NITRA. V nedeľný večer patrilo Svätoplukovo námestie divadlu. Na scéne, ktorá sa tu stavala niekoľko dní predtým, sa odohrávala veľkovýpravná dobová inscenácia Gorazd - slobodný muž našej zeme, učený a pravoverný.
Rozprávala príbeh Gorazda - nášho kňaza, literáta, vzdelanca, svätca a mučeníka. Narodil sa ako pohan v usadlosti Gorazdov v rodine veľkomoravského vladyku. Bol žiakom Konštantína a Metoda, od ktorých prijal kresťanstvo, bol pokrstený v Pribinovom kostole. Spolu s nimi obhajoval staroslovienčinu pred pápežom v Ríme, kde bol aj vysvätený za kňaza. Po svojej smrti si ho Metod zvolil za svojho nástupcu.
Hradisko na námestí
Autorkou námetu inscenácie je Dagmar Bojdová, vedúca oddelenia kultúry na MsÚ v Nitre. „Ešte v roku 2004 som si zaumienila, že našu históriu spopularizujem takou formou, aby zaujala súčasného človeka. Tak som si povedala, že už tento kopec v centre máme, využijeme ho a postavíme na ňom veľkomoravské hradisko," hovorí Dagmar Bojdová. Od roku 2004 sa teda na tomto mieste realizovali výpravné historické inscenácie o Veľkomoravskej ríši, Pribinovi, sv. Cyrilovi a Metodovi a Svätoplukovi. „Po dvojročnej prestávke dnes opäť pokračujeme v sérii predstavení na námestí. Myslím si, že Nitra nemôže na ničom inom stavať ako na svojej slávnej veľkomoravskej tradícii. V postave Gorazda sa vlastne stretávajú osudy veľkomoravských panovníkov."
Skončí na Martinskom vrchu
Scénu inscenácie navrhol dlhoročný scénograf DAB František Perger. „Návrh vznikal asi 4-5 mesiacov zároveň s písaním scenára, postupne som musel veci dorábať. Pódium je z praktikáblov, požičaných z amfiteátra, mosty, ktoré prepájajú hlavnú hraciu plochu s bočnými, sú požičané z DAB. Hra začína vysviackou Pribinovho kostola, takže som do scény musel zakomponovať kostolík. Objekt s oblou apsidou je z pevnej kovovej konštrukcie, z MDF dosiek s omietkou a so šindľovou strechou," vysvetľuje Perger. „Je z materiálu, ktoré sa bežne používajú na stavbu domu. Kostolík je taký trvácny prvok, škoda by ho bolo niekde nepostaviť, tak som navrhol umiestniť ho na Martinskom vrchu."
Kostol, vysoký takmer 7 metrov, bol na kolieskach a počas inscenácie sa otáčal - z jednej strany predstavoval Veľkú Moravu, otočený - s pápežským stolcom - zas Rím. Drevené veže po bokoch scény symbolizovali kniežacie sídla. Na javisku sa odohrávalo viacero príbehov, zmeny deja a miesta sa vyjadrovali novými rekvizitami.
„Scéna je štylizovaná, je to pochopiteľné, veď hráme divadlo. Hoci stavby a materiál sú podobné ako v tých časoch, sú ľahšie, prenosné, nemôžeme tu použiť masív ako v skutočnosti. Scéna je vyrobená špeciálne pre predstavenie Gorazd, ale ak sa budúci rok bude počas mestských slávností robiť podobná historická inscenácia, je s menšími úpravami opäť použiteľná," dodal František Perger.
V Gorazdovi hrali aj šermiari
Autorkou textu a dramaturgičkou dobovej hry o Gorazdovi bola Slavka Civáňová, hudbu vybral a réžiu mal Peter Oravec a komponovanú hudbu a nahrávku mal na starosti Peter Vlčko. Na kostýmovej spolupráci sa podieľala Eva Kleinová, choreografom bol Marián Hlavatý. V inscenácii vystúpilo množstvo nitrianskych hercov (Gabriela Dolná, Anton Živčic, Vladimír Bartoň, Jakub Rybárik, Ivan Gontko, Roman Valkovič a ďalší), v predstavení si zahrali aj členovia FS Furmani, DFS Borinka, žiaci SZUŠ Tralaškola, Súkromného konzervatória v Nitre, študenti PF UKF v Nitre a nitrianske šermiarske skupiny Aldaron a Arwen.
V Gorazdovi si zahrali aj členovia folklórnych súborov.