NITRA. Pozoruhodným fotografickým projektom sa v nitrianskej Synagóge prezentujú manželia Monika a Ľubo Stachovci. Pod názvom Dva domy jedného pána verejnosti predstavujú diptychy fotografií. Prinášajú pohľady do interiérov synagóg a kresťanských kostolov na Slovensku, z ktorých dnes mnohé neslúžia svojmu účelu.
Bez duchovnej náplne
„O židovskú kultúru sa zaujímam už veľa rokov, robil som niekoľko fotografických projektov v Šamoríne, Trnave, Plzni aj Liptovskom Mikuláši. Tu v Nitre vystavujem posledný projekt, ktorého časť som vlani predstavil v Synagóge v Stupave," hovorí Ľubo Stacho. „Je mi nesmierne ľúto, že židovská kultúra je na Slovensku viac-menej zničená. To odrážajú aj naše fotografie, kde väčšina synagóg už nemá spirituálnu či bohoslužobnú náplň, ale sú v nich dnes napríklad bar - dokonca s menom Synagóga, reštaurácia, obchody, sklady či fitnescentrum. Je to veľmi bolestné, neviem, čo by kresťania povedali, keby v kostole bola krčma..."
Ako doplnila kurátorka Lucia L. Fišerová, tieto fotografie nie sú len svedectvom o plynutí času a nezáujme o kultúrne dedičstvo, z obrazov prehovára aj akési morálne prázdno.
Možno pribudne aj Nitra
Pre Nitru kvôli menšiemu priestoru autori vybrali polovicu kompletnej výstavy, ktorá má 40 diptychov interiérov a exteriérov synagóg a kostolov. „V Nitre vystavujeme 20 dvojíc fotografí z posledných 3-4 rokov, ktoré približujú len interiéry - synagóg, kostolov rímskokatolíckych, gréckokatolíckych, evanjelických..."
Na snímkach môže návštevník vidieľ synagógy a kostoly v Bratislave, Malackách Komárne, Čani, Bojnej, Stupave, Trstenej, Žiline, Bojnej, Zvolene, Bardejove či Michalovciach. Nitra chýba - autor však dodal, že projekt plánuje doplniť o pohľady na jeden z kresťanských kostolov a nitriansku Synagógu.
Židia a kresťania pod jedným Bohom
„Tento fotografický projekt analyzuje európsku kultúrnu tradíciu, ktorá je založená na židokresťanskej. Nenávisť medzi židovstvom a kresťanstvom sa počas 2. svetovej vojny vyhrotila, ale medzi vojnami bolo spolužitie Židov a kresťanov na Slovensku dobré. Poznali svoje tradície a rešpektovali sa. Komunizmus zas židovstvo tabuizoval. Mali by sme si uvedomiť našu vlastnú identitu, silu a to, kde sú naše korene. Židia a kresťania vždy boli pod jedným Bohom a to by nás malo spájať. Túto myšlienku vlastne vyjadruje aj názov mojej výstavy."
Vymyslel ho Peter Salner, predseda Židovskej náboženskej obce v Bratislave. „Najskôr tvrdil, že pre túto výstavu sa nedá vymyslieť názov, a v priebehu pár sekúnd ho vysypal. Dva domy jedného pána je taký úžasný názov, že ja by som lepší nevymyslel," smeje sa autor výstavy. „Peter Salner mi vlastne vymyslel názvy všetkých projektov o židovskej kultúre - napríklad Plátna spomienok a zabúdania (v Trnave) či Návrat stratených (V Šamoríne)."
Výstava, ktorú v Nitre spolu s autormi pripravili mesto Nitra, VŠVU Bratislava a Nadácia Ezra, potrvá do 2. septembra.