NITRA. V Nitrianskej galérii otvorili prvú spoločnú výstavu troch základných umeleckých škôl. Pod názvom Svetlo a tieň tu študenti predstavujú svoje záverečné práce.
Výber tých najlepších
„Do výstavy sa zapojili tri ZUŠ z nášho kraja - ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre, SZUŠ Tralaškola Nitra a ZUŠ Zlaté Moravce. Spolu 42 záverečných prác predstavuje 18 žiakov, výtvarne ich viedli šiesti pedagógovia," hovorí kurátorka výstavy Elena Tarábková. V Nitrianskej galérii sa do 18. júla svojimi dielami prezentujú žiaci, ktorí skončili 8. ročník I. stupňa, 4. ročník II. stupňa a 4. ročník štúdia pre dospelých. Popri ústnej záverečnej skúške z teórie študenti ZUŠ absolvovali aj praktickú skúšku - spravili sériu troch výtvarných prác na jednu tému a techniku. Nitrianska galéria z ich záverečných prác urobila výber tých najlepších.
Dáždnik s diódami
„Na výstave sú zastúpené kresby zátiší, polfigúry, maľby akrylom. Objavili sa aj prvé objekty - napríklad bicyklové koleso poháňané autíčkom na diaľkové ovládanie, stolička - gitara či dáždnik so svetelnými diódami, ktoré osvetľujú fotografie," uviedla Tarábková.
Dodala, že najdlhšie v kraji pôsobí ZUŠ Jozefa Rosinského, tento školský rok oslávila 80. výročie svojho vzniku. Druhou najstaršou je ZUŠ Zlaté Moravce - vznikla v roku 1943, ale ako hudobná škola, až v roku 1977 tu vytvorili aj výtvarný odbor. „Najmladšou umeleckou školou, ktorú otvorili v júni 2005, je Tralaškola. Napriek krátkemu pôsobeniu je veľmi progresívna a otvorená všetkým umeleckým žánrom," doplnila kurátorka.
Koleso
Poháňa ho autíčko
Už spomínanú inštaláciu Koleso vystavuje v galérii Matej Truban zo ZŠ sv. Don Bosca v Zlatých Moravciach. Dvakrát týždenne dochádza do nitrianskej Tralaškoly, kde navštevuje divadelný a výtvarný odbor. „Každá absolventská práca vychádza z iniciatívy autora. Matej si tému vybral sám, ja som mu len radil v technických veciach, čo s čím spojiť, aby to fungovalo," povedal jeho výtvarný pedagóg Peter Rehák.
„Moja práca sa zaoberá témou ekológie. Ukazuje, že väčšina sveta je znečistená, park symbolizuje narušenú prírodu, budovy predstavujú mesto plné smogu a koleso je symbolom rýchleho života ľudí. Stále sa za ničím naháňajú - za prácou, peniazmi a podobne," vysvetľuje Matej Truban, absolvent 8. ročníka I. stupňa výtvarného odboru. „Autíčko na diaľkové ovládanie vyriešilo problém pohybu kolesa - aby sa nemuselo roztáčať len rukou, čo je také dočasné. Takto to môžem ovládať na diaľku. Čím viac sa koleso točí, tým lepšie sa dá vyjadriť uponáhľanosť života dnešných ľudí," dodal Matej, ktorý by chcel v budúcnosti študovať na škole výtvarného či dramatického zamerania.