NITRA. Tohtoročná úroda v okolí Nitry je už takmer na sto percent pozbieraná. Až na okrajové plochy Zlatomoravecka a polia, ktoré postihli silné záplavy, sú už polia prázdne.
Hrozné čísla
Poľnohospodári si už môžu trúfnuť hodnotiť tohtoročnú úrodu. A čísla sú desivé. „V porovnaní s vlaňajškom sú úrody nižšie o dvadsať až tridsať percent. Dá sa povedať, že takto je to u všetkých plodín," hovorí Jozef Bako, šéf Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre, ktorá má na starosti okresy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa.
To, že počasie poriadne poničilo úrodu, tvrdia aj obchodníci. „Oproti vlaňajšku išla o tretinu dole," hovorí Štefan Tóth, obchodník z poľnohospodárskymi produktmi z Hornej Kráľovej.
Niektoré polia sú stále podmáčané a s úrodou na nich je koniec. Takmer polovicu pšeničných polí mali podmáčaných na Poľnohospodárskom družstve Čakajovce a Dražovce. Podobne na tom boli s inými plodinami. „Nielenže sme sa nedostali k ošetreniu niektorých plodín, ale asi šesťdesiat hektárov sme mali zatopených skoro až do žatvy. Môžu za to odvodňovacie kanály, ktoré neboli prečistené aj vysoká hladina spodnej vody," hovorí agronómka družstva Anna Kurejová.
Oblasť okolo Dražoviec a Čakajoviec je v údolí, voda z polí nemala kam odtekať. Anna Kurejová odhadla škody spôsobené družstvu počasím na zhruba stotisíc eur. „Presná výška závisí od toho, aké budú ceny komodít. Obávam sa ale, že škody sa dosť dramaticky prejavia na našom hospodárskom výsledku. Budeme sa musieť poriadne nadýchnuť, aby sme nejako prežili do ďalšieho roku," povedala. Podobnú krízu už družstvo raz malo - bolo to v roku 2003, keď udreli extrémne suchá.
Ceny produktov stúpajú
Naopak, pomerne dobre výsledky zo žatvy bude mať družstvo v Jarku. „Mali sme 5,2 tony pšenice na hektár, 4,5 tony jačmeňa na hektár a 3,4 tony repky na hektár. Na to, čo momentálne nastalo na Slovensku, sme spokojní. V porovnaní s minulým rokom máme všetkého viac," hovorí Jozef Berec, predseda Poľnohospodárskeho družstva Jarok.
So záplavami súvisia aj ceny poľnohospodárskych produktov. „Cena ide hore najmä u jačmeňa a pšenice. Kukurica vyzerá zatiaľ dosť dobre. Kým vlani stála potravinárska pšenica okolo sto eur, dnes stojí od 140 do 150 eur," hovorí Štefan Tóth.
Zdražejú potraviny? To sa nevie
Medzi ľuďmi, ktorí sa v agrosektore pohybujú, nepanuje zhoda, či zvýšenie cien komodít zvýši aj ceny výrobkov. Obchodník Štefan Tóth tvrdí, že potraviny pôjdu hore. „Môže stúpnuť cena piva aj základných potravín, napríklad pečiva. U piva to závisí od toho, koľko majú na skladoch pivovary," povedal Tóth. Bako ale nesúhlasí. „Tvrdím to stále - cena komodít v poľnohospodárstve neovplyvňuje cenu potravín, to je už potom vecou spracovateľov a obchodníkov. Pred dvoma rokmi krátko pred zavedením eura bola cena potravinárskej pšenice na úrovni od 249 eur do 299 eur. Chlieb stál vtedy okolo 1,10 eura. Dnes je cena pšenice polovičná a chlieb stojí toľko isto, čo vtedy, prípadne len o pár centov viac," dodal šéf potravinárskej komory.