ŠAĽA. Obyvatelia Štúrovej ulice pristúpili minulý piatok k poslednému zo štyroch avizovaných štrajkov. Počas nich vyjadrovali svoju nespokojnosť s neúnosnou dopravnou situáciou na ulici a v meste. Žiadali zjednoprúdniť v súčasnosti dvojprúdovú jednosmernú Štúrovu ulicu, čo sa im napokon aj podarilo. V súčasnosti sa čaká na súhlasné stanovisko Slovenskej správy ciest k projektu jednosmerky, ktorý dalo vypracovať mesto.
Otrasy by mali byť slabšie ako predtým
O zjednosmernení Štúrovej ulice rokoval primátor Martin Alföldi so Slovenskou správou ciest a Dopravným inšpektorátom.
„Z diskusie vyplynulo, že sa má vypracovať projekt dopravného značenia, ktorý sme už aj pred niekoľkými dňami rozoslali na kompetentné orgány na vyjadrenie. Hneď ako budú súhlasné, požiadame Slovenskú správu ciest o zmenu vodorovného dopravného značenia. Predpokladám, že najneskôr do mesiaca by sa mohol vytvoriť jeden pruh spolu s dvomi odstavnými, kde bude zákaz zastavenia nákladných vozidiel nad 3,5 tony," vraví primátor.
„Veľmi nám to pomôže, kamióny budú mať kanálové poklopy medzi kolesami, takže otrasy sa nám nebudú natoľko prenášať do domov. Zistili sme aj počas štrajku, že otrasy sú oveľa slabšie," hovorí Katarína Kleštincová.
Škody im poisťovne neuhradia
Okrem zjednoprúdnenia Štúrovej ulice sa jej obyvatelia zasadzovali aj pre urýchlenie výstavby obchvatu, zníženie maximálnej rýchlosti na 40 km/h, vylúčenie ťažkej nákladnej dopravy nad 3,5 tony a prehodnotenie mýtneho systému na cestách 1.triedy.
„Chápeme, že sa zrejme v takomto krátkom čase nedá dosiahnuť vylúčenie kamiónovej dopravy, ale nie je možné, aby niekto hovoril, že spoplatnenie mýtneho systému sa otvorí až v roku 2012? Čo budeme dovtedy robiť s našimi popraskanými domami? Nikto nám škody neuhradí, poisťovne nám domy v tomto prípade nepoistia," dodáva rozhorčene obyvateľka ulice.
Hoci sú obyvatelia Štúrovej čiastočne spokojní s výsledkom protestu, upozorňujú, že „je to len začiatok všetkého." „Táto akcia nie je posledná, po chvíľke oddychu začneme znovu papierovú vojnu s nadriadenými orgánmi, pretože nie je možné, aby v Šali na ktorejkoľvek ulici chodila nákladná tranzitná doprava pomaly z celej Európy a Slovenska. Ak sa všetci spojíme, môže to skončiť aj tak, že uzatvoríme celú Šaľu," uzatvára Ladislav Sedlák.