KRAJ. Pred štyrmi rokmi zvíťazil Ficov Smer v piatich krajoch, teraz už v siedmich. Menšiu podporu ako v Nitrianskom kraji (30,7 %) mala premiérova strana už len v Trnavskom kraji (27,0 %) a v Bratislavskom kraji (25,1 %).
Úspech Mostu a pád HZDS
Nitriansky kraj nemal výsledky zhodné so Slovenskom, poradie strán sa menilo. Môže za to predovšetkým početná skupina občanov maďarskej národnosti, ktorá žije v južných okresoch kraja.
Smer v kraji získal 30,7 %, druhý skončil Most so 17,3 %. Vo všeobecnosti sa očakávalo, že Most bude mať oveľa menej percent, pretože hlasy mu uberie SMK. Ani tá si v kraji ale neviedla zle a ak by len krajské výsledky rozhodovali o stoličkách v národnej rade, SMK sa do parlamentu dostane. V kraji totiž skončila tretia so ziskom 12,9 %. Až po nej nasledovala SDKÚ (11,8 %), SaS (9,1 %), KDH (5,3 %).
Úplne fiasko utrpela v Nitrianskom kraji Slovenská národná strana, ktorá získala len 4,4 % hlasov a tiež Mečiarovo hnutie, ktoré oslabilo na 3,2 %.
Okresy volili rôzne
Kým takmer celé Slovensko prevalcoval Smer, dva okresy Nitrianskeho kraja boli výnimkou. Okresy Šaľa a Komárno dali najviac hlasov Mostu, ktorý je popri SaS jedným zo skokanov parlamentných volieb 2010. Tieto dva okresy nemali na čele Smer, čo sa v rámci celého Slovenska dá povedať už len o bratislavskom a seneckom okrese, kde vyhrala SDKÚ a o okresoch Dunajská Streda a Galanta, kde zase víťazil Most.
Topoľčanci fandia Ficovi
Smer v okresoch kraja najviac bodoval v Topoľčianskom okrese, odkiaľ Fico pochádza a kde stále žije jeho matka. Ficovci tam získali až 54,15 % a suverénne prevalcovali všetky ostatné strany, z ktorých žiadna nedosiahla ani len dvojciferný výsledok. Podobne to bolo aj v okrese Zlaté Moravce, v ktorom Fico uhral 48,4 % a za ním nasledovala KDH, ktoré len o tri desatiny preskočilo hranicu desiatich percent.
Ficovi sa naopak úroveň desiatich percent nepodarilo dosiahnuť v Komárňanskom okrese, kde získal len 8,16 % a skončil štvrtý. Hlasy si v tomto okrese podelili maďarské strany Most a SMK. Vyhrali bugárovci s 37,73 %, po nich nasledovali csákyovci so ziskom 34,63 %. Tretia bola SDKÚ, ostatné strany mali menej ako päť percent.
V okrese Šaľa vyhral Most (26,42 %) pred Smerom (19,78 %), SMK (15,67 %) a SDKÚ (13,90 %). Piata bola SaS (9,44 %), ostatné strany by šaliansky okres do parlamentu neposunul.
Nitriansky okres volil Fica (41,24 %). Ďalšie tri miesta obsadila pravica - SDKÚ (15,97 %), SaS (10,70 %), KDH (7,59 %) a Most (6,51 %).
Okres Levice najviac dôveruje Smeru (25,82 %) a Mostu (17,86 %). Po nich nasledujú SMK, SDKÚ a SaS, ktoré majú medzi sebou minimálny percentuálny rozdiel. Okres Nové Zámky volil Smer (25,49 %) a Most (23,82 %). Za nimi nasledujú SMK, SDKÚ a SaS.
HZDS a SMK sú sklamaní, SaS a Most oslavujú
Volebný výsledok priniesol sklamanie hlavne HZDS, Mečiarovo hnutie sa po rokoch vyprace z parlamentných lavíc. Výrazný prepad malo HZDS aj v regióne. „Očakávala som výsledok niečo nad päť percent,“ povedala Lýdia Forrová z HZDS. „Ale čo s koaličným partnerom, ktorý štyri roky sústavne likviduje svojho koaličného partnera?“ narážala na politiku Smeru. Podľa nej v HZDS teraz musí prebehnúť vnútrostranícka diskusia, ktorá dôvody pre volebné fiasko zhodnotí.
„Teraz sa v strane budeme orientovať na posilnenie pozície v samosprávach a vo vyšších územných celkoch,“ povedal František Botka z SMK v reakcii na to, že strana neprešla do parlamentu.
Naopak, z výrazného úspechu sa tešia Most a SaS, nováčikovia v parlamente. „Aj voliči v Nitrianskom kraji ukázali, že chcú zmenu politiky a výrazne podporili pravicovú alternatívu,“ povedal Ľubomír Galko zo SaS.
„Naši voliči si namiesto štvania zvolili spoluprácu a pokoj. Na presadzovanie zámerov máme mnoho odborníkov a tiež veľa mladých ľudí, ktorí priniesli do politiky nový náboj,“ povedal Gábor Rusznák z Mostu.
Aj z kraja
Do parlamentu sa z Nitrianskeho kraja prebojovalo jedenásť poslancov, čo je skoro o polovicu menej ako pred štyrmi rokmi.
* SDKÚ: Tomáš Galbavý (Nitra)
* KDH: Pavol Hrušovský (Nitra), Pavol Abrhan (Nové Zámky)
* Most: Tibor Bastrnák (Komárno)
* Smer: Ľubomír Jahnátek (Nitrianske Hrnčiarovce), Ján Richter (Nitra), Vladimír Faič (Prašice), Tibor Glenda (Alekšince), Pavol Goga (Topoľčany), Vladimír Matejička (Komárno), Marián Záhumenský (Dvory nad Žitavou).