Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Ficovo ihrisko rozhádalo starostku a poslancov

Politická situácia v dedine sa pred novembrovými voľbami vyostruje. Pribúdajú obvinenia a padli už aj trestné oznámenia.

Kanalizácia, ktorá bude ešte dlho zamestnávať prokuratúru.Kanalizácia, ktorá bude ešte dlho zamestnávať prokuratúru. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Politická situácia v dedine sa pred novembrovými voľbami vyostruje. Pribúdajú obvinenia a padli už aj trestné oznámenia.

HOSŤOVCE. Už niekoľko rokov trvá spor medzi volenými zástupcami ľudu v Hosťovciach neďaleko Zlatých Moraviec. Tamojší poslanci a starostka si nevedia prísť na meno. Väčšina poslancov je v tvrdej opozícii voči starostke, čo spôsobuje, že rokovania zastupiteľstva sú nefunkčné. Pomery v Hosťovciach nápadne pripomínajú dramatickú situáciu v Zlatých Moravciach.

Piati zo siedmich poslancov v Hosťovciach vyčítajú starostke Zite Koprdovej spôsob, akým v dedine stavajú kanalizáciu a multifunkčné ihrisko. V oboch prípadoch podali poslanci Miroslav Drahoš, František Filip, Július Hrúzik, Tibor Ovsenák a Štefan Švec trestné oznámenia. To v prípade ihriska padlo len nedávno.

Skryť Vypnúť reklamu

V parku uprostred dediny

Ihrisko vzniklo uprostred dediny, len kúsok od obecného úradu v priestoroch miestneho parku. „Starostka sama rozhodla, kde bude ihrisko a dala preto vyrúbať park. Sama rozhodla, kto ho bude robiť a my ako poslanci ani nevieme, koľko bude stáť," hovorí poslanec Július Hrúzik. „My sme za to, aby sa ihrisko postavilo, ale jeho výstavbu sme len vzali na vedomie, neodsúhlasili sme ju. Starostka sama ešte v októbri rozhodla o umiestnení v parku preto, lebo neďaleko je krčma, ktorú má v prenájme. Neváhala preto vyrúbať stromy," povedal Tibor Ovsenák.

Piati poslanci považujú ihrisko v parku v strede obce za nevhodné. Tvrdia, že dedina má aj iné priestory, kde by mohlo stáť - napríklad na kraji Hosťoviec pri futbalovom ihrisku.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhruba 33-tisíc eur na ihrisko získala obec ešte za Ficovej vlády. Poslanci ale vravia, že ani tam nebolo všetko s kostolným poriadkom. Mal byť porušený výnos vlády, ktorý hovorí, že dotáciu vláda poskytne len tomu, kto má všetky finančné záležitosti v poriadku. „My nemáme štyri roky schválený záverečný účet obce a od roku 2008 nemáme rozpočet. Preto nemáme nárok na žiadnu dotáciu," argumentuje Hrúzik. Financovanie stavby sa poslancom nevidí. Dotácia z úradu vlády išla iba na ihrisko, ostatné peniaze si musí dedina hradiť sama. „Ku koncu marca mala obec na účte 11 983 eur, ale jej mesačné výdavky sú skoro 9-tisíc eur. Ako mohla za týchto podmienok obec spraviť veľkú finančnú akciu, pri ktorej bolo treba vyrovnať svahovitý povrch, odviezť kopec zeminy a spraviť pod ihriskom ďalšie práce? Z čoho to išlo?" pýtajú sa poslanci. Starostku v prípade ihriska vinia z porušenia zákona o obecnom zriadení aj zákona o verejnom obstarávaní, ktoré podľa poslancov ani neprebehlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto to vyzeralo v strede Hosťoviec pred výstavbou ihriska, na ktoré dala peniaze Ficova vláda.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Starostka: Stred dediny je jediný vhodný

Starostka Zita Koprdová obvinenia odmieta. Zdá sa jej zarážajúce, že poslanci riešia problémy cez médiá a nie na zasadnutiach obecného zastupiteľstva. Tvrdí, že poslancov problémy Hosťoviec nezaujímajú, čo dokazujú tým, že buď na rokovanie neprídu, alebo ak prídu, program rokovania neschvália. „Zasadnutie k viacúčelovému ihrisku bolo ešte koncom roka a z uvedených poslancov sa zúčastnili len dvaja. Tretí prišiel až na naliehanie župného poslanca, ktorý poňho musel ísť autom. Na rokovaní odzneli všetky záležitosti k ihrisku a po diskusii bola výstavba schválená. Na lokalitu som ich upozornila vopred s tým, že stavbu musíme realizovať v súlade s podmienkami poskytnutia dotácie, ktoré okrem iného hovoria, že stavať sa má na pozemku, kde má obec vlastnícke právo. Tiež sme sa museli zaviazať, že práva k pozemku a k nadobudnutej stavbe sa nezmenia po dobu desať rokov od dokončenia výstavby," hovorí starostka Zita Koprdová.

