NITRA. Z Frankfurtu nad Mohanom sa do Nitry presunula putovná výstava Fotografie a dokumenty, ktorú dopĺňa Insitné umenie z Kovačice a Padiny. Výstavy sa už prezentovali v Banskej Bystrici a Trnave, do Nemecka si ich vyžiadal honorárny konzul Imrich Donath.
Projekt, ktorý pripravili UN-Veterán Slovakia v spolupráci s NSK, knižnicou SPU a mestom Nitra, vznikol pri príležitosti 16. výročia pôsobenia našich vojakov v mierových misiách. Celkovo bolo na misiách zhruba 11-tisíc vojakov zo Slovenska a do 300 z Nitry - z protilietadlovej základne na Zobore a z mechanizovaného práporu v Krškanoch.
Obe výstavy otvorili minulý týždeň v priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej knižnice v Nitre. „Autorom nápadu usporiadať takúto prezentáciu je Dušan Števík, viceprezident UN-Veterán Slovakia. Na jednom mieste predstavujeme insitné obrazy ľudí, ktorých sa osobne dotkla vojna, a fotografie, ktoré dokumentujú činnosť vojakov počas misií, ich bezpečnostné a humanitárne aktivity. Sú tu snímky z misií v bývalej Juhoslávii, Eritrei, na Cypre, v Afganistane, Kosove a v Iraku," hovorí Štefan Hudec, riaditeľ UN-Veterán Slovakia v Nitre, ktorý sa zúčastnil 7 misií v bývalej Juhoslávii a na Cypre. „Dvadsaťosem vystavených obrazov pochádza z Padiny a Kovačice. Ozrkadľujú to, čo tu ľudia prežili počas vojnového konfliktu. Pri maľovaní hľadali únik z reality."
Ceny obrazov sa pohybujú v tisícoch eur, najdrahší je ohodnotený zhruba na 8-tisíc eur. Výstava je predajná, získané financie sa použijú na charitatívne účely v Padine a Kovačici.
„Aj po odchode z misií zostali mnohí vojaci v kontakte s miestnymi ľuďmi. Dôkazom toho je aj medzinárodný tender, na ktorý sa podarilo získať peniaze," pokračuje Štefan Hudec. „Zásluhou Dušana Števíka sa opravila a zariadila základná škola v Sarajeve v hodnote takmer 166-tisíc eur," dodal Štefan Hudec.
„V chorvátskom Iloku sa nám v rokoch 1994-98 z darov, nás vojakov a od sponzorov podarilo postaviť kultúrny dom. Najväčšiu zásluhu má na tom plukovník Štefan Jangl. Na KD je na jeho počesť aj pamätná tabuľa," doplnil viceprezident UN-Veterán Slovakia Dušan Števík, ktorý KD daroval oponu v hodnote vyše 30-tisíc eur.
Okrem výstav UN-Veterán Slovakia organizuje aj pamätné podujatia na 54 svojich kolegov, ktorí počas misií zahynuli - strelecké memoriály, kladenie vencov a podobne. V júni im odhalia pamätník na pri vojenskej zotavovni na Smrekovici, ktorý bude voľný prístupný. Pamätníky obetiam sú aj v priestoroch základne v Krškanoch a na Ministerstve obrany SR, kde treba mať povolenie na vstup.
Na vernisáži zahrali študentky ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre Monika Froncová (gitara) a Zuzana Bratová (flauta).
Na akordeóne sa predstavil Rastislav Jurčík.
Báseň Jozefa Mokoša recitovala Bianka Verešová.
Vernisáž fotodokumentov dopĺňa výstava insitného umenia z Kovačice a Padiny.