ŠAĽA. Diskotéka pod holým nebom spôsobila v Šali sériu sťažností. Ľudia z okolia reštaurácie a pohostinstva Hepaj pri Váhu nadávajú, že pre hurhaj nemôžu v noci spať. Jeden z nich už podal oficiálnu sťažnosť na radnicu.
Hurhaj
„Nemôžem v noci spávať, duní to tu ešte dlho po polnoci," povedala dôchodkyňa, ktorá žije v blízkosti podniku. „Keby ten hnusný duniaci hurhaj trval do polnoci, tak to ešte pochopím," sťažuje sa na mestskom webe občan Šale.
„Každotýždenný hluk z Hepaja mi tiež nenormálne prekáža a prevádzkovanie diskotéky pod holým nebom považujem za prejav arogancie prevádzkovateľa," povedal ďalší zo sťažovateľov.
Mesto už o probléme vie a na základe sťažnosti ho rieši. Primátor Martin Alföldi dokonca počul od istého obyvateľa, že dídžeji Hepaja zašli tak ďaleko, že uprostred noci zarevali do mikrofónu, že ďalšiu skladbu hrajú pre tých, čo sa sťažujú.
„Najväčší problém je, že mestá nemajú v rámci svojich právomocí právo regulovať takúto podnikateľskú činnosť," vraví primátor. V nariadeniach majú len otváracie doby všetkých podnikov, ktoré sú štandardne otvorené do desiatej večer. Ak podnikateľ požiada o výnimku, môže mu mesto otváraciu dobu predĺžiť až do štvrtej rána.
Budú musieť zatvárať skôr?
Podnikateľ z Hepaja požiadal o predĺženie otváracej doby. „Je tam skúšobná doba tri mesiace, ak nepríde sťažnosť, povolenie sa predlžuje na neurčito. V tomto prípade sťažnosť prišla, preto s najväčšou pravdepodobnosťou vydáme povolenie o prevádzkovaní Hepaja len do 22. hodiny," povedal Martin Alföldi. Ak by to mesto urobilo, podnikateľ sa môže obrátiť na súd. Problém je aj s objektívnym meraním hluku. Mesto nevidí dôvod, aby zo svojich peňazí platilo hygienikov.
Nie každému ale hluk v Hepaji prekáža. „Nie je to také hlučné. Niektoré kluby sú pod zemou, možno preto ich menej počuť," tvrdí osemnásťročný Adam Kőrösi, ktorý v Hepaji praxuje. „Niežeby som bol na ten hluk zvyknutý, ale zavriem si plastové okná a neruší ma to," povedal Kamil Šaray z neďalekého paneláka.
Prevádzkovateľ: Už je po probléme
V Hepaji sme prevádzkovateľa nezastihli. Čašníčka povedala, že nám nie je oprávnená dať naňho kontakt. Niekoľkokrát zdôraznila, že telefonický kontakt na reštauráciu neexistuje. Prevádzkovateľa Hepaja Petra Hanusa sa nám podarilo zastihnúť na jeho mobile. Povedal, že podnik už prijal opatrenia proti hluku, a preto problém „už nie je aktuálny".
„Pred dvoma týždňami sme otočili repráky a odvtedy sťažnosti neboli," tvrdí Peter Hanus. Na nadmerný hluk upozornil aj dídžejov. „Povedal som im, nech hrajú potichu, lebo nebudú mať kšeft."
„Mladí mi vyčítajú, že im nedovolím zabávať sa, ale to nie je o tom. Prevádzkovatelia podnikov by jednoducho nemali rušiť okolie," povedal primátor Alföldi.
Podobných problémov mala Šaľa v minulosti viacero. Všetky skončili tak, že podnikatelia museli ustúpiť a buď prevádzky zavreli, alebo hluk výrazne obmedzili. V takom malom meste, akým Šaľa je, funguje nezvyčajne veľa zábavných podnikov. Ich počet sa odhaduje na tri desiatky.