Je len otázka času, kedy sa strecha zvalí, hovoria Seredčania. Žiadajú jej opravu, pretože sa cítia ohrození.
SEREĎ. Obyvatelia Pivovarskej ulice v Seredi sa už rok sťažujú, že ich ohrozuje strecha bývalej budovy pivovaru. Dali preto podnet na Krajský pamiatkový úrad v Trnave a Stavebný úrad v Seredi. Obe inštitúcie nariadili vlastníkovi - Domáce potreby Bratislava, štátny podnik v likvidácii, aby strechu do septembra opravil.
Odvalila sa rímsa
Bývalá budova pivovaru je rozdelená na dve časti. V jednej sú tri súkromné byty, druhá patrí Domácim potrebám Bratislava, štátny podnik v likvidácii. Šarapatu robí spoločná strecha, ktorá je v niektorých častiach úplne prevalená.
„Je otázka času, kedy sa to celé zvalí. Vrchným susedom cez dieru zateká, majú z toho mokré steny. Nám tu zasa stále niečo padá, lebo strecha, ktorá už nepatrí nám a je poškodená, zasahuje aj na náš dvor. Minulý rok sa na mieste, kde sa zvykli hrávať deti, odvalila rímsa, našťastie sa nikomu nič nestalo. Sused to musel oplotiť, aby tam už nikto viac nechodil," sťažuje si obyvateľ jedného z bytov Pavol Molnár.
Budova pivovaru pochádza z prvej polovice 19.storočia. Je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR ako národná kultúrna pamiatka. Povinnosťou vlastníka je podľa slov pamiatkara Rastislava Petroviča udržiavať objekt tak, aby sa nedevastoval.
„Aby sa zabezpečila základná údržba objektu, aby nechátral. Dôležité je, aby do neho nezatekalo, pretože to môže poškodiť celú budovu. Ak sa vlastník o pamiatku nestará, môžeme začať priestupkové konanie a uložiť pokutu od 300 až do výšky milión eur," vraví Petrovič.
Krajský pamiatkový úrad v Trnave spolu so Stavebným úradom v Seredi preto nariadili vlastníkovi vykonať do konca septembra zabezpečovacie práce, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu pamiatky a k ohrozeniu ostatných obyvateľov.
„Potrebné je zabrániť vnikaniu zrážkovej vody do objektu a neodkladne vykonať opravu strechy, pretože fasády objektu sú značne narušené, omietky opadané a zavlhnuté. Stavebno-technický stav pamiatky je narušený, v niektorých častiach je až havarijný, ohrozené sú všetky pôvodné stavebné konštrukcie budovy zrážkovou vodou a poveternostnými vplyvmi," vysvetľuje Petrovič.
Objekt plánuje odpredať
Správkyňa konkurznej podstaty, ktorá zastupuje záujmy veriteľov v dotknutej veci, je právnička Magdaléna Kollárová. So žiadosťou o dotáciu na opravu strechy sa obrátila na Ministerstvo kultúry SR. Neúspešne. Jednou z podmienok na získanie finančných prostriedkov bolo, aby sa žiadateľ nenachádzal v konkurze.
„Je to štátna kultúrna pamiatka a štát sa o ňu dlhodobo nestaral. Nemám vedomosť o tom, že by štátne orgány - pamiatkový úrad a ministerstvo kultúry komunikovali priebežne so zodpovednými osobami Domácich potrieb, ktoré sú v likvidácii už od roku 1994 a v konkurze od roku 1998. Myslím si teda, že aj štát má určitým spôsobom za túto situáciu zodpovednosť, pretože cestou Slovenského pozemkového fondu predal v roku 2002 byty vlastníkom, pritom vedel, že majú prilepenú ďalšiu budovu na sebe a neriešil to ako celok spolu s Domácimi potrebami," myslí si Kollárová.
Prioritou správkyne je preto pivovar odpredať. Ministerstvo kultúry neprejavilo o kúpu nehnuteľnosti záujem. V súčasnosti prebieha podľa slov Kollárovej druhé ponukové kolo na predaj tejto nehnuteľnosti v rámci konkurzného konania.
„Konkurz slúži už len na speňaženie majetku. Úkon opravy strechy by nemusel byť v prospech všetkých 32 veriteľov s prihlásenými pohľadávkami vo výške 12789595,16 eur, z ktorých dostanú minimum a vyplatenie ich pohľadávok by sa nákladmi na opravu ešte viac znížilo. Okrem toho potenciálny záujemca by mohol mať možno iné plány s úpravou strechy," mieni Kollárová.
Predaj sa bude podľa nej komplikovať aj faktom, že vstup do areálu budovy je spoločný. „Predajte takú nehnuteľnosť, do ktorej sa prechádza okolo bytovky a na ktorej dvore je veľa zbytočných vecí? Ďalšiemu kupujúcemu to znehodnocuje jeho investíciu. Myslím si, že aj vlastníci určitým spôsobom prispievajú k tomu, ako sa s pivovarom bude ďalej nakladať."