Starostka označila lokalitu pri futbalovom ihrisku za nevhodnú pre viacúčelové ihrisko, pretože dedina tam nemá vysporiadané vlastnícke vzťahy. Jedinou vhodnou lokalitou podľa nej bol stred dediny. „Umožňuje to zároveň aj čo najefektívnejšie využitie športoviska počas celého dňa a aj lepšiu prístupnosť pre najmladších obyvateľov a žiakov. Park sme nevyrúbali, len sme upravili jeho časť. Ihrisko tvorí asi len štvrtinu rozlohy parku", povedala Zita Koprdová.

A takto sa park zmenil po tom, čo prišli na slovo stavebné mechanizmy.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Koprdová vraví, že všetko bolo zákonné

Odmietla aj obvinenia poslancov z čudného financovania bez verejného obstarávania. „Všetky prípravné práce aj výber dodávateľa prebehli v súlade s Výnosom Úradu vlády SR ako aj Smernicou vedúceho Úradu vlády SR a zmluvou o poskytnutí dotácie, o čom som poslancov chcela aj informovať, či už na zasadnutiach zastupiteľstva, alebo na stretnutí s občanmi, ale ako sa stalo pravidlom, stretnutia s občanmi sa nezúčastnil ani jeden z nich," hovorí Koprdová. „Ak by som čakala na ich priloženie ruky k akémukoľvek dielu, tak obec by bola na tom istom mieste ako pred štyrmi rokmi. Hosťovce pritom napredujú aj napriek prekážkam, ktoré celé štyri roky títo piati poslanci vytvárali a každý úspech obce je im tŕňom v oku. Ako aj napríklad účasť prezidenta na 800. výročí obce v roku 2009," mieni starostka.

Trestné oznámenie v kauze kanalizácia

V prípade kanalizácie poslanci ešte v polovici apríla podali na Krajskú prokuratúru v Nitre trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu. Mali sa ho dopustiť bývalý starosta a súčasná starostka Hosťoviec. Podvod mali spáchať tým, že od Environmentálneho fondu dostali financie na budovanie niektorých vetiev kanalizácie. Kanalizácia pritom podľa poslancov v niektorých častiach dediny natiahnutá nie je, hoci vyfaktúrovaná bola. Podľa zmlúv mala obec predkladať fondu originály faktúr alebo zálohových faktúr na úhradu nákladov na realizáciu akcie spolu s originálom súpisov vykonaných prác a dodávok. „Reálne ale nie všetky práce deklarované v jednotlivých faktúrach boli naozaj vykonané," píšu poslanci v trestnom oznámení. Ukazujú nám zoznam vetiev kanalizácie, ktoré boli buď postavené neskôr, alebo neboli postavené vôbec. „Obci boli opakovane poskytnuté dotácie na vybudovanie kanalizačnej siete, hoci nebola splnená základná podmienka na uvoľnenie financií - existencia skutočných nákladov na zrealizovanie prác. Environmentálny fond bol uvedený do omylu o splnení podmienky na použitie dotácie," tvrdia poslanci v trestnom oznámení.

„Napríklad kanalizačnú vetvu smerom hore na družstvo doteraz nepostavili, hoci by tam malo byť už 108 metrov kanalizácie a napojené prípojky k jednotlivým domom," vysvetľuje poslanec Hrúzik. V čase našej návštevy v júli sa kanalizácia v oblasti ešte len začínala kopať, pri ceste bola vykopaná prvá jama. „Toto tu ešte pred dvoma dňami nebolo vôbec," povedali počas našej návštevy poslanci pri pohľade na prvú kanalizačnú šachtu. „Pritom vyplatené to už je," podotkli. Starostov vinia, že fondu predložili faktúry na práce, ktoré reálne vykonané neboli. „Takto vznikla fondu škoda skoro 124-tisíc eur," povedali poslanci.

