SLÁDKOVIČOVO. Aktivisti občianskeho združenia Ponvagli v Sládkovičove majú záujem zrevitalizovať mlynský náhon a malú vodnú elektráreň baróna Karla Kuffnera de Dioszegh. Rekonštrukciou barokového mlyna by chceli zachrániť jednu z najstarších budov v meste, ktorá bola aj súčasťou unikátneho Kuffnerovského potravinársko-poľnohospodárskeho komplexu. V súčasnosti sa v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Trnave pripravujú podklady pre zaradenie budovy mlyna do zoznamu pamiatok.
Z miesta sa stala skládka
„Keď sa mlyn prestaval na malú vodnú elektráreň, zabezpečoval elektrinu pre verejné osvetlenie v meste, cukrovare, v kaštieli, na fare, v kostole a v škôlke. Bol to jediný zdroj elektrickej energie pre toto verejné osvetlenie až do roku 1929, kedy obec bola pripojená na sieť," hovorí Eva Sudová z občianskeho združenia Ponvagli.
Turbína prestala fungovať v päťdesiatych rokoch, mlynský náhon približne v roku 2000. Odvtedy je podľa Evy Sudovej náhon bez vody a suché koryto sa v častiach, kde je najbližšie k bytovej zástavbe, stalo skládkou komunálneho odpadu. Staré stromy, ktoré rástli popri náhone, takmer všetky vyschli a boli postupne vypílené.
„Bolo to tam zdevastované a zarastené. Preto sme v rámci dobrovoľných brigád z koryta odstránili asi 50 m3 komunálneho odpadu, ktorý bol vyseparovaný a zvyšok sme odviezli na skládku. Tiež sme odstránili skládky zeminy na ľavom brehu náhonu a burinu v koryte nad mlynom," vysvetľuje Sudová.
Aktivisti spolu s mestom tak položili základy pre projekt, na ktorého vypracovanie vyčlenilo mesto finančné prostriedky. „Ideme objednať projekčné práce, len momentálne čakáme od projektanta cenovú ponuku, aby sme mohli dať objednávku," vraví primátor Anton Szabó. Dodal, že najprv musia objekt odkúpiť zo súkromného vlastníctva.
Vysadia živý plot
Projekt sa bude skladať z troch častí. Prvou je revitalizácia mlynského náhonu, ktorá bude podľa slov Evy Sudovej spočívať vo vyčistení koryta od nánosov a jeho prehĺbenie do pôvodného stavu. Zároveň sa musí spraviť nútený výrub asi 15 stromov, aby sa zaistila prietočnosť vody. Namiesto nich sa nasadí napríklad topoľ čierny, ktorý lemoval náhon za čias baróna Kuffnera.
Na ľavom brehu vysadia aktivisti živý plot, ktorý zabráni nežiaducej migrácii ľudí a vzniku čiernych skládok. Na pravom brehu sa obnoví komunikácia potrebná k údržbe a čisteniu koryta. „Revitalizáciou chceme obnoviť aj pôvodnú protipovodňovú funkciu tohto toku tak, ako bola vybudovaná v rámci regulácie toku Dudváhu už na počiatku 20. storočia," hovorí Sudová.
Spravia archeologický prieskum
Druhou časťou projektu je rekonštrukcia historickej budovy barokového mlyna. Bude jej predchádzať archeologický prieskum, pretože niektoré časti budovy sú dnes zamurované a neprístupné. Prieskum sa spraví aj pri odstraňovaní sedimentov pod mlynom, pretože podľa pamätníkov boli vo vodnej nádrži pod mlynom „utopené" mnohé nepotrebné časti zariadenia mlyna.
„Budova, v ktorej bol byt mlynára, má krásne klenby a budova mlyna zaujímavé barokové krovy. V budúcnosti by ju bolo možné využiť na technické zázemie športového areálu, ktorý má mesto zaznačený už v územnom pláne," poznamenáva aktivistka.
Poslednou časťou projektu je obnovenie malej vodnej elektrárne z čias baróna Kuffnera, ktorú vybudovali v roku 1912. „Energia, ktorú elektráreň vyrobí, by sa znova využívala na prevádzku verejného osvetlenia, nakoľko množstvo vody v mlynskom náhone bude obmedzené, a tak bude elektráreň iba v nočných hodinách poháňať cez deň naakumulovaná voda," uzatvára Sudová.