., 19. ročník regionálnej výtvarnej súťaže, ktorú pripravuje DMS v Šuranoch, práce žiakov ZŠ, ZUŠ a špeciálnych ZŠ z Nitrianskeho kraja, okrem toho sa prezentujú aj absolventi výtvarného odboru ZUŠ Šurany.
Kultúrne zariadenie Šurany - Nitriansky Hrádok: Slovenská Trója - stála výstava fotografií Deža Németha z archeologického výskumu lokality Zámeček Odievanie a čas - výstava odevov • Stála expozícia o dejinách mesta
Zaujímavosť - funkčný hodinový stroj z roku 1887, ktorý pochádza zo šurianskeho kostola
GALANTA
GOS
Dielňa detskej dramatickej tvorivosti - každý piatok od 14.30 do 17.30 h
Farebný svet Rómov - 6. ročník výtvarnej súťaže detí a mládeže rómskej národnosti,uzávierka súťaže - 25. 6., vyhodnotenie - október 2010
NÁDVORIE NEOGOTICKÉHO KAŠTIEĽA
II. ročník festivalu Galantafest - 12. 6. od 15.00 h, koncert skupín Harcovníci z Mikulova, Capre zo Šale, Oplan, A-Lu-Pa-Lu a Vidiek, na záver oldies zábava, sprievodné akcie: ochutnávka vín, súťaž vo varení v kotlíku, nafukovacie atrakcie pre deti, maľovanie na tvár, detské elektronické autá a motorky, zraz motorkárov
OKRES GALANTA
Alkohol a mládež, Kriminalita a mládež - cyklus prednášok pre žiakov ZŠ a SŠ
Spoznávanie hodnôt ľudovej kultúry - vlastivedno-poznávacie exkurzie pre žiakov ZŠ
Všetko potrebuje energiu - multimediálne náučné programy pre študentov SŠ
RENESANČNÝ KAŠTIEĽ
Hmotné doklady osídlenia Galanty a jej okolia
Výber z archívnych prameňov a múzejných zbierok
História renesančného kaštieľa
Miestopis Galanty a jej okolia
Meštianska bytová kultúra z konca 19. storočia
Maľovaný ľudový nábytok z konca 19. storočia
Autor: če