NITRA. Pestovatelia ovocia nezažívajú dobrý rok. Predseda Ovocinárskej únie Marián Varga povedal, že na Slovensku sa tohto roku urodilo zhruba o 30 percent menej ovocia ako vlani. Stromy prezimovali v poriadku, ale dlhé daždivé týždne a studená jar negatívne ovplyvnili ovocinársku sezónu u nás. Voda podmočila alebo priamo zaplavila mnohé sady. Niekde úrodu poškodilo aj krupobitie. Najlepšie obišli tí pestovatelia, ktorí veľa investovali do ochrany sadov.
V podstate každý druh ovocia u nás dosiahol okolo 30 percent nižšiu úrodu. Najhoršie dopadli marhule, ktoré sú podľa ovocinárov náročnejšie na starostlivosť ako iné stromy. Marhúľ sa urodilo až o 60 percent menej. Objem zberu jahôd klesol zhruba o polovicu. Čerešne dosiahli napríklad čísla mínus 30 percent, ale plody na veľa miestach popraskali a zhnili. K problému nižšej úrody ovocia sa pridal aj problém, že veľa plodov nespĺňa kritériá prvej triedy - je nekvalitné, viditeľne poškodené, chrastovité. Takéto ovocie sa hodí do muštu alebo pre potreby potravinárskeho priemyslu, ale nie na priamu konzumáciu.
Veľa dovážame z Poľska
Tieto problémy sa odrazia vo vyšších nákladoch pestovateľov. Už teraz idú ceny hore o 10 až 15 percent. Slovensko vyváža ovocie prakticky do celej Európy, ale veľa ho i dováža. V tomto roku sa u nás urodilo necelých 40 tisíc ton ovocia, hoci v dobrej sezóne je to i 55 tisíc ton. Spotreba Slovákov je však oveľa väčšia. Dovážame viac ako 150 tisíc ton ovocia, napríklad lacné plody z Poľska. Marián Varga poznamenal, že kvôli podmienkam má naše ovocie lepšie chuťové vlastnosti ako napríklad ovocie z prímorských krajín. Toto ovocie má viac „silikónovú" chuť.
Stromy uschli
Zlú úrodu zaznamenal aj Viliam Kompas z Cabaja-Čápora pri Nitre. Jeho ovocná farma dodáva plody pre školy v nitrianskom regióne. Na polovici 37 hektárov pestuje jablone a zvyšok zaberajú marhule, broskyne a slivky. Marhúľ sa urodilo o polovicu menej ako vlani. „Problém je, že podmočenie stromu nemusí byť viditeľné na povrchu pôdy, voda môže byť aj desať centimetrov v zemi. Stromy uschýňali," povedal Kompas.
Dodal, že daždivé počasie poškodzuje hlavne menej odolné odrody. „Takéto počasie vyhovuje hubovitým chorobám, čo zvyšuje náklady na ochranu stromov. Problém, ale je, že keď prší, tak sa postrek jednoducho nedá vykonať," hovorí súkromne hospodáriaci roľník.
Aj Viliam Kompas potvrdzuje, že marhule sú najcitlivejšie. „U týchto stromov sú najčastejšie výpadky. Cena sa už zvýšila a zrejme to bude dlhodobá záležitosť," hovorí ovocinár.