Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Spolu 603 žiakov z 10 základných škôl v Nitre sa zapojilo do 10. ročníka súťaže Čítajte s nami. Najaktívnejšími čitateľmi boli žiaci zo ZŠ Benkovej v Nitre.

Žiaci zo 4. B zo ZŠ Cabajskej s učiteľkou Evou Mudrikovou. Vyhrali prvé miesto v kategórii 4. ročníkov.Žiaci zo 4. B zo ZŠ Cabajskej s učiteľkou Evou Mudrikovou. Vyhrali prvé miesto v kategórii 4. ročníkov. (Zdroj: (ČE))

NITRA. Už desiaty ročník súťaže Čítajte s nami zorganizovala Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre. Do súťaže sa zapojili žiaci 2. - 4. ročníkov desiatich ZŠ z Nitry. Od januára do júna spolu s učiteľmi pravidelne navštevovali knižnicu, požičiavali si knihy, absolvovali knižnično-informačnú výchovu i vyučovacie hodiny. Spolu to bolo 603 žiakov z 38 tried. Pracovníčky knižnice pre deti pripravili 295 vyučovacích hodín.

Rozhodoval záverečný test

„Prešli procesom intenzívnej prípravy čitateľa, v ktorom získavali schopnosti a zručnosti vo vyhľadávaní informácií v knihách," uviedla Tatiana Némethová, zástupkyňa riaditeľky Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre. „Za plnenie podmienok súťaže triedy získavali body, o konečnom poradí nakoniec rozhodol záverečný test."

Kategóriu 2. ročníkov vyhrala 2. B zo ZŠ kniežaťa Pribinu, druhá skončila 2. B zo ZŠ Škultétyho a tretiu priečku obsadila 2. B zo ZŠ Benkova.

Kategóriu 3. ročníkov opäť vyhrala ZŠ kniežaťa Pribinu - trieda 3. B, druhá bola 3. B zo ZŠ Benkova a tretia skončila 3. T opäť zo ZŠ Benkova.

Prvenstvo v kategórii 4. ročníkov si odniesla 4. B zo ZŠ Cabajská, ďalšie miesta znovu patrili ZŠ Benkova - 4. A bola druhá, 4. T tretia. Prvé tri kolektívy v každej kategórii získali vecné ceny.

Víťazi sú všetci

Súťaže Čítajte s nami sa tento rok zúčastnili ZŠ Benkova (17 tried), Topoľová (5 tried), Fatranská - Janíkovce (3 triedy), Súkromná ZŠ pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou Na Hôrke, ZŠ Škultétyho, Nábrežie mládeže, Novozámocká, kniežaťa Pribinu a sv. Svorada a Benedikta (po 2 triedy) a Cabajská (1 trieda). Najlepšie výsledky dosiahla ZŠ Benkova, ktorá získala 5 umiestnení na ocenených miestach a množstvo diplomov za aktívnu účasť. „Za 10 rokov trvania našej súťaže ZŠ Benkova nevynechala jediný ročník," povedala riaditeľka krajskej knižnice Marta Pernická. „Hoci sme dnes odovzdali ceny, víťazi ste vy všetci, ktorí ste k nám chodili čítať. Myslím, že sa naša aktivita vydarila - Nitra patrí na popredné miesto na Slovensku v návštevnosti knižnice detskými čitateľmi."

Letia Upírske denníky

Pracovníčka detského oddelenia Ester Krahulcová doplnila, o aké knihy majú deti najväčší záujem. „Najmladšie deti radi čítajú rozprávky, staršie siahnu po dobrodružných románoch, najmä knihách Thomasa Brezinu. A v poslednom čase akoby sa vrece roztrhlo s čitateľmi, ktorí si pýtajú Upírske denníky," hovorí Krahulcová. „Z domácej literatúry „idú" najmä klasici Martin Kukučín, Jozef Gregor Tajovský či Terézia Vansová."

Za všetky zúčastnené triedy ZŠ Benkova prišla s deťmi do knižnice učiteľka Valéria Folkmanová. „Deti sa vždy tešili, keď sa nám 1-3-krát do mesiaca podarilo prísť do knižnice. Radi čítali rozprávky, starší žiaci povesti, náučnú i dobrodružnú literatúru," uviedla Folkmanová. „Poznatky z pravidelného čítania využívame nielen na hodinách slovenského jazyka."

Víťazom kategórie 4. ročníkov sa stala 4. B zo ZŠ Cabajská. „Do knižnice sme začali chodiť ako tretiaci, deti si obľúbili rozprávky, encyklopédie, chlapci napríklad Slávnu päťku a dievčatá dievčenské romány a príbehy o vílach. Verím, že naša snaha nebola márna a budúci piataci budú aj naďalej radi chodiť do knižnice," povedala Eva Mudriková, triedna 4. B.

V krajskej knižnici uzavreli 10. jubilejný ročník súťaže Čítajte s nami. Sprava Helena Dodoková, riaditeľka knižnice Marta Pernická a Ester Krahulcová.

Ceny súťažiacim odovzdávala aj odborná referentka odboru školstva Úradu NSK a spisovateľka Ružena Smatanová. Čitateľská súťaž nesie meno jej knihy Čítajte si s nami.

Žiačky 2. B zo ZŠ kniežaťa Pribinu. Trieda skončila ako prvá v kategórii 2. ročníkov.

Žiaci z 3. B zo ZŠ kniežaťa Pribinu. Trieda bola prvá v kategórii 3. ročníkov.

Druháčky a tretiačky zo ZŠ Benkova, ktorá je najaktívnejšou "čitateľskou školou". V pozadí učiteľka Valéria Folkmanová. FOTKY: (ČE)

1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
  2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
  4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
  5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
  6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
  7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
  8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
  9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
  10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
  1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
  3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
  4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
  5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?

Kňaz Ľubor pomáhal covid pacientom, prihlásil sa ako dobrovoľník

Niektorí budú spomínať na pandémiu ako na dobrodružnú epizódu zo života. Iní však to šťastie mať nebudú, lebo na koronu sa zomiera. A nie ľahko, hovorí duchovný.

Na ARO so zdravotnou sestrou.

V Nitre mu vyliečili choré obličky. Odmenil sa gólmi, ktoré písali históriu (+FOTO)

Kráľ strelcov československej ligy Michal Pucher by sa pred pár dňami dožil 90 rokov.

Michal Pucher (1931 - 1999) je najlepším strelcom Nitry v čsl. lige. Na snímke vpravo preberá pohár pre najlepšieho strelca sezóny 1959/60.

Veľký záujem o Balaja. Má konkrétne zahraničné ponuky

Najlepší strelec ligy si môže vyberať z vejáru európskych záujemcov, vo Football Service Agency dokonca zdvihli telefón aj z Ázie. Ostane v Zlatých Moravciach?

Filip Balaj má (zatiaľ) najlepšiu futbalovú formu v živote. Bude súčasťou FC ViOn aj v prvom jarnom kole proti Trnave (6. 2.)?

Bezdomovec mal pozitívny test, karanténu odmietol. Polícia ho našla na ďalší deň

Muža našli večer po testovaní vo vchode. Poslali ho preč.