NITRA. V kauze spoplatnených webových stránok zatiaľ polícia nikoho neobvinila. Počet trestných oznámení stále pribúda. Ľudia, ktorí dostali faktúry od spoločností Pro Content a Web Content (za registráciu na ich stránkach) sa už obrátili aj na súd.
Obe firmy majú podľa obchodného registra sídlo v Lužiankach, v oboch figurujú Viliam Adamčo z Nitry a Juraj Hlaváč z Lužianok. Na polícii zatiaľ vypovedali len ako svedkovia.
Bez obvinenia
Nitrianska polícia sa zoberá len trestnými oznámeniami, ktoré smerujú proti firme Web Content. Do piatka ich evidovali 149. Niektoré sú „čerstvé" - za týždeň ich vraj príde aj desať.
„Od mája vedie vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci trestného činu podvodu. Zatiaľ nebol nikto obvinený," povedala nám policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Podania proti Pro Content rieši banskobystrická polícia. Spoločnosť mala totiž oficiálne sídlo až do konca roka 2009 v Banskej Bystrici. Ani tam podľa našich informácií ešte nebolo vznesené žiadne obvinenie.
Žaloba je na súde
„V súvislosti so spoločnosťami Pro Content a Web Content sa na našu organizáciu obrátilo približne 1300 ľudí. Tento počet však stále rastie, keďže nám i naďalej chodia plnomocenstvá od spotrebiteľov," povedala nám Martina Bretzová z mimosúdneho spotrebiteľského centra Ombudspot, ktoré podalo 8. júna na súd žalobu v občiansko-právnom konaní. Termín pojednávania zatiaľ vytýčený nebol.
Ombudspot radí, aby ľudia upomienky a výzvy zo strany Pro Content a Web Content ignorovali: „Ak faktúru zaplatíte alebo údajnú dlžnú sumu začnete splácať, akceptujete tým tento údajný zmluvný vzťah."
Viaceré pohľadávky postúpili
Ľudia, ktorí sa zaregistrovali na stránkach spomínaných spoločností, sa bránia, že o spoplatnení nevedeli. Viacerí dokonca hovoria, že sa nikde neregistrovali, respektíve ani na stránke neboli.
Prvé faktúry (väčšinou na 60 eur) im začali chodiť už vlani v novembri. Nasledovali predžalobné upomienky a od mája k nim pribudli oznámenia o postúpení pohľadávky firme South Ocean Investment Corp.
„Vyplnenie akéhokoľvek dotazníka nie je obchodnou zmluvou," cituje ombudspot advokáta Juraja Bizoňa, ktorý radí neplatiť. Podľa neho chýba v tomto prípade vlastnoručný podpis, zmienka nie je ani o špeciálnom elektronickom podpise.
„Sú ponúkané určité služby bez toho, aby ponuka obsahovala objednávku prípadne iné zmluvné dojednanie, z ktorého by záujemcom bolo nespochybniteľne zrejmé, že služba je aj spoplatnená, respektíve na základe ktorého by záujemcovia vyjadrili vôľu za službu aj platiť," vysvetľuje Bizoň.
Navyše spoločnosti podľa viacerých odborníkov spoplatňujú voľne šíriteľný software a ostatné dáta, čím porušujú iné medzinárodne licencie a dohody.
S konateľom sa nám spojiť nepodarilo. „Telefónne kontakty na neho nesmieme poskytovať," povedal pracovník zákazníckej linky Web Content.
O činnosť spoločností sa zaujíma aj Slovenská obchodná inšpekcia. Urobila kontroly na dodržiavanie zákonov o elektronickom obchode, o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji a zákona o ochrane spotrebiteľa. „Podnikateľským subjektom Pro Content a Web Content bolo uložených niekoľko opatrení za účelom odstránenia nedostatkov. Okrem toho boli začaté správne konania o uložení pokuty," napísala nám Danuša Krkošová, hovorkyňa SOI.