Ochrániť vzácne kane, ktoré sa usadia v poliach, vôbec nie je jednoduché. Ohrozujú ich kombajny a dravce. Ochranári musia spustiť celú logistiku na ich záchranu.
ČAKAJOVCE. Na Slovensku momentálne hniezdi najviac pätnásť párov kane popolavej, vzácneho a zákonom chráneného dravca. Dva páriky zahniezdili v katastri Čakajoviec neďaleko Nitry. Dostali sa tam z mokradí na území inej obce, kde zvykli hniezdiť po uplynulé roky, no daždivé počasie spôsobilo, že pôvodné hniezdisko opustili.
„Okrem týchto dvoch párov sme našli i jeden pri Dolnom Ohaji. Sú to jediné hniezda, ktoré sa nám na Slovensku tento rok podarilo nájsť," hovorí Michal Noga, ornitológ z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Ťažká záchrana
Kaňa hniezdi na zemi, čím je vystavená oveľa väčšiemu riziku ako iné dravce. Ochranári aj ornitológovia sú pokojní, pokiaľ sa usadí v mokradiach. Tam jej s výnimkou vytopenia hniezda zvýšením hladiny spodnej vody či hrozby od prirodzených predátorov smrť nehrozí.
Rizikom je, ak kane zahniezdia v poliach, najčastejšie v obilí. Ak sa to stane, okamžite sa stanú cieľom ornitológov, ktorí spustia akciu na ich záchranu. To je aj prípad pšeničných polí v Čakajovciach.
„Je to súboj s časom. Nájsť hniezdo s priemerom štyridsať centimetrov v hektároch a hektároch plodín je naozaj náročné," hovorí Michal Noga.
Divadlo vo vzduchu
Ornitológovia pole, o ktorom predpokladajú, že sa v ňom usídlili kane popolavé, sledujú. Čakajú na moment, keď samček priletí s korisťou pre mladé. V tej chvíli do vzduchu vystrelí samička a rituálne si korisť vymieňajú. Samček ju vypustí a samička ju vo vzduchu chytá. Výmena potravy medzi partnermi kane vo vzduchu je fascinujúce divadlo.
Keď zaletí do poľa, je veľká pravdepodobnosť, že na tom mieste je hniezdo. Stáva sa však, že zletí úplne mimo hniezda a sama sa nasýti. „Zvyčajne čakáme na niekoľko záletov, aby sme mali istotu, až potom sa vydávame do poľa," vysvetľuje Michal Noga.
Hniezdo musia chrániť. Robia to po dohode s poľnohospodármi prípadne s družstvami, ktorým role patria. Spravidla ochrana ide ruka v ruke so zásahom do žatvy, farmári musia počkať.
Čakanie na kaňu
Existujú tri spôsoby, akými ornitológovia kane ochraňujú. Prvým je, že pole poľnohospodári nepokosia do vyletenia mladých kaní. To sa dá aplikovať len v prípade, keď mladým kaniam chýbajú dva-tri dni do výletu.
Častejšie sa však ornitológovia dohodnú s družstvom na tom, že okolo hniezda sa nechá nepokosená plocha obilia. Čím je väčší, tým lepšie. Malé nepokosené úseky sú nápadné a priťahujú napríklad líšky. Predátori si veľmi dobre uvedomujú, že nepokosený úsek je skrýšou pre slabších. A čím je menší, tým viac predátorom kole oči.
V Čakajovciach sa kane popolavé usídlili po prvý raz. „Nemali sme problém žatvu na tom úseku trochu posunúť. Bolo to pre nás určité obmedzenie, ale dalo sa to zvládnuť," hovorí Anna Kurejová, agronómka z Poľnohospodárskeho družstva Čakajovce a Dražovce. „Bola to len malá plocha. Horšie by pre nás bolo, ak by hniezd bolo viac a každé by bolo na inej parcele," podotkla.
Po lokalizovaní kane musia ornitológovia zahladiť za sebou stopu. Cestičku, ktorou prišli, postriekajú repelentmi, aby ľudský pach nenaviedol do hniezda prirodzených nepriateľov kane.
Presun hniezda nerobia
Tretím spôsobom, ako kane zahniezdené v poliach chrániť, je presunúť hniezdo. V praxi sa ale využíva najmenej - to len v prípade, že sa s majiteľom pôdy nedá dohodnúť. Je to ale komplikovaný proces, hniezdo treba postupne deň po dni presúvať maximálne o päťdesiat metrov ďalej. Vždy je ale riziko, že samička potom svoje mladé nenájde. A je to veľký zásah do života zvieraťa, ktorý ochranári neradi vidia.
„V Čakajovciach prebehlo všetko v poriadku. Všetky štyri mladé kane popolavé už vedia lietať a sú v poriadku," podotkol ornitológ Michal Noga.
Kaňu popolavú si mýlia s myšiakom hôrnym, ktorý má český názov káně lesní. Myšiakov je však na rozdiel od kaní neúrekom. Pre porovnanie - na jeden hniezdiaci pár kaní popolavých pripadá až šesťsto hniedziacich párov myšiakov hôrnych.
„Kaňa popolavá je jeden z najvzácnejších druhov na Slovensku. Zvyčajne sem prichádza hniezdiť päť až sedem párov, maximálne ich celoslovenskú populáciu odhadujeme na dvadsať párov," odhadol Noga.
Spoločenská hodnota kane je 2323,57 eur za jedinca. Jedincom sa pritom myslí aj vývojové štádium - vajíčko.