Writeri z voľného výtvarného zoskupenia ŇeTvor z Nitry sa „vyšantili" v Nitrianskej galérii. Pod názvom Zakázané ovocie priamo na steny Bunkra namaľovali grafity, v miestnostiach sú aj inštalácie doplnené o dokumentáciu staršej tvorby skupiny.
Maľujú pre svoje potešenie
Zakladateľmi skupiny ŇeTvor boli v roku 2008 Ivan Greguš, Juraj Horváth a Ľudo Kmeťo. Venujú sa najmä street artu a grafity, ktoré robia vo forme monumentálnych malieb na steny v mestskom prostredí. Svojej záľube sa venujú už asi desať rokov, snažia sa tvoriť najmä na legálne na povolených plochách. Ich práce krášlia napríklad stenu v parku za PKO, pri Krčméryho škole, pod Zoborom, ale hľadajú aj rôzne opustené miesta, kde ľudia tak ľahko nezablúdia. Maľujú najmä pre seba, svoje potešenie, ale keď sa to iným páči, teší ich to. Vlani sa ŇeTvor spolupodieľal aj na 1. ročníku City Art Festu v Nitre.
Logo ŇeTvora na 400 sprejoch
„Samostatnou výstavou sa naša skupina ŇeTvor galérii predstavuje po prvýkrát. Kurátor Omar Mirza, ktorému sa tiež páčia grafity, nám vyšiel v ústrety a umožnil nám prezentovať sa v Bunkri," hovorí Juraj Horvát. „Návštevník tu nájde väčšinou písmo, ktoré grafiťákov charakterizuje, ale sú tu aj maľované veci - srdce, mačka, chrobák a podobne. Niektoré veci, ktoré sme ešte nikdy nerealizovali, sme kvôli výstave „vytiahli zo šuplíka", iné nás napadli spontánne, niektoré vznikli priamo pre priestor Bunkra. Robili sme ich s menšími prestávkami asi týždeň, keďže sme mali prijímačky, skúšky a pracovné povinnosti."
Na výstave okrem iných vecí zaujme aj logo skupiny ŇeTvor, ktoré je namaľované na 4 stovkách prázdnych obalov od sprejov. Oni aj ich kamaráti ich zbierali niekoľko mesiacov, keďže už vedeli o výstave a plánovali ich takto použiť.
Svoje diela sami zničia
Podstatná časť verejnosti grafity a street art na budovách vníma ako vandalizmus. „Napriek tomu, že sa postoj spoločnosti pomaly mení, grafity ešte stále ostáva niečím nedovoleným, čo by sa nemalo robiť. Tým si táto tvorba ponecháva adrenalínové čaro. Pretože zakázané ovocie predsa len chutí najlepšie," vysvetlil podstatu názvu výstavy jej kurátor Omar Mirza. „Jej zámerom nie je prvoplánové prenesenie grafity z jeho prirodzeného mestského prostredia do objektu galérie. Podstatnejší je moment nestálosti a pominuteľnosti grafity, keďže po skončení výstavy autori diela zatrú nabielo a dajú Bunker do pôvodného stavu. Bude to akási simulácia toho, čo sa reálne deje s grafity na uliciach, akurát s tým rozdielom, že tu ich „odstránia" samotní tvorcovia," dodal Mirza k výstave, ktorá potrvá do konca septembra.