Marja Holecyová sa nadchýňala Pánom prsteňov aj Harry Potterom. Dnes jej čarodejnícky fantasy príbeh čítajú tínedžeri vo veku, v ktorom ho ona sama napísala.
NITRA. Svoju prvú knihu začala písať ako 16-ročná - vraj zo zvedavosti. Cez prázdniny sedela doma v záhrade a dala dohromady prológ. Ten jediný sa za 5 rokov, čo knihu písala, nezmenil.
Reč je o jednej z najmladších úspešných spisovateliek - Nitrianke Márii Holecyovej a jej prvotine Mariotovi dediči - Predurčenie, ktorá vyšla nedávno. Dnes 21-ročná študentka ekonomickej a finančnej matematiky na UK v Bratislave píše už štvrté pokračovanie fantasy ságy. Druhý diel vyjde v polovici septembra, tretí je naplánovaný o pol roka neskôr. Autorka používa umelecké meno Marja.
Nerobila si veľké nádeje
Rukopis Mariotových dedičov Marja dopísala v septembri 2006. Hneď v začiatkoch vraj vedela, že séria bude mať štyri knihy, ktoré budú svojimi dejmi na seba nadväzovať. „Mám rada, keď veci do seba zapadajú. Tak je to aj v mojej tetralógii. Neskončí sa zle, hoci sladké happyendy neuznávam."
Keď mala Marja 20 rokov, konečne sa odhodlala poslať rukopis „Dedičov" do vydavateľstva. Predtým trochu upravila štylistiku, obsah nezmenila. „Z vydavateľstva mi odpísali, že ich to zaujalo, pozrú sa na to ich redaktori a potom sa mi ozvú. Nerobila som si veľké nádeje, lebo viem, ako ťažko sa na knižnom trhu presadzujú tituly domácich autorov, a mladých už vôbec nie," spomína Marja. „Po 3 mesiacoch sa však ozvali, že moju knihu vydajú. Bola som šťastná. V marci 2009 sme sa dohodli na podmienkach a takmer presne o rok bol môj debut na svete."
Nitrianka je prvou vydanou pôvodnou autorkou Fragmentu v SR, doposiaľ preberali publikácie z materského českého a zo zahraničných vydavateľstiev. Jej kniha Mariotovi dediči - Predurčenie je pravou slovenskou fantasy literatúrou o mágii a čarodejných svetoch, ktoré sú k nám bližšie, než sme si pôvodne mysleli.
Papľuch, pačmaga, oštinoha
„Pri písaní jednotky mi bolo od začiatku jasné, že to bude slovenské. Veľa podobných fantastických príbehov sa odohráva v imaginárnych krajinách, v Anglicku a podobne, preto som dej mojej knihy situovala na Slovensko," prezradila svoju prvotnú inšpiráciu talentovaná autorka. „Do svojho príbehu o Mariotových dedičoch som zakomponovala slovenskú mytológiu, víly, vodníkov, používam staroslovienske výrazy aj írečité slovenské nadávky ako papľuch, pačmaga či oštinoha. Nemám rada vulgarizmy a tieto slová znejú celkom podarene."
V príbehu sa prelína imaginárny aj reálny svet, obsahuje dobrodružstvo, romantiku, napätie aj tajomstvo. Dej sa odohráva v obciach Ľubietová a Horná Ves, kde sídlia dva čarodejnícke klany. Spomína sa tu aj Nitra, odkiaľ pochádza Mija. Spolu s Miseagom sú títo 15-roční tínedžeri hlavnými hrdinami ságy. Miju zo študentského života vytrhne správa o jej neobyčajnom pôvode - dozvie sa, že je dcérou čarodejníka Mariota a že čarovanie, lietanie a zaklínanie nie sú iba výmysly rozprávkarov.
Druhú knihu zo série o Dedičoch s podtitulom Blúdenie začala Marja písať vlani v máji, dokončila ju za 4 mesiace. Vtedy už mala zmluvu o vydaní prvého dielu vo vrecku. Po druhej časti sa autorka vrhla do písania tretej. Bolo to náročné, lebo vtedy mala aj štátnice. V súčasnosti pracuje na záverečnom dieli tetralógie.
Elementy, farby a kúzla
Príbehy všetkých kníh sa odohrávajú na pozadí symboliky farieb a prírodných živlov. Pre každú z kníh je typický istý element a farba, na základe ktorých sa odvíjajú aj kúzla. „Vďaka nim sa v príbehu vyrieši istý problém, viac neprezradím," pokračuje autorka. „Prvá kniha je venovaná vetru a červenej farbe, druhá ohňu a zelenej farbe. Tretia kniha je v znamení vody a modrej farby, poslednú časť série poznamená zem a hnedá farba," hovorí spisovateľka.
Čítala mama aj sestra
Marja už odmala rada čítavala. Vo veku tínedžerov zbožňovala Pána prsteňov, Harryho Pottera, prelúskala aj sériu Podzemie. Rada si prečítala tiež Dostojevského, Orwella, Kariku či Heviera. „Keď som si predčasom hľadala brigádu v Prahe, všade som videla ľudí čítať - na zastávke, v metre, v autobuse. To sa u nás bežne nevidí," myslí si Nitrianka.
Dnes Marja cez internet radí začínajúcim tvorcom, akým chybám sa pri písaní vyhnúť. Ju samu doma v písaní podporujú mama, babka aj sestra, ktorá jej pomáhala s úpravami rukopisu. Prvú knihu mama čítala, až keď mala Marja zmluvu s vydavateľstvom istú. Páčila sa jej a hneď sa pýtala, kedy bude pokračovanie. „Rukopis som jej nechcela ukázať prv, obávala som jej až príliš zhovievavého názoru. Predsa len, naši najbližší sa na nás pozerajú menej kritickým okom ako okolie. Teraz už takéto veci neriešim," vraví Marja, ktorej knihu pochválili aj jej spolužiaci, hoci rátala s tým, že sa všetkým nemusí páčiť.
Matematika ju baví
„Ohlasy čitateľov na Predurčenie sú veľmi dobré, dúfam, že sa im rovnako zapáči aj dvojka Blúdenie. Veľmi ma teší, keď mi ľudia na facebooku či mailom píšu, že je príbeh dobrý a zaujímavý. Mnohí si vraj vedia predstaviť aj jeho filmovú verziu, priznám sa, že aj ja, ale snažím sa držať nohami pri zemi," priznáva Marja, ktorá sa netají ďalšími autorskými plánmi. V budúcnosti chce napísať niečo pre deti aj starších čitateľov, uvažuje tiež nad dramatickým seriálom. „Nechcem to zakríknuť, nápadov mám veľa, ale mám rada dokončené veci. Teraz je mojím prvoradým cieľom dopísať sériu, ukončiť štúdium na univerzite, možno budem pokračovať aj v doktorandskom štúdiu," rozmýšľa Marja. „Matematika i písanie ma veľmi bavia, určite sa ich nevzdám. Ak by som sa musela rozhodnúť, bolo by to veľmi bolestné, preto verím, že zvládnem oboje."