Hroby tureckých vojakov, ktorí počas prvej svetovej vojny zomreli na území Slovenska, sa v Nitre nesústredia. Turci si vraj vybrali Bratislavu.
NITRA. Mestská správa cintorínov zrenovuje vojenský cintorín v Mlynárciach. Vychádza pritom z návrhu študentov. Tento rok dá urobiť spevnený chodník.
Takmer storočný cintorín je svojím spôsobom unikátny. Ležia tu vedľa seba muži rôznych národností a vierovyznania. Bojovali spolu aj proti sebe v prvej svetovej vojne (1914 - 1918). Ich hroby sú rovnaké, rôznia sa len symboly na náhrobných kameňoch - kresťania majú kríž, pravoslávni dvojkríž, mohamedáni polmesiac. Väčšina bola v rakúsko-uhorskej armáde, na niektorých tabuľkách sa spomína ruský peší pluk. Pochovaných je tu tiež zopár civilistov.
Peniaze dá ministerstvo
Cintorín bol postavený v rokoch 1914-15 pre potreby epidemiologickej nemocnice. Na Správe cintorínov evidujú 438 hrobov, niektoré sú bez označenia. Vedie k nim poľná cestička. „Tento rok dáme urobiť chodník od vstupnej brány k centrálnej časti cintorína," povedala nám Monika Nitryová.
Použijú peniaze, ktoré im každý rok poskytuje na údržbu ministerstvo vnútra. Ide o približne tritisíc eur. Práce sa začnú v septembri alebo októbri.
„V úprave cintorína budeme pokračovať aj v ďalších rokoch - dáme sem drobnú architektúru, osvetlenie, upraviť treba zeleň. Nad rekonštrukciou náhrobkov zatiaľ neuvažujeme," dodala Nitryová.
Štúdiu rekonštrukcie vypracovali študenti Katedry záhradnej a krajinnej architektúry pod vedením Denisy Halajovej.
Vedľa seba ležia aj protivníci
Na vojenskom cintoríne je väčšinu roka pusto. Najviac ľudí sem prichádza v novembri na Pamiatku zosnulých. Každoročne sem cestuje aj oficiálna poľská delegácia s veľvyslancom. Slovenská delegácia tu podľa Nitryovej ešte nebola.
O vojenské hroby z prvej svetovej vojny sa pred časom intenzívne zaujímali aj Turci. Na cintoríne v Mlynárciach sú vraj pochovaní len dvaja tureckí vojaci. Ďalších 25 bolo uložených na mestskom cintoríne, dnes však už tieto hroby neexistujú. V sedemdesiatych rokoch sa do nich začalo opäť pochovávať.
O ich obnove rokovali Turci s mestom, zároveň plánovali do Nitry previezť aj ostatky vojakov z celého Slovenska, aby boli všetci pochovaní vedľa seba. Pomníky na hroboch mali byť umiestnené do tvaru polmesiaca. Táto myšlienka je však podľa radnice na vojenskom cintoríne nerealizovateľná, narušilo by to jeho atmosféru. „Vojaci tu nie sú sústreďovaní do skupín podľa národností. Je sympatické, že ležia vedľa seba aj protivníci," povedal vtedy hlavný mestský architekt Stanislav Babčan.
Turecká strana sa napokon rozhodla hľadať inú vhodnú lokalitu vraj v Bratislave. Na Správe cintorínov zatiaľ nemajú informáciu, či tam presunú telesné ostatky tureckých vojakov, ktorí sú pochovaní v Nitre.