Prokurátor: Obvinený ešte nie je nikto

„Vyšetrovateľka začala konanie. Momentálne prebieha vyšetrovanie, ešte nie je nikto obvinený," povedal na margo kauzy Jaroslav Maček z Krajskej prokuratúry v Nitre.

Starostka vraví, že pri výstavbe kanalizácie prebieha všetko zákonne a práce sa realizujú na základe zmluvy o dielo s vybraným zhotoviteľom. „Práce sú vyfakturované len tie, ktoré boli skutočne vykonané. Časť kanalizačnej vetvy, ktorá sa teraz buduje, bude fakturovaná po ukončení prác len v tomto roku," argumentuje Zita Koprdová.

Dodala, že po právnej analýze trestných podaní, údajnom vyslovení neprávd aj ohováraní, vykoná všetky dostupné právne kroky voči piatim poslancom, ktorí sú podľa nej len záťažou a brzdou rozvoja obce. „Úloha starostu a poslancov je nielen obec materiálne budovať, ale vytvárať podmienky aj pre dobrú ľudskú atmosféru. A to môžu iba tí predstavitelia občanov, ktorí tak sami cítia, majú k obci spontánny vzťah, cítia zodpovednosť za kvalitu života občanov, chápu ich potreby a požiadavky," dodala starostka.

Starostka Hosťoviec Zita Koprdová. Pôvodne len nominantka, dnes už členka Smeru.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 2. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 6. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 7. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 8. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 9. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 10. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 1. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 2. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 3. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 4. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 5. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 068
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 258
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 5 990
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 947
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 940
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 153
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 3 575
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 442
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 294
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 649

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Plačková
 2. Tomáš Karľa: Správa - film o úteku Vrbu a Wetzlera
 3. Rudolf Pado: V NAPANTe stovky ton odpadu, ktorý údajne nie je odpadom
 4. Martin Pilnik: Covid-19 je po vakcíne kašlíček a soplíček
 5. Anna Milanová: Variácie na zátišie s kyticou... 2021
 6. Milan Tkáč: 5 znakov toho, že rastiete
 7. Soňa Bulbeck: Committee for the Promotion of Virtue and the Prevention of Vice…
 8. Miroslav Sabol: Koniec mobingu a ekonomického šikanovania. Nie sme občania 2 triedy.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 931
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 12 030
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 8 068
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 396
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 636
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 927
 7. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 4 742
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 426
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

ilustračné

S takýmto prípadom sa ešte nestretli ani dlhoroční železničiari.


2 h
Najnebezpečnejším Nitranom v prvom polčase v Galante bol Luis Pedro (v strede), po obrátke ale kompaktná domáca obrana hosťom žiadne závary nedovolila.

Nitra má vonku skóre 4:13 a po vyše polovici jesene je v pásme zostupu do štvrtej ligy.


4 h
Bludisko v parku.

Vodu už opakovane odčerpávali. Znovu natiekla. Ak mesto získa dotáciu z eurofondov na park, s bludiskom už nepočíta, zrušia ho.


6 h
Trápi nás pozícia útočníka, priznal po nedobrom štarte vionistov do ligy kouč Benkovský.

Aktuálnych 6 bodov z 27 možných je mementom pre FC ViOn.


6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obeť mala len 27 rokov.


25. sep

O kom je reč v zákulisí?


18 h

Na radnici potvrdili, že záujem developerov evidujú, ale regulujú ho. K anonymu sa zatiaľ nevyjadrujú, podali trestné oznámenie.


26. sep

Jakub Ševčík sa už pripravuje na svetovú konkurenciu v Miláne.


19. sep

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Plačková
 2. Tomáš Karľa: Správa - film o úteku Vrbu a Wetzlera
 3. Rudolf Pado: V NAPANTe stovky ton odpadu, ktorý údajne nie je odpadom
 4. Martin Pilnik: Covid-19 je po vakcíne kašlíček a soplíček
 5. Anna Milanová: Variácie na zátišie s kyticou... 2021
 6. Milan Tkáč: 5 znakov toho, že rastiete
 7. Soňa Bulbeck: Committee for the Promotion of Virtue and the Prevention of Vice…
 8. Miroslav Sabol: Koniec mobingu a ekonomického šikanovania. Nie sme občania 2 triedy.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 931
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 12 030
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 8 068
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 396
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 636
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 927
 7. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 4 742
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 426
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu