Areál kasární je pustý a chátra, strážia ho mestskí policajti. Mesto nechce, aby bol kultúrnou pamiatkou, pretože to so sebou prinesie obmedzenia.
NITRA. Bývalé kasárne pod Zoborom vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Mesto Nitra s tým nesúhlasí, má obavy, že to ovplyvní jeho zámery s areálom kasární.
Pamiatkari považujú protest za neopodstatnený. Argumentujú, že národnou kultúrnou pamiatkou nebudú všetky objekty, ale len historické budovy „šiatortábora".
Chcú prestavovať
Bývalé kasárne sú už roky prázdne, odkedy odišli vojaci, postupne chátrajú. Celý areál má takmer 22 hektárov. Delia sa oň mesto (patrí mu 34 budov) a Archeologický ústav SAV (12 budov). Majetok získali od armády zadarmo ešte koncom roka 2008.
Podľa zmluvy s ministerstvom má v areáli kasární vzniknúť kultúrna, vedecko-technická a športovo-rekreačná zóna. Len do objektov, ktoré patria mestu, však treba investovať milióny eur. Radnica na to peniaze nemá, viaceré budovy chce prenajať. Prihlásilo sa už niekoľko záujemcov.
„Evidujeme ich, projekty však bude potrebné prehodnotiť aj z toho dôvodu, že Krajský pamiatkový úrad v Nitre vyhlásil celú lokalitu kasární za národnú kultúrnu pamiatku," povedal nám v piatok Andrej Jančovič z radnice.
Dodal, že voči rozhodnutiu pamiatkarov sa mesto odvolalo a vydalo nesúhlasné stanovisko. Svoj nesúhlas radnica odôvodnila záujmom revitalizovať areál kasární formou prestavby.
„Prebiehajúce konanie o vyhlásení národnej kultúrnej pamiatky má zásadný vplyv na vypracovanie investičného zámeru mesta, ktorý bude základom urbanistickej štúdie," povedal Jančovič.
Radnici sa tiež nepáči, že na území kasárenského parku „sa nepripúšťa stavať ďalšie stavebné objekty, toto obmedzenie sa netýka iba obnovy a modernizácii inžinierskych sietí".
Len historické budovy
„Je nesprávne tvrdenie, že všetky objekty bývalých kasární budú súčasťou vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku," reagovala Anna Váleková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre (KPÚ).
Upresnila, že za pamiatku budú vyhlásené len budovy "šiatortábora", ktoré tu postavili v rokoch 1882-1884. „Patria k najvýznamnejším zachovaným vojenským pamiatkam kasárenského typu z 19.storočia na území Slovenska. Predstavujú jedno z najvýraznejších diel architekta Jána Lyku v Nitre, ktorý je aj autorom mestskej radnice," povedala nám riaditeľka.
Protesty mesta považuje za neopodstatnené. Argumentuje, že KPÚ vyjadril súhlas s koncepciou nového funkčného využitia areálu: „Zámery mesta nepovažujeme za nezlučiteľné s pamiatkovými hodnotami jednotlivých objektov, ako aj areálu ako celku."
Investovali len do plota
Bez ohľadu na spor medzi radnicou a pamiatkarmi je zatiaľ osud kasární otvorený. Dôvodom sú chýbajúce peniaze.
„Areál treba vyčistiť a obnoviť všetky siete. Peniaze na záchranné práce budeme hľadať v mestskom rozpočte na rok 2010," povedal ešte vlani primátor Jozef Dvonč. Realita je však iná, ovplyvnila ju aj ekonomická kríza. Peniaze na kasárne sa nenašli a zrejme sa nenájdu ani v rozpočte na rok 2011. „Budeme hľadať iné zdroje," povedal nám v piatok primátor.
Zatiaľ mesto investovalo len do výstavby oplotenia, ktoré oddeľuje armádnu časť kasární od mestskej. Zaviazalo ho k tomu ministerstvo. „Táto investičná akcia stála vyše 43-tisíc eur," upresnil Jančovič. Okrem toho mesto zabezpečuje stráženie areálu. „Náklady sú dva platy mestských policajtov," poznamenal Jančovič.
Z kasární má zatiaľ radnica len jeden úžitok - oddelenie komunálnych činností a životného prostredia tu využíva jeden sklad. Uložilo tam novú vianočnú výzdobu.
Jedna z budov v areáli kasární, ktorá patrí mestu. Majetok si boli pozrieť aj poslanci.