ŠAĽA. Všetky šalianske školy od nového školského roka umiestnili vo svojich priestoroch štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. Prikázala im to novela zákona o štátnych symboloch, ktorá 1. septembra nadobudla účinnosť.
Riaditelia: Bola to povinnosť
Štátne symboly si školy zabezpečili bez problémov, niektoré dokonca štátne znaky v triedach už mali.
„Aspoň nás to donútilo zainvestovať financie aj do rozhlasu, ktorý sme mali zrušený. Tým sa nám objavila cesta, aby sme ho mohli využívať aj na iné účely pre študentov," povedal Vladimír Takáč, riaditeľ Gymnázia Juraja Fándlyho.
„Nebola to veľká investícia, ktorá by ohrozila chod školy, stálo nás to okolo 300 eur. Okrem toho to bola naša povinnosť, tak sme ju splnili," hovorí riaditeľka ZŠ Krátka Jarmila Husáriková. Dodala, že až čas ukáže, či štátne symboly v triedach viac podporia pocit vlastenectva u žiakov.
„Vlastenectvo sa nedá ani prikázať, ani nariadiť zákonom, ale na druhej strane symboly v triedach nemôžu na žiakov nijako negatívne pôsobiť," mieni riaditeľka ZŠ Bernolákova Jozefína Streďanská.
Vladimír Takáč si myslí, že národné cítenie sa dokazuje napríklad pri športovom zápase.
„Vtedy si deti viac uvedomujú príslušnosť, je to podľa mňa prirodzenejšie ako čítanie preambuly. Ale štátne symboly v triedach nikoho nerušia, takže v tom nevidím problém," dodal.
Deti motivujú k vlastenectvu od detstva
Riaditelia sa zhodujú, že výchova k národnému povedomiu je takisto súčasťou učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu. „Viedli sme ich k tomu hlavne v dejepise, občianskej náuke, náuke o spoločnosti, slovenskom jazyku. Vo výučbe cudzích jazykov sme sa snažili naše dejinné dianie a reálie dať do kontextu so svetovým," povedala Magdaléna Birnšteinová, riaditeľka SOŠ.
„Tematické celky s deťmi preberáme počas celého roka. Začíname rodinou, naším mestom Šaľa, Bratislavou-hlavným mestom Slovenska. Motivujeme tým deti k zdravému patriotizmu od detstva," poznamenala riaditeľka MŠ 8.mája Beata Sobotová. Je spokojná, že z pôvodného návrhu vypadla časť, ktorá hovorila o hraní hymny v materských školách. „Viete si predstaviť, ako by dvojročné deti počúvali hymnu?"
„Našťastie sa hymna nehráva každý pondelok. Ak by sa púšťala v bežný deň, asi by som to aj ja kritizovala. Je to slávnostná pieseň, ktorá má svoje miesto vo výnimočných situáciách, patrí na začiatok a koniec školského roka," dodala Jarmila Husáriková.
Pre všetkých sedem materských škôl v Šali zabezpečilo štátne symboly mesto. Použilo svoju farebnú tlačiareň.
„Chceli sme, aby to vyšlo ekonomicky čo najlacnejšie a zároveň, aby to bolo estetické. Okrem toho materské školy potrebovali v triedach iba štátny znak, ostatné symboly sa vyžadovali len v riaditeľni a vo vstupných halách," upresnil Michal Vrbovský, vedúci školského úradu.