ŠAĽA. V súčasnosti prebieha v Šali komunitné plánovanie sociálnych služieb. Jeho cieľom je nastaviť sociálne služby na päť rokov tak, aby vyhovovali všetkým. Do prípravy komunitného plánovania sa môže zapojiť každý, kto má záujem rozhodnúť o tom, ako budú sociálne služby v meste vyzerať. Definitívne sa uzavrie v septembri, musí ho schváliť mestské zastupiteľstvo.
Sociálny taxík
Komunitný plán sa pripravuje pre štyri cieľové skupiny, pre seniorov, zdravotne postihnutých, rodiny s deťmi a ľudí bez domova, závislých na alkohole či drogách. Komunitný plán pre seniorov je hotový. V súčasnosti prebiehajú stretnutia pracovnej skupiny zameranej na zdravotne postihnutých.
„Posledné pracovné stretnutie smerovalo k určeniu silných a slabých stránok života zdravotne postihnutých v meste, teda toho, čo život zdravotne postihnutým v meste uľahčuje a ktoré zo služieb chýbajú. Zistili sme na ňom napríklad, že v meste je veľa bariér. V poschodových úradných budovách chýbajú výťahy. Tiež chýba prepravná služba, takzvaný sociálny taxík pre klientov odkázaných na dopravu k lekárovi, na kultúrne podujatia a podobne, aby nezostávali izolovaní," hovorí spolukoordinátor projektu Roman Csikós.
Poukázal tiež na fakt, že v domove sociálnych služieb napriek ochote a materskému prístupu zamestnankýň chýbajú odborní zamestnanci - špeciálny pedagóg, či terapeuti. Absentuje tiež odľahčovacia služba pre rodičov alebo rodinných príslušníkov, ktorí sa starajú o zdravotne postihnutých počas celého roka.
„Zo zákona majú nárok na to, aby obec zabezpečila starostlivosť o ich rodinného príslušníka po dobu 30 dní v roku a oni tento čas využili na načerpanie fyzických a psychických síl, rekreáciu, keďže každodenná starostlivosť vyčerpáva."
Strácajú návyky
Kľúčovým prvkom pre zdravotne postihnutých sú chránené dielne. „Hendikepované deti po skončení základnej školy navštevujú tri roky praktickú školu. V 19 rokoch potom zostávajú doma. Nie je to dobré, pretože návyky, ktoré sa naučili, ostávajú nevyužité, deti ich zabúdajú," hovorí Annamaria Hakszerová zo spoločnosti na pomoc osobám s autizmom.
Hendikepovaní by mohli v chránených dielňach podľa Romana Csikósa vyrábať pod záštitou mesta rôzne prezentačné suveníry mesta, odznaky, prívesky či venovať sa polygrafickým službám, tlači pozvánok pre mesto.
Príkladom, ktorý by mal nájsť pokračovanie v rámci aktivít mesta, je projekt chráneného pracoviska na mestskej polícii, kde sa občania so zníženou pracovnou schopnosťou venujú obsluhe kamerového systému mesta.
„Myslím si, že mesto bude prístupné aj k takémuto projektu, pretože v Šali je cítiť záujem riešiť takéto otázky. Máme tu špeciálnu školu, organizáciu sociálnej starostlivosti, v centre voľného času sú dve triedy s postihnutými deťmi. Bola by to vynikajúca vec," mieni Alena Demková, matka hendikepovaného syna.
Fungujú ako bežná rodina
Druhou prioritnou potrebou zdravotne postihnutých je vytvorenie chráneného bývania. Hendikepovaní sa môžu prostredníctvom neho začleniť do bežného života aj napriek ich určitému obmedzeniu.
„Mám autistu, ktorého diagnóza sa rozširuje, pred 3 rokmi bolo každé 150. dieťa diagnostikované ako autistické, teraz je už každé 90. Treba tiež rozmýšľať dopredu, čo bude s dieťaťom, keď budú rodičia nevládni alebo sa pominú," upozorňuje Annamaria Hakszerová.
Chránené bývanie zriadil v Dlhej nad Váhom Domov sociálnych služieb Štrkovec. V „domčeku", ako zariadenie nazývajú, sú od pondelka do piatka ubytovaní štyria mentálne retardovaní chlapci.
„Vždy je s nimi niekto z nás, ale inak fungujú ako bežná rodina, spoločne sa starajú o domácnosť. Prišli na to, že je to o veľkej zodpovednosti, ale veľmi sa im tam páči a už by nemenili. Myslím, že im to prospieva, plnohodnotný život si zaslúži každý," dodala Slávka Soboňová zo Štrkovca.