Pred cirkusom Carini protestovali aktivisti proti týraniu zvierat. Ľudia z cirkusu hovoria, že svoje zvieratá milujú a žijú s nimi.
NITRA. Stop cirkusom so zvieratami. Zvieratá patria do prírody a nie do klietky. Zvieratá nie sú klauni. S takýmito heslami protestovalo v piatok podvčer niekoľko mladých ľudí pred cirkusom Carini, ktorý rozložil svoj šiator na nitrianskej Klokočine. Okoloidúcich a návštevníkov cirkusu sa snažili osloviť svojimi letákmi, poprípade sa s nimi v rozhovore zamyslieť nad problematikou týrania zvierat.
„Ako by vám bolo, keby ste trávili deň 24 hodín zavretý v klietke?" pýta sa mladý muž, ktorý protest nahlásil na mestskom úrade. Na pokojný hlúčik dvanástich mladých ľudí dozerala štátna i mestská polícia. Mladý aktivista sa nechcel predstaviť. Vraví, že nechce problémy s cirkusom a dúfa, že ani Mestský úrad neposkytne jeho meno iným. „Naučí sa medveď len tak vo voľnej prírode tancovať na bicykli? Ako je zvieratám, ktoré sa tiesnia v malých klietkach, keď ich cirkus vozí hore dole? Zvieratá patria do voľnej prírody a nie do šapitó," vysvetľuje aktivista mladej mamičke s dcérkou. Mamička prikyvuje, ale odpovedá, že dieťa takým veciam ešte nerozumie.
„Protestom chceme dosiahnuť, že sa ľudia minimálne zamyslia nad postavením zvierat v cirkuse," hovorí aktivista, ktorý sa zúčastnil už podobného podujatia proti cirkusu pred polrokom na Chrenovej. Vraj sa s cirkusantami vtedy nedalo rozumne baviť. „Za úspech budem považovať, ak čo i len jedného človeka odradíme od návštevy cirkusu. Bojujeme proti týraniu zvierat."
Manažér Cirkusu Carini Milan Pinter si myslí, že ľudia, ktorí chodia k cirkusom protestovať proti držaniu zvierat v zajatí, sú ľudia, ktorí to robia z nudy. „Ak by sa títo ľudia naozaj zaujímali o tématiku, vedeli by, že protest je márna a zbytočná vec. Nikto iný nežije tak zo zvieratami ako ľudia z cirkusu. Keď treba, tak s nimi aj spíme. Vodíme ich k veterinárom. Sú to naše zvieratá - naše živobytie. Možno práve tí, čo chodia protestovať, majú doma uviazaného psa, čo by cirkusant nikdy nespravil."
Ako dôkaz svojej lásky k zvierátam ukazuje štyroch psíkov, ktorí sú už príliš starí na to, aby vystupovali so svojím číslom, ale cirkus ich vozí so sebou a necháva dožiť, nezbavuje sa ich. Ďaľší dôkaz sú práve čerstvo narodené levíčatá. Kvôli nim zostane cirkus o týždeň dlhšie v Nitre, pretože sú príliš malé na prevoz. „Veterinár z Plzne, s ktorým sme boli počas pôrodu v spojení a pomáhal nám, povedal, že jemu sa toto už desať rokov nedarí v plzenskej ZOO. Tam jednoducho nedokážu mať levíčatá. A my ich tu máme, sú krásne a živé. Nie je to dôkaz dobrej starostlivosti? Klietky s levmi máme o niekoľko metrov väčšie ako prikazujú európske normy."
Pinter vraví, že zvieratá stoja cirkus obrovské peniaze, ktoré si možno protestujúci ani nevedia predstaviť. Jeden lev zožerie v čase svojej aktivity jednu kravu za 14 dní. „Cirkus bez zvierat nie je cirkus, ale varieté. Jeden čas bolo v móde hovoriť, že sú aj cirkusy bez zvierat. Existovali dva také cirkusy. Ale dnes už oba vlastnia zvieratá," hovorí manažér. „Uznávam právo ľudí na protest. Ale je hranica - moja sloboda končí tam, kde začína sloboda iného. Ak sem príde niekto s transparentom, je to jeho právo. Ale tým, že sa mi pokúsi odohnať ľudí letákmi, už zasahuje do mojej osobnej a podnikateľskej slobody," ukončuje svoj názor Milan Pinter.