NITRA. Od polovice mája tohto roka prebieha archeologický výskum gotickej priekopy a stredovekej veže na Nitrianskom hrade. Príčinou výskumu je snaha Biskupského úradu v Nitre sprístupniť v budúcnosti časť biskupských záhrad. Podľa Martina Štofka z Biskupského úradu pred vstupom do kazematy by mal byť vybudovaný priestor, na ktorom by sa uskutočňovali rôzne kultúrne podujatia.
Archeologický výskum vedú Matej Ruttkay, Peter Bednár a Mário Bielich z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Na výskume sa podieľajú aj študenti archeológie z Trnavskej univerzity a z univerzity v Aberdeene v Škótsku. Odborne na výskum dozerá riaditeľka KPÚ v Nitre Anna Valeková a Peter Bisták. Brigádnikmi pri výskume sú klienti Charity z Nitry.
Minca je jednou z piatich na Slovensku
Archeológovia pri výskume gotickej priekopy objavili pozostatky fortifikačnej a profánnej architektúry. Zásyp priekopy tvorila hlavne neskorostredoveká a novoveká keramika, sklo, zvyšky kovových predmetov a množstvo zvieracích kostí. Raritou je strieborná minca z 2. polovice 15. storočia. Je jednou z piatich, ktoré sa na Slovensku našli.
Po prvýkrát sa gotická priekopa skúmala v roku 1985, ale len po úroveň barokovej dlažby. V súčasnosti archeológovia kopali hlbšie - dostali sa na úroveň skaly až do hĺbky 5 metrov. „Doposiaľ panoval názor, že gotická priekopa nebola v minulosti výrazne zastavaná. My sme však zistili, že tento priestor bol od 18. storočia veľmi intenzívne využívaný. Po vyrovnaní terénu tu začali stavať budovy pravdepodobne hospodárskeho charakteru," pokračuje Bielich. „Preskúmali sme tu tri rôzne stavebné objekty, ktoré tu stáli v troch za sebou nasledujúcich obdobiach od 18. - 20. storočia. V dvoch z týchto objektov sa zachovalo aj tehlové dláždenie interiéru budov. Zo začiatku 20. storočia sme objavili odvodňovací systém, ktorý púta návštevníkov hradu svojím neobvyklým tvarom."
Kuriozitou je, že vykopali aj pozostatky budovy bývalého archeologického ústavu, ktorý tu sídlil v 2. polovici 20. storočia. Aj ten bol vybudovaný na starších objektoch, ktoré tu stáli už v 19. storočí.
Stredovekú vežu zbúrali
Archeológovia skúmali aj pozostatky neskorostredovekej veže, ktorá v 16. storočí stala v priestore, kde sa dnes nachádza kazemata. Táto veža súvisela s modernizáciou hradu, ktorú uskutočnil Zachariáš Mošovský. Rozširovaním obranných systémov hradu v období baroka bola veža odstránená.
Podľa slov Mária Bielicha výskum v gotickej priekope v týchto dňoch skončil. Jej terén bude čoskoro znížený o vyše 130 cm na úroveň barokovej vrstvy, nad ktorou sú teraz vrstvy, nanášané od 18. storočia až po súčasnosť. Až do jesene plánujú doskúmať architektúry, ku ktorým sa nemohli dostať pre vrchnejšie nerozoberateľné betónové architektúry.
„Výskum sa presunie aj k východnému múru, kde budeme skúmať rozsah neskororenesančnej obrannej zástavby z polovice 17. storočia. Táto zástavba tu vznikla pravdepodobne ešte pred výstavbou kazematy za pôsobenia biskupa Jána Telegdyho (1622-1642)," dodal Mário Bielich.
Kazemata (vpravo dolu) je zatvorená, prebieha nad ňou výskum.
V hĺbke vyše 1 m začisťuje murivo technik AÚ SAV Marián Richtárik, v pozadí brigádnik Ivan Klement. FOTKY: (ČE)
Renesančná kachlica z kachľovej pece zo 16. storočia. FOTO: MÁRIO BIELICH