Stanica by mala zhodnocovať odpady rastlinného a živočíšneho pôvodu, výstupom z nej je bioplyn. Z neho chce vyrábať elektrickú energiu pre verejnú sieť a teplo pre výrobu a vykurovanie objektov v pripravovanom priemyselnom parku v Seredi. Lokalita sa nachádza mimo zastavaného územia mesta a je podľa územného plánu určená pre komplexné spracovanie bioodpadov. Investor chce pre bioplynovú stanicu využívať technológiu nemeckej firmy EnviTec Biogas A.G. na spracovanie rôznych druhov odpadov. Uviedol to v zámere, ktorý je v súčasnosti v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Hlavnou vstupnou surovinou pre bioplynovú stanicu sú rezky cukrovej repy, podľa predpokladov by to malo byť okolo 10.000 ton za rok. Ďalšími vstupnými surovinami budú glycerín, biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad, kafilérny odpad z miestnych podnikov na spracovania mäsa, z výroby prírodných obalov (obsah čriev a vnútorností zvierat), z lapačov tuku a podobne, tiež voda, spolu s repou 27.950 ton za rok. Odpady živočíšneho pôvodu a glycerín majú vysokú vnútornú energetickú hodnotu a na ich zhodnocovanie sa prednostne využívajú bioplynové stanice.
Navrhovateľ v zámere uvádza, že súčasné bioplynové stanice sú moderné a ekologické zariadenia, ktoré sa bežne prevádzkujú v celej Európskej únii. Spracovávajú veľkú škálu biologicky rozložiteľných odpadov prostredníctvom procesu anaeróbnej fermentácie za neprístupu vzduchu v uzatvorených reaktoroch. Výsledkom procesu je potom bioplyn a ďalej digestát, ktorý možno používať ako kvalitné hnojivo (obdoba kompostu). Obyvatelia mesta nebudú podľa navrhovateľa priamo dotknutí prevádzkou bioplynovej stanice, pretože jej činnosť emituje len minimálne zápachy a je mimo obydlí. Predpokladané náklady na realizáciu stavby sú asi 4,5 milióna eur.